Nawigacja

Biblioteka

WYDARZENIA

HARMONOGRAM ZWROTU PODRĘCZNIKÓW

czerwiec 2024

 

 

KLASA

 

DATA

GODZINA/

LEKCJA/

NAUCZYCIEL

 

BIBLIOTEKARZ

 

4a (chłopcy)

 

10 czerwca (poniedziałek)

 

1 lekcja 8:00-8:45

język angielski

Patrycja Radomska

 

Anna Kalupa

 

7a

 

10 czerwca (poniedziałek)

 

6 lekcja 12:45-13:30

chemia

Alicja Nowak

 

Anna Kalupa

Alina Jeska

 

4a (dziewczynka)

 

11 czerwca

(wtorek)

 

 2 lekcja 8:55-9:40

język angielski

Patrycja Radomska

 

Anna Kalupa

 

7b

 

11 czerwca

(wtorek)

 

3 lekcja 9:50-10:35

geografia

Patrycja Nowak-Łuczak

 

Anna Kalupa

Ewelina Citar

 

5b

 

11 czerwca

(wtorek)

 

5 lekcja 11:50-12:35

plastyka

Ewelina Citar

 

Anna Kalupa

 

8a

 

12 czerwca

(środa)

 

1 lekcja 8:00-8:45

język polski

Anna Kalupa

 

Ewelina Citar

6a

12 czerwca

(środa)

 

3 lekcja 9:50-10:35

matematyka

Katarzyna Zaranek

 

Anna Kalupa

Ewelina Citar

 

6b

 

12 czerwca

(środa)

 

5 lekcja 11:50-12:35

chłopcy wf

dziewczynki język angielski

Krystian Kaczmarczyk

Urszula Krupa

 

Anna Kalupa

Magdalena Wojtusik

5a

13 czerwca

(czwartek)

 

1 lekcja 8:00-8:45

historia

Marlena Rucińska

 

Anna Kalupa

Magdalena Wojtusik

4b

13 czerwca

(czwartek)

 

3 lekcja 9:50-10:35

przyroda

Ewa Wieczorek

 

Anna Kalupa

Ewelina Citar

Magdalena Wojtusik

2a

14 czerwca

(piątek)

 

3 lekcja 9:50-10:35

wf

Małgorzata Nowak

 

Anna Kalupa

 

3b

 

14 czerwca

(piątek)

 

4 lekcja 10:55-11:40

wf

Lidia Krenz

 

Anna Kalupa

2b

14 czerwca

(piątek)

 

5 lekcja 11:50-12:35

edukacja wczesnoszkolna

Bernadeta Gruszka

 

Anna Kalupa

 

3a

17 czerwca

(poniedziałek)

 

5 lekcja 11:50-12;35

edukacja wczesnoszkolna

Alina Jeska

 

Anna Kalupa

1a

18 czerwca

(wtorek)

 

1 lekcja 8:00-8:55

wf

Lidia Krenz

 

Anna Kalupa

 

1b

18 czerwca

(wtorek)

 

2 lekcja 8:55-9:40

wf

Karina Staniszewska

 

Anna Kalupa

 


XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom


Dzień bibliotekarza i bibliotek

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzimy 8 maja już od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek.

Zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę są biblioteki? Najogólniej rzecz ujmując, biblioteki posiadają zbiory, które można pożyczać, i zbiory, które są dostępne wyłącznie w czytelni. Warto zauważyć, że w niektórych instytucjach przechowywane są też czasami zbiory, które nie są publicznie dostępne – stare druki, rękopisy, manuskrypty lub materiały objęte klauzulą tajności. Prawdziwe skarby przechowywane są chociażby w Bibliotece Watykanu, gdzie znajdują się ilustrowane manuskrypty i specjalne dokumenty dotyczące wszystkich państw i narodów.

Niektóre biblioteki przypominają prawdziwe twierdze, w których poukrywane są tajemnicze i wielkie dzieła. Do największych bibliotek na świecie należy zaliczyć Bibliotekę Brytyjską, gdzie znajduje się około 150 milionów dokumentów, w tym około 14 milionów książek. Niewiele mniejsza jest Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, a na uwagę zasługują również Biblioteka Rosyjskiej Akademii Nauk, Chińska Biblioteka Narodowa, Niemiecka Biblioteka Narodowa – w każdej z nich znajdziemy od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów dzieł ze skarbca światowej literatury.

Rola bibliotekarza polega na gromadzeniu, opracowaniu i przede wszystkim dbaniu o ksiązki, które posiada w zasobach bibliotecznych. A jakie jest największe marzenie pracownika biblioteki? Kazdy życzy sobie, by jak najwięcej osób chciało czytać książki, dlatego proponujemy wam ciekawe propozycje czytelnicze, w których mowa o bibliotekach, księgarniach i innych miejscach związanych z książkami.

1. Carlos Ruiz Zafon "Cień wiatru", "Gra anioła", "Więzień nieba", "Labirynt duchów"

2.  Elizabeth Kostova "Historyk"

3. Mikkel Birkegaard "Biblioteka cieni"

4. Anna Szczęsna "Szepty drewnianych papug"

5. Bibbi Boken "Magiczna biblioteka"

6. Dr Seuss "Na każde pytanie odpowie czytanie"

7. Klaus Hagerup "O dziewczynce, która chciała ocalić ksiązki"

8. Rocio Bonilla "Najwyższa na świecie wieża z książek"

 

Obraz znaleziony dla: dzień bibliotekarza


Wystawa prac uczniów kl. 1-3 z okazji

Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

 

 


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia

23 kwietnia na całym globie świętowany jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Do obchodów tego wydarzenia włączyła się również nasza biblioteka organizując rozmaite akcje skierowane do uczniów.

To doroczne święto, które zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa, edytorstwa, ruchu wydawniczego i ochrony własności intelektualnej, jest hucznie obchodzone w wielu zakątkach świata.

Obraz znaleziony dla: światowy dzień książki i praw autorskich

 

Pomysł na świętowanie narodził się przed II wojną światową w Hiszpanii. Pewien kataloński wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andres postanowił upamiętnić datę śmierci hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa, autora słynnego „Don Kichota”. W krajach hiszpańskojęzycznych 23 kwietnia to data symboliczna, bowiem tego dnia przypada wspomnienie świętego Jerzego, pogromcy smoka, który jest patronem Hiszpanii. Zgodnie z tradycją w Katalonii w ten dzień kobiety obdarowują mężczyzn książkami, a w zamian otrzymują czerwone róże symbolizujące krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego. Z czasem hiszpańscy księgarze w dzień święta narodowego zaczęli wynosić swoje zbiory z wnętrz księgarskich na specjalnie ustawione przed witrynami sklepowymi stoiska, by spacerujący Hiszpanie mogli korzystać z pięknej pogody a przy okazji zaopatrzyć się w nowości książkowe.

