W poniedziałek 2 grudnia uczniowie klasy 8a uczestniczyli w wycieczce do gminnej spółki Megawat. Uczniowie pod opieką wychowawcy Huberta Kuszaka zwiedzili spółkę, zapoznali się z jej działalnością i poszerzyli swoją wiedzę na temat ciepłownictwa systemowego. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu prezesowi Jakubowi Dworzańskiemu oraz kierownikowi Sławomirowi Jusik za perfekcyjne przedstawienie funkcjonowania „cieplika” Rogozińskiego.
3 grudnia uczniowie klasy 4b wzięli udział w wycieczce do pobliskiego Muzeum Młynarstwa i Urządzeń Wodnych w Jaraczu, w którym wzięli udział w warsztatach plastyczno-cukierniczych „Co ma piernik do wiatraka?”.
Na początku zwiedziliśmy teren wokół muzeum, podziwialiśmy zabytkowy wiatrak, a także bożonarodzeniową szopkę. Następnie poznaliśmy historię wiatraków, których makiety oglądaliśmy na wystawie, a także dowiedzieliśmy się jak pracowały i jak ważną rolę pełniły te urządzenia w dawnych czasach.
Czwartoklasiści bardzo szybko rozgryźli zagadkę ze słynnego powiedzenia „Co ma piernik do wiatraka?” i opowiedzieli o sposobie przygotowania najlepszych bożonarodzeniowych pierniczków, a także mieli możliwość obejrzenia, posmakowania i powąchania wszystkich przypraw korzennych wchodzących w ich skład. Najwięcej radości sprawiło dzieciom zdobienie pierników. Śpiewając świąteczne piosenki uczniowie przygotowali kartki świąteczne i ozdoby choinkowe. Magiczna, zimowa atmosfera, w której utrzymane jest wnętrze pracowni, świerkowe dekoracje i zapach pierników rozchodzący się po pomieszczeniu zapewniły niezapomniane wrażenia i chęć powrotu do tego interesującego miejsca.
W czwartek 5 grudnia klasy 4a, 4b, 5a, 6a i 6b obejrzały w Sali RCK przedstawienie teatralne pt. „Najznamienitsze historie biblijne” w wykonaniu artystów Poznańskiego Teatru Aktora.
Spektakl trwał 60 minut.
Głównym bohaterem spektaklu jest Jarek – mistrz jazdy na deskorolce. Chłopak zaniedbuje rodzinę i ma kłopoty w szkole. Zwraca się z prośbą o pomoc do Magdy, koleżanki z klasy i najlepszej uczennicy. Dziewczyna pożycza mu książkę potrzebną do zaliczenia testu z języka polskiego.
Otwierając książkę Jarek przenosi się w świat biblijnych przypowieści, poznaje je i sam staje się ich bohaterem. Próbuje zrozumieć w ten sposób co jest prawdziwą miarą wartości człowieka.
W spektaklu wykorzystano kilka przypowieści biblijnych, takich jak: „Stworzenie świata”, „Adam i Ewa”, Syn Marnotrawny”, „Dawid i Goliat”, „Wieża Babel”, „Historia Hioba”, „Przejście Mojżesza przez Morze Czerwone”, „Arka Noego”, „Sodoma i Gomora”.
W niektórych scenach przedstawienia uczestniczyli wybrani widzowie – uczniowie naszej szkoły. Spektakl przybliżył właściwe znaczenie związków frazeologicznych pochodzących z Biblii. Ta ciekawa lekcja języka polskiego, która odbyła się poza salą lekcyjną była wspaniałą okazją do wzbogacenia języka i słownictwa przez uczniów.
Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas, panie: Anna Kalupa, Krystyna Golon, Katarzyna Zaranek, Anna Nowak oraz pan Sebastian Kupidura.
W czwartek 28 listopada br. uczniowie klas IV-VIII bawili się na szkolnej dyskotece andrzejkowej przygotowanej przez Samorząd Uczniowski.