Data 23 kwietnia jest ważna z wielu innych powodów. Oprócz rocznicy śmierci Cervantesa, tego dnia narodził się, i pięćdziesiąt dwa lata później zmarł, William Szekspir, jest to także rocznica śmierci peruwiańskiego historyka Inca Garciliasa de la Vegi, a także Maurice’a Druona, Halidora Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepha Pla i Manuela Mejia Vallejo.  

Z czasem święto zaczęło być obchodzone nie tylko w Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych, ale na całym świecie. Aby zachęcić czytelników na całym świecie do włączenia się w obchody UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł ten jest przyznawany temu miastu, które w danym roku najlepiej promuje czytelnictwo i zorganizowało wiele ciekawych atrakcji dla miłośników książek.

W naszej bibliotece obchody Święta Książki trwały od początku kwietnia. Uczniowie klas piątych brali udział w lekcjach bibliotecznych, w czasie których poznali historię święta, dowiedzieli się w jaki sposób dbać o książki i przygotowali drzewo czytelnicze. Jego liście to tytuły książek ukochanych lektur piątoklasistów, ale także propozycje pozycji, które powinny być zakupione do szkolnej biblioteki.

Oddziały klas młodszych przygotowały ilustracje do ulubionych lektur, które ozdobiły bibliotekę. Młodzi czytelnicy wykazali się kreatywnością i talentem w tworzeniu swoich prac. Ponadto klasy starsze miały szansę zaprezentować logo i nazwę wymyślonego przez siebie wydawnictwa. Przez cały rok szkolny działa także Koło Przyjaciół Biblioteki, które nieustannie wspiera bibliotekarki w pracach porządkowych, introligatorskich i dekoracyjnych. W kwietniu dziewczęta z Koła przygotowywały wiele elementów dekoracyjnych, które znalazły się w najróżniejszych miejscach szkolnej biblioteki, by celebrować Święto Książki, a także naprawiały zniszczone i stare książki.

Doskonałym zbiegiem okoliczności, tuż przed Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, biblioteka pozyskała dary – nowości książkowe, które już mogą wypożyczać czytelnicy. Bardzo dziękujemy tym, którzy wspierają naszą bibliotekę!

           

Uczniów naszej szkoły serdecznie zapraszamy do biblioteki, by podziwiać prace przygotowane na ten niezwykły dzień, ale przede wszystkim, by wspólnie celebrować święto, w którym nie tyle liczy się czytelnik, lecz książka!


ZAPROSZENIE

DO UDZIAŁU W OBCHODACH

ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I-III

 do wykonania ilustracji prezentującej

 scenę z ulubionej książki.

Prace plastyczne można wykonać dowolną techniką na kartce formatu A4.

Termin wykonania ilustracji: do 23 kwietnia 2024r.

Miejsce złożenia pracy: biblioteka szkolna.

Prace powinny być podpisane imieniem, nazwiskiem i klasą, do której uczęszcza uczeń, a także opatrzone tytułem książki, do której powstała ilustracja.

 

 

A TAKŻE:

 

uczniów klas IV-VIII

 do stworzenia logo

i wymyślenia nazwy wydawnictwa, które mogłoby promować czytelnictwo wśród uczniów.

Prace plastyczne można wykonać dowolną techniką na kartce formatu A4.

Termin wykonania ilustracji: do 23 kwietnia 2024r.

Miejsce złożenia pracy: biblioteka szkolna.

Prace powinny być podpisane imieniem, nazwiskiem i klasą, do której uczęszcza uczeń.

Wszystkie prace zostaną wystawione w bibliotece szkolnej.

Serdecznie zapraszamy!

Obraz znaleziony dla: światowy dzień książki i praw autorskich


Pogodnych Świąt Wielkanocnych!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji nadchodzących świąt życzymy Wam zaczytanych i pogodnych dni, odpoczynku i radości, smacznego jajka i bogatego zająca - oby przyniósł Wam wiele nowości czytelniczych!

Do zobaczenia w czwartek 4 kwietnia w bibliotece szkolnej!

Obraz znaleziony dla: święta wielkanocne

 


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Książki towarzyszą ludziom od zarania dziejów. W dawnych czasach stanowiły towar luksusowy, na który stać było tylko nielicznych. Obecnie możemy kupować ksiażki na własnośc lub wypożyczać je z licznych bibliotek rozsianych po całym świecie. Najważniejsze jest byśmy chcieli sięgać po lektury, dlatego wielu rodziców decyduje się na głośne czytanie ksiażek swym dzieciom już od początku ich dni. Dzięki temu młodzi ludzie mają wyrobiony nawyk czytania. 

Obraz znaleziony dla: dzień książki dla dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, a więc w rocznicę narodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Tym, co najważniejsze w czasie celebracji – oczywiście oprócz samego delektowania się lekturą – jest popularyzacja i rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. To bardzo ważna inicjatywa, która inspiruje inne projekty. Warto choćby wspomnieć o tym, że w Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Bo przecież spędzanie czasu przy wspólnej lekturze, zwłaszcza takiej, która potrafi łączyć pokolenia, to wartość sama w sobie. Przekonywał o tym również Hans Christian Andersen.

Zapraszamy do bibliotyeki szkolnej po dzieła Andersena, a także inne ksiazki, bajki, legendy skierowane do najmłodszych czytelników!


25 marca dniem czytania Tolkiena

Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu,

gdy staniesz na drodze,

nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą

J.R.R. Tolkien

Fenomen autora fantasy trwa blisko 130 lat i nie ma co się dziwić – jego twórczość wciąga czytelnika w każdym wieku. Gdybyśmy prześledzili genezę "Hobbita, czyli tam i z powrotem" odkrylibyśmy, że Tolkien napisał tę ksiazkę z myślą o swoich dzieciach. Przygody Bilbo Baginsa zachwycają jednak nie tylko najmłodszych czytelników. Na całym świecie znajdziemy rzeszę fanów Bilba i towarzyszących mu krasnoludów. 
Twórczość Tolkiena dała fundament pod współczesną literaturę fantasy.. Za sprawą jego książek przenosimy się w inny świat, wymiar, spotykając się z dobrem i złem. Wpadamy do zupełnie innego uniwersum - świata Śródziemia, dla którego Tolkien stworzył mapy, genealogię, a nawet języki!

Najbardziej znane powieści Tolkiena to „Hobbit” i trylogia „Władca Pierścieni” ("Drużyna Pierścienia", "Dwie Wieże: i "Powrót Króla") – wszystkie te powieści zostały napisane w oparciu o legendy dawnej Anglii. Tolkien przeniósł legendarne dzieje w misternie opracowaną fabułę umiejscowioną w świecie elfów, hobbitów, krasnoludów i innych stworzeń zamieszkujących Śródziemie.

Obraz znaleziony dla: dzień czytania tolkiena


Dzień Czytania Tolkiena to doskonała okazja do ukazania jego kunsztu literackiego. Stworzony przez niego fikcyjny świat ożywa w naszych umysłach, włada naszymi myślami jak Władcy Pierścieni zaplątani mistyczną więzią z tajemniczym pierścieniem wykradzionym Smaugowi. Wciąga jednocześnie jak Oko Saurona, które ma baczność na wszystko co się dzieje.

Jeśli jest ktoś kto nie sięgnął nigdy po książkę Tolkiena nadarza się okazja, nie tylko od święta. Zapraszamy do biblioteki szkolnej po Tolkienowskie dzieła!

 


21 marca dniem poezji 

"Żyjemy dla poezji, piękna i miłości"

Emily Dikinson

Od 1999 roku 21 marca oznacza nie tylko nadejście kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Poezji. Ustanowione przez UNESCO święto ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”. Świętujmy zatem. I doceniajmy.Główne uroczystości święta odbywają się w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Światowy Dzień Poezji obchodzić możemy jednak wszędzie, a hołd poetyckiej twórczości złożyć może każdy. Bo i taki cel przyświecał pomysłodawcom. Mimo  że=nie zawsze rozumiemy poetycki wymiar utworów pisanych wierszem warto poszukać twórcę, który przemawia do naszej wyobraźni. Literatura polska może poszczycić się wieloma poetami, którzy pozostawili olbrzmi dorobek. Zapraszamy do biblioteki po tomiki poezji, by uczcić to niezwykłe święto!

Obraz znaleziony dla: dzień poezji

.....

"... Na ulicach cichosza na chodnikach cichosza

Nie ma Mickiewicza i nie ma Miłosza

Tu cicho sza tam cicho szaro brudno i zima

Nie ma Słowackiego i nie ma Tuwima ..."

 

No cóż... tak śpiewał Grzegorz Turnau w swojej piosence....., ale w naszej BIBLIOTECE,

w oknach wiosna, a na półkach poezja!

 

ZAPRASZAMY WIOSENNIE

   

     

            


Przystąp do wyzwania czytelniczego "Książkowe bingo"

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa przygotował prawdziwe wyzwanie dla moli kiązkowych! Przeczytaj po jednej książce odpowiadającej wymogom poniższej planszy i odbierz dyplom za brawurową realizację "Ksiązkowego bingo"!


Dzień Przytulania Bibliotekarza

1 marca na całym świecie obchodzimy nietypowe święto - Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarza . To wyjątkowe święto, które ma na celu docenienie roli, jaką pełnią bibliotekarze w naszym społeczeństwie.

Tego dnia warto zrozumieć, kim jest bibliotekarz . To nie tylko osoba, która dba o książki i pomaga nam je znaleźć. Bibliotekarz to przewodnik po świecie wiedzy, który pomaga nam odkrywać nowe obszary, zrozumieć skomplikowane koncepcje i rozwijać nasze umiejętności. Bibliotekarze są nieocenionymi strażnikami wiedzy, którzy pomagają nam odkrywać, uczyć się i rosnąć.

Przytulanie to uniwersalny gest, który wyraża wdzięczność, szacunek i miłość. Przytulając bibliotekarza, pokazujemy naszą wdzięczność za ich ciężką pracę, zaangażowanie i pasję do książek i wiedzy. Pokazujemy, że doceniamy ich wkład w nasze życie i rozwój.

Obraz znaleziony dla: dzień przytulania bibliotekarza


Wiosna w bibliotece!

Wiosna tuż, tuż, widać ją już nie tylko za oknem, ale również w szkolnej bibliotece. Dziewczęta z kołka bibliotecznego "Przyjaciele bibliotekli" przygotowały świąteczne dekoracje. Zapraszamy do wypożyczeń książek i przy okazji dostrzeżenia wiosennych akcentów.

 Czas na ferie!

Kochani czytelnicy! Bardzo dziękujemy Wam za liczne wizyty w bibliotece i miłe chwile spędzone wśród bibliotecznych półek! Życzymy Wam pogodnych, udanych, nieco leniwych ferii zimowych spędzonych na czytaniu ulubionych książek!

Wracajcie do nas bezpiecznie 26 lutego. Do zobaczenia, zaczytanych ferii!

Miejska Biblioteka Publiczna - Filia31: AKCJA FERIE Z KSIĄŻKĄ ...


Literaccy patroni roku 2024

Tradycyjnie wraz z nadchodzącym nowym rokirm Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał patronów na kolejne 12. miesięcy. Do grona uhonorowanych trafiają nieprzecietne postaci związani z szeroko pojmowaną kulturą i historią Polski, których rocznice urodzin, śmierci czy debiutu będziemy obchodzić przez najbliżsy rok.

W roku 2024 przypadają ważne wydarzenia związane z następującymi osobami:

 • 10 stycznia – 132. rocznica urodzin Melchiora Wańkowicza
 • 14 stycznia – 90. rocznica urodzin Marka Hłaski
 • 14 czerwca – 55. rocznica śmierci Marka Hłaski
 • 30 czerwca – 113. rocznica urodzin Czesława Miłosza
 • 24 lipca – 55. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza
 • 4 sierpnia – 120. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza
 • 14 sierpnia – 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza
 • 10 września – 50. rocznica śmierci Melchiora Wańkowicza

 

Wśród upamiętnionych znajduje się Czesław Miłosz - jeden z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w polską i światową literaturę. W 2024 roku będzie obchodzona 20. rocznica śmierci Czesława Miłosza. Sejm izasadnił swój wybór następującymi słwoami: „jako pisarz i myśliciel stał się jednym z największych autorytetów intelektualnych. Jego twórczość zakorzeniona w najwspanialszych wieloetnicznych tradycjach polskiej kultury reprezentuje zarazem dziedzictwo Europy Środkowo-Wschodniej, narodów, których udziałem było doświadczyć i zmagać się ze skutkami nazizmu i komunizmu. Zarazem w swojej twórczości Miłosz przekracza granice kultur, gatunków i języków: był znawcą i tłumaczem Biblii, poezji polskiej, europejskiej i amerykańskiej, a nawet dzieł Dalekiego Wschodu. Światowe uznanie przyniósł mu, wydany we wczesnych latach 50. na emigracji tom esejów „Zniewolony umysł”, który stanowi przenikliwą, do dziś nietracącą na aktualności analizę świadomości porażonej przez totalitarne utopie jedną z najważniejszych książek XX w.”.

Ponadto do zacnego grona dołączył Witold Gombrowicz, autor "Ferdydurke" czy "Iwony, córki Burgunda". Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podkreślał nieprzeciętny talent pisarza: „Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału”.

W 2024 roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Marka Hłaski, młodego, buntowniczego pisarza, który w życiu nie podporządkowywał się tradycjom i konwenansom. Ten wybitny prozaik i autor scenariuszy filmowych został doceniony za „uniwersalny wymiar twórczości”. W uchwale podkreślono jego „wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników” oraz podano, że „był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata”. Przypomniano o debiucie opowiadań „Baza Sokołowska” i „Pierwszy krok w chmurach”. Wspomniano o emigracji i kolejnych utworach „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz „Piękni dwudziestoletni”.

Jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy w historii, ojciec reportażu, Melchior Wańkowicz, który razem z armią Andersa przeszedł szlak bojowy od wschodniej Europy po szczyt Monte Cassino. Jak określono w uchwale „był wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa”, który „opisując rzetelnie rzeczywistość służył wspólnocie”. W 2024 roku przypada 50. rocznica jego śmierci. W uchwale przypomniano czas, w których tworzył i utwory z tym związane takie jak „Sztafeta”, „Dzieje rodziny Korzeniowskich”, „Westerplatte”, „Bitwa o Monte Cassino”. Przytoczono też cykl „Od Stołpców po Kair”, który był zapisem jego własnych losów i zbiorem reportaży o spotkanych Polakach, losach emigrantów i tworzeniu wojsk polskich”. 

Ponadto Rok 2024 został ogłoszony Rokiem:

 • Arcybiskupa Antoniego Baraniaka
 • Romualda Traugutta
 • Wincentego Witosa
 • Zygmunta Miłkowskiego
 • Rodziny Ulmów
 • Kazimierza Wierzyńskiego
 • Polskich Olimpijczyków

Jako Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich, w dodatku w roku olimpijskim, powinniśmy szczególnie pamiętać o najwybitniejszych polskich sportowcach, którzy na światowych stadionach prezentowali zawsze zasadę fair play i pamiętali o olimpijskim haśle: citius, altius, fortius. 

(zdjecia udostepniono ze strony Lustro Biblioteki)


Akcja "Książka-niespodzianka. Zabierz książkę na ferie!"

Już kolejny raz biblioteka szkolna prowadzi akcję "Książka-niespodzianka", która polega na wypożyczeniu szczelnie zapakowanej książki, nie wiedząc co kryje się w jej wnętrzu. Jest to przedsięwziecie, w którym ksiazka wybiera czytelnika, a nie czytelnik książkę. Nigdy bowiem nie wiadomo na co się trafi. W tym roku do akcji zostali zaproszeni uczniowie klasy 2a i 2b, którzy oprócz wypożyczenia niespodzianki wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego, którego święto przypada w czasie ferii zimowych, 21 lutego. Drugoklasiściści dowiedzieli się, że jest to święto ustanowione przez UNESCO przed blisko 30 laty, aby uhonorować wymarłe, martwe i narodowe jezyki, którymi posługują się ludzie na całym świecie. Ponadto w czasie zajęć trwała dyskusja o bogactwie mowy polskiej, a także pochodzeniu naszego języka. Po części teoretycznej uczniowie zaczęli losować ksiażki-niespodzianki, które opatrzone były cytatem na temat czytania, ciekawostką o języku i informacjami o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Wszyscy uczniowie bioracy udział w akcji byli niezwykle ciekawi jaka książka ich wybrała i nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli rozpakować swój książkowy prezent. 

Bardzo dziękujemy dziewczętom z klasy 6b, Julii, Jagodzie i Patrycji, które pomagały przy pakowaniu książek-niespodzianek!


Zapraszamy do zabawy z biblioteką!

Już za dwa tygodnie uczniowie wyruszą na ferie zimowe. Warto ten czas spędzić w aktywny i mądry sposób. Wielkopolska, a także inne regiony naszej ojczyzny mają do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, dzięki którym można bliżej poznać autorów lektur, wierszy i książek znajdujących się na bibliotecznych półkach. Nalkeży pamiętać, że nawet najwybitniejsi twórcy byli po prostu zwyczajnymi ludźmi takimi jak my, nawet jeżeli otrzymywali Nagrody Nobla. Jeżeli chcecie wyruszyć na literackie szlaki zapraszamy codziennie do biblioteki, by rozwiązać zagadki ukryte na mapie Polski! Gwarantujemy doskonałą zabawę i przede wszystkim poszerzenie swych myślowych horyzontów!


Grudniowa analiza czytelnictwa

Uczniowie naszej szkoły od kilku lat biorą udział w akcji "Mistrzowie Czytelnictwa", która ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, wskazanie, że czytanie to ekscytująca forma spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim wyróznia tych, którzy po książkę chętnie sięgają i dzielą się tym z innymi. Nazywamy ich Czytelnikami Miesiąca. 

Książka może stać się przewodnikiem w życiu, o ile jest mądra i zachęca do myślenia. "Mistrzostwa Czytelnictwa" mają pomóc dzieciom i młodzieży poznać świat, zastanowić się nad treścią czytanej lektury i wyrazić o niej swoją opinię. Pragniemy także, by uczniowie zdali sobie sprawę, że biblioteka szkolna to nie tylko lektury omawiane na jezyku polskim, ale także inne fascynujące książki.

W każdym miesiącu bibliotekarki dokonują analizy czytelnictwa. Ma ona na celu wyłonienie najpilniejszych czytelników spośród uczniów klas 1-3 i klas 4-8. W minionym miesiącu, wyniki prezentują się następująco:

Czytelnik miesiąca

grudzień 2023

klasyfikacja uczniów klas I – III

Zofia Macha kl. 3a

Przeczytała 4 książki.

Brawo!

Vector illustration of school kids playing | Premium Vector

Czytelnik miesiąca

grudzień 2023

klasyfikacja uczniów klas IV – VIII

Kinga Stachowiak kl. 5a

Przeczytała 3 książki.

Brawo!

Premium Vector | Boys and girl mixed race reading book together with ...

Najpilniejsi czytelnicy

               grudzień 2023

Obraz znaleziony dla: Książka I Pióro KLASA 1a

Lena Radomska – 3 książki

 

KLASA 1b

Antoni Wiórek – 1 książka

 

KLASA 2a

Zuzanna Radomska – 2 książki

 

KLASA 2b

Cała klasa – 2 książki

 

KLASA 3a

Zofia Macha – 4 książki

 

Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. Premium Vector | Happy children reading book back to school concept ... KLASA 3b

Cała klasa – 1 książka

 

KLASA 4a

Zofia Lorkowska

Liliana Łuczak  - 2 książki

Julia Pawłowska

Gracjan Cylkowski

 

KLASA 4b

Aurelia Nowak – 2 książki

 

KLASA 5aObraz znaleziony dla: czytelnik

Kinga Stachowiak – 3 książki

 

 

 

Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. 注意力=專注力?自閉症孩子應該要提升的是 - 每日頭條 KLASA 5b

Cała klasa – 1 książka

 

KLASA 6a

Wojciech Jarocki – 2 książki

 

KLASA 6b

Julia Graczyk – 2 książki

KLASA 7a

Amelia Jeska

Dawid Wojtecki – 2 książki

 

 