Aby wyjść naprzeciw różnorodnym gustom muzycznym oraz aby zapoznać uczniów z odmiennymi gatunkami muzycznymi, poszczególne klasy prezentowały w ubiorze oraz na parkiecie wylosowane wcześniej tematy muzycze:
klasy 4 – disco-polo
klasy 5 – rap
klasy 6 – rock/metal
klasy 7 – pop
klasy 8 – reggae
Szczególne brawa należą się dziewczynom z klasy 5a, które przygotowały układ taneczny i świetnie go zaprezentowały!
O oprawę muzyczną dyskoteki zadbali uczniowie klasy 8b: Kacper Jaroć oraz Mateusz Troczyński.
Podczas imprezy można było skorzystać z różnorakich zabaw i wróżb andrzejkowych przygotowanych przez samorządy klasowe.
O bezpieczeństwo i pozytywną atmosferę podczas dyskoteki troszczyli się nauczyciele: opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Olga Michalska, pani Julia Krug, pani Ewelina Citar, pan Sławomir Stanicki oraz pan Sebastian Kupidura.
Dnia 14 listopada 2024 r. uczniowie klasy 7a udali się do Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie na ciekawą wystawę z tegorocznego Kongresu Elektryki Polskiej pod nazwą Elektryka polska - od rozbiorów do początków III RP. Jak się dowiedzieliśmy wystawa trafiła wyjątkowo do Rogoźna i tylko na 5 dni, po czym odjedzie do Lublina na jubileuszową 15. edycję Targów Energetycznych ENERGETICS.
Następnie odwiedziliśmy Edukacyjne Centrum Energetyki mieszczące się w tej samej szkole. To miejsce, w którym przez cały rok odbywa się prezentacja zawodów elektrycznych, a „skarby elektrycznej historii” znalazły tu właściwe sobie miejsce. Po izbie oprowadzał nas członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) p. Edmund Kuźniak, który bardzo interesująco i z ogromną pasją opowiadał o eksponatach znajdujących się w Centrum. Dowiedzieliśmy się, że Centrum zgromadziło wszystko, co towarzyszyło lokalnym elektrykom przez kolejne dekady. Na stołach, w gablotach i na ścianach obserwowaliśmy ocalone od zapomnienia narzędzia, elementy osprzętu rozdzielni, dawne łączniki i bezpieczniki, po serwis do kawy, którą pito w przerwie pracy. Naprawdę było co oglądać!
Dziękujemy za zaproszenie i umożliwienie zwiedzenia niezwykłej ekspozycji.
Opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni klasy pani Ewa Jóźwiak, która jednocześnie prowadzi w naszej klasie zajęcia kółka "Młodzi dziennikarze”.
Klasa 7a - Kółko "Młodzi dziennikarze"
Redakcja i zdjęcia: Aniela Lichota
W poniedziałek 2 grudnia klasy 4a, 5a, 6a oraz 7b udały się na wycieczkę do kina Miejskiego Domu Klutury we Wągrowcu na film pt. „Paddington w Peru”.
"Paddington w Peru" to kolejna część serii o przygodach misia Paddingtona. Sympatyczny bohater wybiera się do Peru żeby odwiedzić swoją ciocię Lucy, która mieszka tam w domu dla emerytowanych misiów i zaginęła.
Widzowie przerzyli razem z misiem wspaniałą przygodę – wycieczkę do tajemniczego miasta Inków, na ośnieżone szczyty Andów, barwne peruwiańskie targi, piękną Limę – „miasto królów”, Cuzco – najstarszy ośrodek miejski Ameryki Południowej, położoną na zboczach czynnego wulkanu Arequipa, Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków i jeden z nowych 7 cudów świata, a także słynne Titicaca – największe jezioro żeglowne na świecie.
Miś Paddington to miś, który jest nie tylko sympatyczny i pełen humoru, ale też uczy dzieci wartości takich jak życzliwość, odwaga i przyjaźń. Jego przygody zawierają wiele cennych lekcji, które przemawiają zarówno do dzieci jak i do dorosłych. W końcu Paddington to prawdziwy brytyjski dżentelmen, który zawsze wie, jak się zachować i co powiedzieć. Jego pełna szacunku i życzliwości postawa to coś, o czym warto przypominać dzieciom.
Po seansie w kinie uczestnicy wycieczki pokrzepili się „małym co nie co” w restauracji Mc’Donalds. Pełni wrażeń wrócili do szkoły o 12.45.
Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele, panie: Krystyna Golon, Julia Krug, Aleksandra Sulka, Magdalena Wojtusik, Katarzyna Zaranek oraz panowie: Krystian Kaczmarczyk, Sebastian Kupidura i Sławomir Stanicki.
W czwartek 28 listopada 2024 roku uczniowie klasy 7a i 8b pod opieką wychowawców mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji wiedzy o społeczności lokalnej. Zajęcia odbyły się na dwóch godzinach lekcyjnych, podczas których prelekcję wygłosiła zasłużona dla Ziemi Rogozińskiej działaczka kultury - Pani Lucyna Bełch. Temat spotkania brzmiał: „Znani i zasłużeni rogoźnianie”.
Pani Bełch, po krótkim wprowadzeniu na temat Rogoźna i nawiązaniu do tego, z czego słynie Rogoźno i jego okolica, rozpoczęła niezwykle interesującą podróż w czasie, opowiadając nam o postaciach ciekawych i zasłużonych dla Rogoźna.
Pierwszą była Wojciecha Dutkiewicz – sanitariuszka Powstania Wielkopolskiego, nauczycielka, tłumaczka języków obcych, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów w Sokołowie Podlaskim. Cechowały ją wielka odwaga, skromność i charyzma. To właśnie jej imię w 1991 r. otrzymało Muzeum Regionalne w Rogoźnie. W 1973 r. dawny uczeń Pani Aty - Jerzy Szotkowski (również rogoźnianin) wyreżyserował film pt. „Szacunek” poświęcony Wojciesze Dutkiewicz.
Następną osobą, z jaką zapoznała nas Pani Bełch był urodzony w Rogoźnie ks. Aleksy Klawek. Znany polski biblista i orientalista, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Po wojnie Aleksy Klawek przyjął propozycję pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1945-1946 jednym ze słuchaczy jego wykładów ze Starego Testamentu był Karol Wojtyła. Drogi tych dwóch wybitnych ludzi spotkały się jeszcze wielokrotnie. Dowiedzieliśmy się, że na doktoracie Karola Wojtyły znajduje się podpis Aleksego Klawka, który brał udział w egzaminie doktorskim Wojtyły. Ksiądz Klawek podobno zawsze z radością wracał do Rogoźna, gdzie odpoczywał wśród rodziny i przyjaciół. W pamięci rogoźnian na zawsze utrwalił się jego obraz jako człowieka skromnego, życzliwego i serdecznego. Ksiądz profesor zmarł w 1969 r. Cztery lata później przy okazji Kongresu Biblistów w Wągrowcu Kardynał Wojtyła odwiedził grób ks. Klawka i kościół św. Wita w Rogoźnie, gdzie wmurowano tablicę upamiętniającą tego niezwykłego rogoźnianina.
Kolejnymi osobami zasłużonymi dla naszego miasta okazali się dwaj lekarze. Pierwszy z nich to przedwojenny lekarz Bronisław Wysocki, działacz społeczny, samorządowiec, członek i przewodniczący Rady Miejskiej. Nazywany „lekarzem ubogich”, gdyż często poświęcał się dla pacjentów, szczególnie tych poszkodowanych przez los. W Rogoźnie mamy ulicę jemu poświęconą.
Drugi z lekarzy to Stanisław Waliszewski, doktor medycyny, chirurg, syndolog – badał Całun Turyński i wielki społecznik. „Był lekarzem z powołania, utalentowanym humanistą i subtelnym, niosącym pomoc Samarytaninem”. Przez 20 lat wraz ze swoją małżonką Wandą Waliszewską, która była nauczycielem naszej szkoły, prowadził teatr amatorski Towarzystwa Miłośników Sceny w Rogoźnie. Na murach Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie (dawny Szpital Miejski w Rogoźnie, gdzie przez ponad 40 lat pracował wspominany lekarz) umieszczono tablicę poświęconą dr med. Stanisławowi Waliszewskiemu.
Bracia Skotarczakowie: Antoni, Wiktor i Bolesław to kolejni zasłużeni rogoźnianie. Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego, żołnierze wojny polsko-bolszewickiej. „Byli (…) najwyższym wcieleniem najlepszych cnót rycerskich i bojowych. Nieustraszonym męstwem pociągali za sobą innych”.