Wizyta klasy 3a i 3b

W grudniu bibliotekę szkolną odwiedziła klasa 3a wraz z wychowawczynią panią Aliną Jeską i klasa 3b wraz z wychowawczynią panią Lidią Krenz, by porozmawiać na temat recyklingu książek. Działania ujęte w projekcie bibliotecznym "Zaksiażkowani" mają na celu zaszczepić w uczniach pasję do czytania i radość z obcowania z książkami. Warto nadmienić, że trzecioklasiści dzięki swoim wychowawczyniom bardzo często odwiedzają bibliotekę, w związku z tym doskonale znali tajniki pracy bibliotekarza, a także ciekawie wypowiadali się na tematy związane z ksiażkami. W czasie zajęć uczniowie poznali sposoby na przetwarzanie książek i metody nadania im tzw. drugiego życia. Omawialiśmy zagadnienia na podstawie stworzonej mapy myśli, a trzecioklasiści wzbogacili swój słownik o pojęcia takie jak: ubytkowanie, białe kruki, inkunabuły czy incipit. Był również czas na wypożyczenie książek i dyskusję o zawartości domowych biblioteczek. Atmosfera obu spotkań była niezwykle miła i spełniła założenia projektu - okazuje się, że uczniowie chęrtnie czytają i dzielą się wrażeniami czytelniczymi ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami. 


“Tysiące emocji, tysiące przygód, tysiące książek”

Podsumowanie IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie “Przerwa na czytanie”


            Czytamy już 8 rok w Polsce i 4 na świecie! Corocznie październikowe wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. gromadzi w szkołach, przedszkolach oraz innych instytucjach nie tylko oświatowych olbrzymią społeczność osób, która na przerwie czyta dla przyjemności.      

Tegoroczna edycja była wyjątkowa bowiem chętni korzystali z książek nie tylko w formie papierowej, ale dzięki Legimi w formie ebooków i synchrobooków. Koordynatorzy zaskoczyli nas, a przede wszystkim swoich uczniów różnorodnością pomysłów na Przerwę, odbywały się konkursy, zabawy, a strefy czytania nabrały swojego niepowtarzalnego charakteru dzięki np. dekoracji. Uczniowie czytali nie tylko w szkołach, ale też na wycieczkach czy na ulicach miasta np. w Krakowie. Powstawały kąciki tematyczne, wielu uczniów zabrało swoje ulubione książki z domu, ale to właśnie biblioteki szkolne były miejscem najbardziej obleganym przez spragnionych słowa pisanego uczniów. Nie sposób opisać tego co się działo w tym roku, dlatego polecamy przeglądanie hasztagu #przerwanaczytanie, gdzie znajduje się już prawie 7 tys. postów z działaniami w ramach akcji!

Naszym celem jest pokazanie, że czytanie jest atrakcyjną rozrywką, może integrować całe społeczności, a tym samym dawać radość i zadowolenie. Niech podsumowaniem będą słowa Pani Martyny Rzymanek koordynatorki naszej akcji z Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach, która nawiązując do swojej społeczności napisała, że przerwa na czytanie to “tysiąc emocji, tysiąc przygód, tysiąc książek”.

Oficjalnie ogłaszamy, że w IV Międzynarodowej edycji Przerwy na czytanie w 2023 r. czytało 563 800 osób z Polski i świata! Jest to imponujący wynik, jednak zeszłoroczny rekord, który wyniósł 578 433 osoby czytające na przerwie nie został pobity, zabrakło niewiele bo prawie 15 tys. osób. We wszystkich zaś 8 edycjach akcji wzięło udział prawie 2 MILIONY OSÓB, a dokładnie 1 826 384 osoby.
            Liczby w naszej akcji mają znaczenie, ale razem z Wami cieszymy się z każdej jednej osoby, która dzięki akcji polubiła czytać, która zmieniła zdanie na temat książek, która przyszła pierwszy raz do waszej biblioteki, która zabrała książkę do dalszego czytania w domu. To jest największy sukces akcji, który jest niemierzalny, a który mamy wielką nadzieję przyniesie owoce w przyszłości.

 


Zrób sobie prezent na święta!

Święta zbliżają się wielkimi krokami, zatem nadszedł czas, by zrobić sobie prezent! Biblioteka zaprasza do akcji "Zrób sobie prezent na święta", która polega na wypożyczeniu książki, z któą spędzicie miły, świąteczny czas.

Poniżej prezentjemy kilka propozycji czytelniczych o bożonarodzeniowej tematyce. 

                     

                     

 


Listopadowa analiza czytelnictwa

 

Uczniowie naszej szkoły od kilku lat biorą udział w akcji "Mistrzowie Czytelnictwa", która ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, wskazanie, że czytanie to ekscytująca forma spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim wyróznia tych, którzy po książkę chętnie sięgają i dzielą się tym z innymi. Nazywamy ich Czytelnikami Miesiąca. 

Książka może stać się przewodnikiem w życiu, o ile jest mądra i zachęca do myślenia. "Mistrzostwa Czytelnictwa" mają pomóc dzieciom i młodzieży poznać świat, zastanowić się nad treścią czytanej lektury i wyrazić o niej swoją opinię. Pragniemy także, by uczniowie zdali sobie sprawę, że biblioteka szkolna to nie tylko lektury omawiane na jezyku polskim, ale także inne fascynujące książki.

W każdym miesiącu bibliotekarki dokonują analizy czytelnictwa. Ma ona na celu wyłonienie najpilniejszych czytelników spośród uczniów klas 1-3 i klas 4-8. W minionym miesiącu, wyniki prezentują się następująco:

Czytelnik miesiąca

listopad 2023

klasyfikacja uczniów klas I – III

Lena Fritz kl. 1b

Miłosz Nowak kl. 1b

Przeczytali 3 książki.

Brawo!

Vector illustration of school kids playing | Premium Vector

Czytelnik miesiąca

listopad 2023

klasyfikacja uczniów klas IV – VIII

Aurelia Nowak kl. 4b

Patrycja Nerkowska kl. 6b

Przeczytały 3 książki.

Brawo!

Premium Vector | Boys and girl mixed race reading book together with ...

 

 

 

 

 

 

   Najpilniejsi czytelnicy

                                listopad 2023

Obraz znaleziony dla: Książka I Pióro KLASA 1a

Hubert Kaczmarczyk – 1 książka

 

KLASA 1b

Lena Fritz

Miłosz Nowak3 książki

 

KLASA 2a

-

 

KLASA 2b

Cała klasa - 1 książka

 

KLASA 3a

Arkadiusz Diks

Julian Krug – 2 książki

Fryderyk Michalski

Franciszek Traczyk

 

Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. Premium Vector | Happy children reading book back to school concept ... KLASA 3b

-

 

KLASA 4a

Julia Pawłowska  - 2 książki

 

KLASA 4b

Aurelia Nowak3 książki

 

KLASA 5a

Sonia Szewczak – 2 ksiązki

 

 

 

Obraz znaleziony dla: czytelnik KLASA 5b

Zuzanna Kamińska

Zofia Majik

Kornelia Rabsch

Zuzanna Rucińska – 1 książka

Tomasz Jaśkowiak

Wiktor Kaszewski

Yehor Storcheus

 

KLASA 6a

Jagoda Kluczyńska – 2 książki

 

KLASA 6b

Patrycja Nerkowska3 książki

Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. 注意力=專注力?自閉症孩子應該要提升的是 - 每日頭條

KLASA 7a

Liliana Woszak – 2 książki

 

KLASA 7b

Nadia Borowiak

Nadia Szewczak

Kacper Jaroć – 2 książki

Elżbieta Ziółkowska

Jakub Kupidura

 

KLASA 8a

Marcelina Kuszak

Maja Liwerska

Jakub Kaczmarek – 4 książki

Patryk Krakowiak

Szymon Tyma

Wojciech Wahlich

 


Biblioteczny kalendarz adwentowy

Zgodnie ze słowami znanego wiersza adwent to oczekiwanie... Każdy z nas czeka na coś innego: na wakacje, na ciepłą herbatę, na powrót do domu. Zgodnie z pradawnym obyczajem na cztery tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczyna się czas wypatrywania ponownego narodzenia Jezusa. Biblioteka szkolna z okazji rozpoczynającego się adwentu przygotowała dla uczniów specjany kalendarz adwentowy. Pod rysunkiem oznaczającym poszczególne grudniowe dni znajdują się ciekawostki, wskazówki zamiast słodyczy. Celem tego projektu jest wskazanie dzieciom i młodzieży, że liczą się przede wszystkim wartości duchowe i wiedza, a niekoniecznie materialne zachcianki. Czekamy na Was w bibliotece!


Świąteczna aura w bibliotece szkolnej...


 

Czytelnicy Miesiąca

Uczniowie naszej szkoły od kilku lat biorą udział w akcji "Mistrzowie Czytelnictwa", która ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, wskazanie, że czytanie to ekscytująca forma spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim wyróznia tych, którzy po książkę chętnie sięgają i dzielą się tym z innymi. Nazywamy ich Czytelnikami Miesiąca. 

Książka może stać się przewodnikiem w życiu, o ile jest mądra i zachęca do myślenia. "Mistrzostwa Czytelnictwa" mają pomóc dzieciom i młodzieży poznać świat, zastanowić się nad treścią czytanej lektury i wyrazić o niej swoją opinię. Pragniemy także, by uczniowie zdali sobie sprawę, że biblioteka szkolna to nie tylko lektury omawiane na jezyku polskim, ale także inne fascynujące książki.

W każdym miesiącu bibliotekarki dokonują analizy czytelnictwa. Ma ona na celu wyłonienie najpilniejszych czytelników spośród uczniów klas 1-3 i klas 4-8. W minionych miesiącach, wrześniu i październiku, wyniki prezentują się następująco:

Czytelnik miesiąca

wrzesień/październik 2023

klasyfikacja uczniów klas I – III

LENA RADOMSKA kl. 1a

FRANCISZEK Szewczyk kl. 3a

Przeczytali 5 książek.

Brawo!

Vector illustration of school kids playing | Premium Vector

Czytelnik miesiąca

wrzesień/październik 2023

klasyfikacja uczniów klas IV – VIII

AURELIA NOWAK kl. 4b

Przeczytała 9 książek.

Brawo!

Premium Vector | Boys and girl mixed race reading book together with ...Najpilniejsi czytelnicy

                    wrzesień/październik 2023

Obraz znaleziony dla: Książka I PióroKLASA 1a

LENA RADOMSKA5 książek

 

KLASA 1b

Cała klasa – 1 książka

 

KLASA 2a

AMELIA KASPRZAK – 1 książka

 

KLASA 2b

Cała klasa – 2 książki

 

KLASA 3a

FRANCISZEK SZEWCZYK5 książek

 

Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. Premium Vector | Happy children reading book back to school concept ...KLASA 3b

JULIA KRUGIOŁKA – 4 książki

 

KLASA 4a

ALICJA GRZEŚ        

ZOFIA LORKOWSKA  - 7 książek

WIKTORIA WASILA

 

KLASA 4b

AURELIA NOWAK9 książek

 

KLASA 5a

SONIA SZEWCZAK – 8 książek

Obraz znaleziony dla: czytelnik

KLASA 5b

ZUZANNA KAMIŃSKA

JULIA LEWANDOWSKA – 3 książki

ZUZANNA RUCIŃSKA

 

KLASA 6a

JAGODA KLUCZYŃSKA

ANIELA LICHOTA – 2 książki

MARTA RYBICKA

WOJCIECH WOJCIECHOWSKI

 

KLASA 6b

MAJA KUKLA

AGATA NOWAK

EWELINA PACHOLCZAK

AMELIA POCHYLSKA – 3 książki

JAGODA SZTURMIŃSKA

KAMIL NOWAK

ALBERT WYLEŻAŁA

Zobacz szczegóły powiązanego obrazu. 注意力=專注力?自閉症孩子應該要提升的是 - 每日頭條

KLASA 7a

NATASZA BORUTA

JADWIGA MAJIK

AMELIA JESKA

AMELIA JESSA – 3 książki

OLIWIA MAŁACHOWSKA

NATASZA NOWACKA

ANNA OBECNA

KACPER FIGURA

 

KLASA 7b

KACPER JAROĆ – 4 książki

 

KLASA 8a

ZUANNA KOPANIARZ – 4 książki


 

Pasowanie na czytelnika uczniów klas 1a i 1b

W dniach 26 i 27 października 2023 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas Ia i Ib. Pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do czytania, odwiedzania biblioteki oraz wypozyczenia książek. Na pierwszoklasistów czekało sporo niespodzianek: przedstawienie z udziałem wesołych krasnoludków, wróżki i Ali Baby, otrzym,anie skromnego upoinku jakim jest biblioteczna zakładka do książek, złożenie obietnicy, poznanie bibliotecznego regulaminu, rozwiązywanie zagadek oraz wypożyczenie pierwszej książeczki.           

Podczas spotkania Pani bibliotekarka Anna Kalupa zapoznała dzieci z regulaminem biblioteki, zasadami zachowania się w bibliotece oraz sposobem wypożyczania książek. Zanim uczniowie oficjalnie zostali czytelnikami biblioteki szkolnej, musieli rozwiązać zagadki i zadania.                                        

Następnie odbyło się pasowanie na czytelników symboliczną książką. Uczniowie uroczyście ślubowali, że będą dbać oraz szanować książki. Dodatkowo pierwszoklasiści złożyli swój podpis w KSIĘDZE PAMIATKOWEJ. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia każdy nowo pasowany czytelnik otrzymał drobny upominek w postaci zakładki.

Na spotkaniu obecne były również wychowawczynie klas pierwszych: pani Iwona Pierudzka oraz Karina Staniszewska. Występ uczniów klasy IIIa przygotowała pani Alina Jeska.