Ostatnią ze wspomnianych przez Panią Bełch osób jest Stefan Grochowski - zasłużony historyk, nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie. Autor „Dziejów wojennych Rogoźna”. Zginął podczas II wojny światowej.
Spotkanie zakończyły podziękowania za niezwykle ciekawą lekcję o naszej małej Ojczyźnie. Uczniowie wręczyli prelegentce kwiaty i nagrodzili gromkimi brawami.
Spotkania z zaproszonym gościem odbywają się w szkole już od czterech lat. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest nasza wychowawczyni Pani Ewa Jóźwiak.
Jak się dowiedzieliśmy spotkanie z Panią Lucyną Bełch odbyło się w ramach realizacji zadań z Planu Pracy Szkoły: "Kształtowanie poczucia przynależności do regionu i odpowiedzialności za region" - "Nasze małe Ojczyzny" oraz w ramach przygotowania do szkolnego konkursu "Moje miasto i region są piękne".
Klasa 7a – Kółko „ Młodzi dziennikarze”
redakcja: Zuzanna Bartkowiak i Kamila Koroluk
zdjęcia: Aniela Lichota
Dnia 20 listopada 2024 roku uczniowie klasy 7a pod opieką wychowawczyni Pani Ewy Jóźwiak wybrali się do Muzeum Regionalnego im.Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie, aby obejrzeć wystawę czasową pt. Historyczne wspomnienia o poczcie.
Pani przewodnik oprowadzając nas po wystawie przedstawiła niezwykłą historię Poczty Polskiej. Nie zabrakło również interesujących ciekawostek. W gablotach oglądaliśmy różne eksponaty: stare listy, pocztówki, znaczki oraz narzędzia, których dawniej używano na poczcie. Mogliśmy zobaczyć jak na przestrzeni lat zmieniał się strój listonosza, w jaki sposób były pisane i wysyłane listy. Na wystawie znajdowały się także telefony używane na przestrzeni lat. Różniły się one znacznie wyglądem oraz sposobem użytkowania od dzisiejszych smartfonów. Widzieliśmy też maszynę do pisania, której kiedyś używano do przekazywanie informacji na większą odległość. Pokazano nam trąbkę -do dzisiaj jest ona symbolem urzędów pocztowych w wielu krajach, także w Polsce. Owa trąbka wygrywała różne dźwięki, a każdy dźwięk informował o nadejściu oczekiwanych przesyłek.
Wizyta w muzeum była dla nas niecodzienną lekcją, podczas której przenieśliśmy się w czasie, by zobaczyć jak funkcjonowała poczta na przestrzeni lat.
Dziękujemy za zaproszenie i oprowadzenie po wystawie.
Klasa 7a – Kółko „ Młodzi dziennikarze”
redakcja: Amelia Gil i Agata Pawłowska
zdjęcia: Aniela Lichota
13 listopada 2024 r. uczennice klasy 7a Zosia i Vanessa w ramach przygotowań do konkursu Moje miasto i region są piękne przeprowadziły wywiad na temat znanej i zasłużonej rogoźnianki, patronki Muzeum Regionalnego w Rogoźnie -Pani Wojciechy Dutkiewicz. Na rozmowę dziewczyny umówiły się z krewną Pani Wojciechy - emerytowaną nauczycielką Panią Marią Gruszką.
Początkujące dziennikarki przygotowały zestaw pytań, które między innymi dotyczyły osobowości, rodziny, pracy oraz licznych zainteresowań i poczynań Pani Dutkiewicz. Rozmówczyni udzielała wyczerpujących odpowiedzi, często wędrując wspomnieniami do odległej przeszłości, jak na przykład czasów Powstania Wielkopolskiego, podczas którego Wojciecha Dutkiewicz była sanitariuszką, czy II wojny światowej, kiedy jako nauczycielka prowadziła między innymi tajne nauczanie. Był również czas na obejrzenie rodzinnego albumu ze zdjęciami Pani Aty, a jej siostrzenica przy niemal każdym zdjęciu dopowiadała niezwykle ciekawe i nieraz bardzo zabawne historie.
Kończąc spotkanie Vanessa i Zosia podziękowały Państwu Gruszkom za serdeczne i życzliwe przyjęcie oraz słodki poczęstunek. Miło spędzony czas dziewczynki utrwaliły wspólnym zdjęciem.
Uczennicom w spotkaniu towarzyszyła wychowawczyni – pani Ewa Jóźwiak.
Klasa 7a - Kółko „Młodzi dziennikarze”
redakcja i zdjęcia: Vanessa Borowiak, Zofia Zaczek
W piątek 29.11.2024 i sobotę 30.11.2024 niektórzy wolontariusze z naszej Grupy Wolontariatu wzięli udział w świątecznej zbiórce żywności koordynowanej przez Banki Żywności.
Nasi uczniowie pełnili swoje dyżury w sklepach: Lidl, Biedronka, Dino i Netto.
Zebrane produkty zostaną przekazane przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkim potrzebującym pomocy.
Swój popołudniowy piątkowy i sobotni czas dla dobra innych poświęcili: Patrycja Nerkowska, Jagoda Szturmińska, Joasia Dusza, Ewelina Pacholczak, Aniela Lichota, Jagoda Kluczyńska, Maja Kukla, Julia Krolczyk, Dawid Dudziński i Brajan Kismann.
BRAWO!!!
W środę 27 listopada 2024 r. uczniowie klasy 6a zwiedzili w muzeum regionalnym wystawę czasową pt. „Historyczne wspomnienia o Poczcie”. Wystawa powstała z myślą o pokazaniu lokalnej społeczności rozwoju technicznego urzędu pocztowego na przestrzeni lat.
Zgromadzone eksponaty, w tym dokumenty oraz sprzęt, doskonale ilustrują ewolucję, jaką przeszedł ten ważny element codziennego życia. Dzięki nim uczniowie mogli przenieść się w czasie i zobaczyć, jak zmieniała się ta forma komunikacji oraz jakie narzędzia były wykorzystywane przez pracowników poczty. Dla uczniów była to podróż w przeszłość.
Uczniowe usłyszeli od Pani przewodnik ciekawą historię od pierwszych listów przewożonych na koniach, po nowsze technologie, które zmieniają stale oblicze poczty. Ekspozycja zaskakuje różnorodnością eksponatów – uczniowie podziwiali stare listy, pieczęcie, stroje, wyposażenie urzędu pocztowego oraz oryginalny sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy pocztowców.
Niektóre z eksponatów przypomniały o czasach, gdy listy były jedynym sposobem na kontakt z bliskimi, a odwiedzanie poczty wiązało się z niecierpliwym oczekiwaniem na wiadomości z daleka.
Uczniom bardzo podobała się ta wystawa, zorganizowana i upowszechniona ze zbiorów Romana Wikieła, Sławomira Tomków, Poczty Rogoźno oraz Muzeum.
Taka niecodzienna lekcja historii była wspaniałą okazją, aby przenieść się w czasie i zobaczyć, jak funkcjonowała poczta na przestrzeni lat.
Opiekę nad uczniami podczas wizyty w muzeum sprawowała wychowawczyni Pani Katarzyna Zaranek.
720 listopada nasza szkoła przyłączyła się do międzynarodowych obchodów Dnia Praw Dziecka. Tego dnia kolorem przewodnium w ubiorze nauczycieli oraz uczniów był niebieski – kolor fundacji UNICEF, która szczególnie troszczy się o edukację społeczeństw pod kątem świadomości i przestrzegania praw najmłodszych obywateli wszystkich państw.
Aby przybliżyć naszej społeczności uczniowskiej istotę Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oraz treści zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka, Samorząd Szkolny wraz z opiekunem – p. Olgą Michalską oraz Rzecznikiem Praw Ucznia – p. Julią Krug przeprowadzili krótkie prelekcje w klasach IV-VIII. Podczas lekcji wychowawczych uczniowie mieli możliwość zgłębić temat praw dziecka oglądając filmiki edukacyjne, zabierając głos w dyskusjach oraz tworząc tematyczne ilustracje. Uczniowie klas I-III pod okiem wychowawców wzięli udział w pogadankach o prawach dzieci oraz wykonali prace plastyczne dotyczące swoich praw.