Pamiętajmy jak ważne dla rozwoju kązdego człowieka jest czytanie książek. Czytając inwestujemy w swoją wyobraźnie, pamięć oraz słownictwo. Oby uroczystość Pasownaia była dla pierwszoklasistów początkiem nowej, wspaniałej przygody jaką jest CZYTANIE!

 

 


Przerwa na czytanie

19 października 2023 roku na dużej przerwie zapanowało w naszej szkole poruszenie. Wszyscy uczniowie wybiegli na pauzę śniadaniową ściskając w ręku nie kanapki i napoje, ale książki. Nauczyciele zawsze powtarzają, że sycić nie można tylko swojego żołądka, ale przede wszystkim swój umysł i w końcu te powtarzane jak mantra słowa przyniosły efekty. Nasza szkoła przystąpiła bowiem do IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Najważniejszym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale istotna jest także integracja środowiska lokalnego oraz pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, a po książkę można sięgać w każdej sytuacji i każdym miejscu. Dzięki tej akcji uczniowie mogli podejrzeć jakie książki są najchętniej wybierane przez ich kolegów i koleżanki, ale także co czytają nauczyciele i pracownicy obsługi.

Zgodnie z założeniami akcji, zainteresowani uczniowie przynieśli swoje ulubione książki lub wybierali pozycje z zasobów biblioteki szkolnej. Uczniowie podczas przerwy czytali na siedząco i stojąco, w klasach i na korytarzu, w szkolnej bibliotece, a nawet na schodach czy placu zabaw.

Do akcji przyłączyli się również nauczyciele, którzy tego dnia spotykani byli nie tylko z podręcznikami czy atlasami, ale przede wszystkim ze swoimi ulubionymi książkami.

W oddziale przedszkolnym 0b bajkę o „Wilku i siedmiu koźlątkach” przedszkolakom przeczytała bibliotekarka p. Ania Kalupa.

W szkole wspólnie czytało 350 uczniów i nauczycieli.

Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Na pewno wrócimy do niej w przyszłym roku!

#przerwanaczytanie

 

 


 

Czytanie dodaje skrzydeł

„Czytamy książki, aby dowiedzieć się, kim jesteśmy i kim możemy się stać.”

 Ursula Le Guin

 

W październiku, Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, uczniowie klas czwartych i szóstych byli zaproszeni do biblioteki, by wziąć udział w warsztatach oraz wykładzie na temat historii książki, ewolucji pisma na przestrzeni wieków i znaczeniu bibliotek. Punktem kulminacyjnym tych działań było stworzenie skrzydeł czytelniczych p[rzez uczniów kl. 6a i 6b. Zadanie polegało na przygotowaniu piórek z poprawnie zapisanym cytatem-mottem z ulubionej książki, opatrzenie go tytułem książki i nazwiskiem autora. Następnie piórka trafiły na przygotowane wcześniej skrzydła, które pięknie prezentują się w bibliotece. Jak wiemy, czytanie uskrzydła. Warto przeznaczyć długie, jesienne wieczory na chwile z książką.


 

Podsumowanie akcji "Napisz list do biblioteki!"

9  października obchodzony jest Dzień Znaczka Pocztowego i Poczty – w związku z tym wydarzeniem biblioteka szkolna zorganizowała akcję „Napisz list do biblioteki!”, w której mogli wziąć udział uczniowie klas IV – VIII. Zadanie polegało na napisaniu listu zaadresowanego do biblioteki szkolnej, w którym czytelnicy mogli wyrazić swą wdzięczność za istnienie tak wspaniałego miejsca jak biblioteka szkolna. Należało poprawnie zaadresować kopertę i narysować oryginalny znaczek nawiązujący tematyką do biblioteki.

Za kreatywność i wyobraźnię – motywy przewodnie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w roku 2023 bardzo dziękujemy uczennicom klasy 7b: Nadii Borowiak, Nadii Szewczak i Elżbiecie Ziólkowskiej, a także uczennicy klasy 6b Patrycji Nerkowskiej.

 

 


 

Apel z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Jak co roku, październik to święto szkolnych bibliotek i z tej okazji społeczność szkolna, we wtorek 10 października, spotkała się na apelu.

Tegoroczne hasło międzynarodowej akcji brzmi: „Biblioteka Szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.  Z tej okazji zaprosiliśmy wszystkich uczniów do odwiedzania naszej biblioteki, która ma dla wszystkich czytelników moc atrakcji m. in. BOOKCROOSING „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ”,  WRÓŻENIE Z KSIĄŻEK, PRZERWĘ NA CZYTANIE CZY KSIĄŻKOWE KALAMBURY. W tym tygodniu czekamy także na LISTY DO BIBLIOTEKI. (9 października obchodzimy Dzień Znaczka Pocztowego i Poczty)

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to także czas podsumowań. W ubiegłym roku szkolnym najwięcej książek wypożyczyli uczniowie:

 

W KLASYFIKACJI KLAS I-III:

 1. Klasa 3a
 2. Klasa 2b
 3. Klasa 2a

W KLASYFIKACJI KLAS IV-VIII:

 1. Klasa 5a
 2. Klasa 6b
 3. Klasa 7b

Najlepszymi czytelnikami w klasyfikacji indywidualnej zostali:

W KLASYFIKACJI KLAS I-III: Arkadiusz Diks (wypożyczył 20 książek).

W KLASYFIKACJI KLAS IV-VIII: Patrycja Nerkowska (wypożyczyła 31 książek).

Przedstawiciele klas odebrali pamiątkowe dyplomy, a uczennica klasy 6b Patrycja Nerkowska i uczeń klasy 3a Arkadiusz Diks odebrali pamiątkowe puchary, dyplomy i słodki upominek.

Ponadto w minionym roku szkolnym trwała akcja „Czytam, bo lubię!”. Dwie uczennice dotrwały do końca i wykazały się wiedzą na temat przeczytanych książek, potrafiły też rozwiązać wszystkie zagadki. Były to Marta Laskowska z klasy 5a i nasza absolwentka, Gabriela Mucha, w której imieniu nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców odebrała młodsza siostra Róża.

Na wyróżnienie zasłużyły dziewczęta z klasy 6b, które w ubiegłym roku, a także teraz, wspierają bibliotekę tworząc kółko biblioteczne: Patrycja Nerkowska, Julia Krolczyk, Maja Kukla, Jagoda Szturmińska.

Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i zapraszamy do biblioteki!


 

Działalność "Przyjaciół biblioteki".

W każdy wtorek dziewczęta z klasy 6b odwiedzają szkolną bibliotekę, by poznać tajniki pracy bibliotekarza. Maja, Julia, Jagoda i Patrycja – prężne działaczki z kółka bibliotecznego „Przyjaciele biblioteki” - w ostatnim czasie pracują nad opracowaniem księgozbioru. Pod okiem bibliotekarki uczą się uzupełniać karty biblioteczne i nadawać numery inwentarzowe. Praca nie jest nużąca, ponieważ upływa w bardzo przyjemnej atmosferze, a uczennice mają okazję zgłębić wiedzę na temat technicznej strony każdej biblioteki. Bardzo dziękujemy dziewczętom za poświęcenie czasu i zaangażowanie!