Celem świętowania Dnia Praw Dziecka było uświadomienie uczniów, że prawa dzieci są po to, aby
wspierać ich w rozwoju, gwarantować im jak najlepsze warunki do życia i pomagać w tym, aby ich głos był słyszany.
Drogi Uczniu! Pamiętaj, prawa dziecka to Twoja sprawa. Warto je znać, rozumieć i świadomie z nich korzystać.
Szkolny Wolontariat we współpracy z parafią Ducha Św. w Rogoźnie zaprasza do włączenia się w akcję charytatywną „Paczuszka dla Maluszka”.
Do 16.12.2024 zbieramy to wszystko co przyda się dzieciom i mamom w domach samotnej matki i hospicjach perinatalnych - szampony dla dzieci, kremy dziecięce, nawilżane chusteczki, proszki i płyny do prania szczególnie ubrań dziecięcych, chemia gospodarcza i tym podobne artykuły.
O szczegóły proszę pytać panią Ewę Jóźwiak lub pana Sławomira Stanickiego.
Zapraszamy do włączenia się w akcję! Każda pomoc jest potrzebna i cenna!
W okresie jesiennym klasa 2b wspólnie stworzyła kodeks klasowy. Zgodnie ustalili zasady, które chcą przestrzegać w nowym roku szkolnym. Brali udział w licznych konkursach. Odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać o „Czarodziejskich słowach”.
Zrobiliśmy owocowe jeże z gruszki i winogron. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu i tworzyliśmy plan posiłków. Kolejnego dnia uczniowie wykonali na drugie śniadanie kolorowe kanapki. Dużo radości sprawiło, również doświadczenie chemiczne „Wulkan”. Uczniowie podzielili się na grupy i musieli razem współgrać, aby udało im się uzyskać zamierzony efekt wybuchu wulkanu. Nad wykonaniem zadań czuwała pani Karina Staniszewska.
23 października odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „W Hołdzie Ojczyźnie” dla uczniów klas I-III. Wzięło w nim udział 14 uczniów naszej szkoły. Uczniowie podczas konkursu recytowali wybrane wiersze o tematyce patriotycznej. W ocenie recytacji komisja zwracała uwagę przede wszystkim na: wybór odpowiedniego tekstu, dykcję i interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Uczniowie dzielnie pokonali tremę i pięknie recytowali wiersze. W tym roku poziom był naprawdę wysoki. Komisja konkursowa miała nie lada problem, aby przyznać wyróżnienia. Wyróżnienie otrzymała:
Klasa Ib – Wiktoria Obecna
Klasa IIIb – Maja Nowak
4 listopada uczniowie klasy Ib i IIb pod opieką wychowawców odwiedzili miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych. Spacer alejkami Cmentarza Parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadzał w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma.
Uczniowie mogli wysłuchać opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny, zapalić znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza, tym samym oddać hołd poległym, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny. Nie zapomnieliśmy także o zmarłych księżach, na których grobach postawiliśmy znicze i wspólnie pomodliliśmy się za ich dusze. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego, patriotycznego i religijnego, która z pewnością pozostanie w pamięci uczniów.
Świetne informacje dotarły do naszej szkoły! Nasz uczeń Wojtek Wojciechowski, na co dzień trenuje w Warcie Poznań. Ciężka i sumienna praca jaką wykonał zaowocowała powołaniem. Wojtek został powołany do Kadry Wielkopolski w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalszy rozwój.
9 listopada odbyła się 9 edycja Rogozińskiego Półmaratonu Przemysła II. Oczywiście nie mogło zabraknąć młodzieży „Dwójki”, która spisała się znakomicie. Podium z podziałem na kategorie wiekowe przedstawia się następująco:
Klasy I-II szkoły podstawowej – 200m
Chłopcy
3. Bartkowiak Aleksander
Klasy III-IV szkoły podstawowej – 400m
Dziewczęta
3. Fundamenska Amelia
Chłopcy
2. Woźniak Borys
Klasy V-VI szkoły podstawowej – 800m
Chłopcy
2. Wański Antoni
3. Woźniak Igor
Klasy VII-VIII szkoły podstawowej – 1000m
Chłopcy
1. Figura Kacper
Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
8 listopada odbyła się akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości.
Uczniowie z klas 4a i 6b oraz szkolni wokaliści zabrali nas w historyczną podróż „Pociągiem do wolności”.
Akademia była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, a także ważnym źródłem informacji o trudnych losach naszej Ojczyzny.
W trakcie uroczystości przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu” i wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski.
Na zakończenie zaprezentowali się finaliści gminnego konkursu poezji patriotycznej „W hołdzie Ojczyźnie”.
Akademię przygotowali: pani Anna Nowak i pan Sebastian Kupidura. Podziękowania dla pani Eweliny Citar i pana Sławomira Stanickiego za pomoc w realizacji projektu.
Tradycją jest, że październik to miesiąc, w którym biblioteki szkolne przygotowują dla swoich czytelników liczne atrakcje. Tegoroczne hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało "Poznajmy się w bibliotece", dlatego przez cały miesiąc w bibliotece czekały na uczniów liczne atrakcje, które stały się okazją do nawiązania relacji i podjęcia wspólnych aktywności.
Dzięki uzyskaniu funduszy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 w bibliotece szkolnej pojawiły się nowości wydawnicze, odnowiony kanon lektur i mnóstwo propozycji czytelniczych dla uczniów z różnych grup wiekowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniowie mogli zaproponować tytuły książek, które powinny pojawić się na bibliotecznych pólkach korzystając z „Kuferka książkowych życzeń”.
Do grona czytelników przyjęliśmy pierwszoklasistów, którzy wraz z wychowawczyniami brali udział w pasowaniu na czytelników. Uroczystość tę uatrakcyjnił teatrzyk kamishibai, dzięki któremu uczniowie klas pierwszych wzięli udział w przedstawieniu pt. „Trzy siostry”. Była to lekcja współpracy i korzyści płynących z okazywania empatii, wsparcia i niesienia pomocy innym. Ponadto klasa 1a brała udział w projekcie "Ratownicy czytelnictwa", który polega na sztuce głośnego czytania swoim rówieśnikom książek z serii „Czytam sobie” o różnym poziomie zaawansowania. W związku z tym zapoznali się z historią Mikołaja Kopernika, dowiedzieli się dlaczego wieje wiatr czy jak się zachować, gdy w domu wybuchnie pożar.
Ósmoklasiści wraz z wychowawczynią, panią Marleną Rucińską, wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Spotkanie to stało się okazją do przypomnienia najważniejszych celów akcji wprowadzonej przez parę prezydencką przed trzynastoma laty i omówienia roli twórcy i jego dzieła w świadomości narodowej Polaków. Wszyscy uczniowie czytali fragmenty „Kordiana”, a na koniec otrzymali pamiątkowe pieczęcie.
W piątek 25 października wszyscy chętni uczniowie mogli przychodzić do biblioteki, by przyjemnie spędzić czas na tak zwanej „Przerwie na czytanie”. Stało się to okazją do promocji nowości czytelniczych, które pojawiły się w bibliotece, szansą na integrację uczniów z różnych oddziałów klasowych, a także zachęcenia dzieci i młodzieży do sięgania po książkę w różnych sytuacjach.
Przedszkolaki z oddziału 0a i 0b zostali zaproszeni do odwiedzenia biblioteki szkolnej i wzięcia udziału w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Dzieci poznały zasady funkcjonowania biblioteki i słuchali baśni i opowiadań, które czytały dla nich bibliotekarki.
Październik to także czas podsumowań. W poniedziałek 7 października odbył się apel na którym ogłoszono wyniki konkursu „Mistrzowie czytelnictwa", który trwał przez cały miniony rok szkolny. W kategorii klas 1-4 najlepszym czytelnikiem została Aurelia Nowak z kl. 5b, natomiast w kategorii klas 5-8 zwyciężyła Zuzanna Kamińska z klasy 6b.
Mimo że październik dobiegł końca nadal zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzania biblioteki, tym bardziej, że właśnie dotarła do nas kolejna dostawa nowych książek.