 


 

Zapraszamy do udziału

w

AKCJI BIBLIOTECZNEJ

z okazji

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

NAPISZ LIST DO BIBLIOTEKI!

Obraz znaleziony dla: list znaczek gołąb

9 października obchodzimy

Dzień Znaczka Pocztowego i Poczty z tej okazji zachęcamy uczniów klas IV-VIII do wzięcia udziału w akcji „Napisz list do biblioteki!”.

Zaadresuj poprawnie kopertę, narysuj indywidualny, niepowtarzalny znaczek nawiązujący do obchodzonego    w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, napisz list, w którym podziękujesz za istnienie tak wspaniałego miejsca jak szkolna biblioteka.

Prace przyjmujemy w dniach 9-13 października w bibliotece szkolnej w godzinach otwarcia.

Pamiętajcie o zachowaniu poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej!

Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane w bibliotece szkolnej i na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA!

 

 


Trwa Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Każdego roku w październiku biblioteki szkolne mają swoje święto. Tegorocznej akcji przyświeca hasło: "Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia".

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023

W związku z tym wydarzeniem bibliotekarki przygotowały dla uczniów moc atrakcji. By dowiedzieć się, co dzieje się w bibliotece i w jaki sposób poruszamy wodze waszej fantazji zapraszamy codziennie do biblioteki! Uczniowie klas czwartych i siódmych już nas odwiedzili i byli z tej wizyty bardzo zadowoleni, co widać na załączonych zdjeciach. 

 


Wizyta klasy 4b w bibliotece

We wtorek, 3 października, uczniowie klasy 4b wraz z wychowawczynią, panią Patrycją Radomską, wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej historii bibliotek, książek i pisma. Na początku czwartoklaśiści wysłuchali wykładu bibliotekarki, z którego dowiedzieli się od kiedy istnieją biblioteki, gdzie założono pierwszą polską bibliotekę czy jak wyglądały najstarsze książki. Następnie uczniowie pracując w grupach odpowiadali na pytania: po co istnioeją biblioteki?, co to jest biblioteka?. co gromadzą biblioteki?, jakie istnieją rodzaje biblioteki?, dlaczego warto odwiedzać bibliotekę?. Na końcu zajęć powstał plakat ilustrujący całogodzinną pracę. 


Narodowe Czytanie

W poniedziałek, 2 października, w naszej bibliotece odbyła się 12 edycja Narodowego Czytania. Uczniowie klasy 8a: Zuzanna Kopaniarz, Halina Marek i Wojech Wahlich oraz 7a: Amelia Jeska, Anna Obecna i Maciej Frachanowski, a także przedstawiciele 7b: Nadia Szewczak, Klaudia Żurawska i Aleksander Maciejewski odczytali fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zebrani w bibliotece wysłuchali także tekstu odczytanego przez Panią Dyrektor Renatę Bolczyk oraz bibliotekarki: Alinę Jeskę i Annę Kalupę. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek opatrzone cytatem z "Nad Niemnem" oraz ozdobiobne zdjeciami roślin z zielnika Orzeszkowej, a także słodki upominek. 

Na wstępie 12. edycji akcji , której patronem jest para prezydencka, bibliotekarki zapoznały uczniów z genezą "Nad Niemnem" - jednej z najważniejszych polskich lektur. Tekst prelekcji załączamy poniżej: 

 

"Kiedy w 1887 r. "Tygodnik Ilustrowany" drukował kolejne części Nad Niemnem, Orzeszkowa była już znaną pisarką. Szczególne uznanie zdobyły jej powieści w których dominowały "tematy narodowe". Nad Niemnem powstało w latach 1885 - 1886, a do rąk czytelników trafiło w przededniu 25. rocznicy powstania styczniowego. Było więc nie tylko przypomnieniem i uczczeniem wielkiego narodowego wydarzenia, ale przyniosło również refleksje związane z popowstaniową rzeczywistością, podejmowało trudny temat zachowania narodowej tożsamości, mimo klęski i pogrzebania nadziei na szybką realizację niepodległościowych marzeń.

Kompozycja utworu ma charakter dwuwarstwowy. Akcja powieści rozgrywa się co prawda w latach 80 XIX wieku, ale liczne retrospekcje przenoszą czytelników do czasów powstania styczniowego, a także panowania Jagiellonów, kiedy to żyli protoplaści rodu Bohatyrowiczów: Jan i Cecylia.

O Nad Niemnem mówi się, że jest to powieść prowincji. Główną myślą utworu jest połączenie człowieka z naturalnym rytmem przyrody, przywiązaniem do małej ojczyzny, kultywowaniem dawnych porządków i tradycji.

Nie jest przypadkiem, że w Nad Niemnem pisarka umieściła opis aż 140 roślin, bowiem pracując nad trzytomową powieścią Eliza Orzeszkowa stworzyła zielnik, w którym umieściła 280 ususzonych roślin opatrzonych ręcznymi dopiskami z ich nazwami w językach:polskim, łacińskim i białoruskim (ludowym). Zielnik na początku XX wieku został przekazany Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. Zaginął w czasie wojennej zawieruchy i wpisano go na listę strat. Szczęśliwie odnalazł się w 1966, kiedy to do Biblioteki PTPN przekazał go Jerzy Wojciech Szulczewski z Puszczykowa. 

Ponadto warto zauważyć, że bohaterowie powieści żyli naprawdę, Eliza Orzeszkowa znała ich osobiście, była spokrewniona z pierwowzorem Andrzeja Korczyńskiego.

Nad Niemnem zostało zekranizowane w 1986 roku, a powieść znajduje się w kanonie lektur szkolnych do szkół ponadpodstawowych."

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole

Jak co roku, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, przypada 29 września. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta, ponieważ jest to jedno z tych wydarzeń, które łączą w sobie to co przyjemne z pożytecznym.

Patronką tej akcji jest Janina Porazińska, która właśnie tego dnia, w 1882 roku, przyszła na świat. Inicjatywa Dnia Głośnego Czytania narodziła się w Polskiej Izbie Ksiązki w 2001 roku. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa, zwłaszcza wśród młodych ludzi, ale takze zachęcanie dorosłych, by czytali dzieciom i vice versa. 

Bibliotekarki z naszej szkoły w piątek, 29 września, odwiedziły uczniów w trakcie zajęć, by przeczytać im wiersze Janiny Porazińskiej (wśród młodszych) i Wisławy Szymborskiej (w klasach IV-VIII). Najmłodsi usłyszeli natomiast baśnie braci Grimm. Oprócz tego uczniowie dowiedzieli się w jakim celu powstała ta akcja, czemu ma służyć i dlaczego warto czytać. 

Przy tej okazji przypominamy, że książki to najlepsze źródło wiedzy. Pozwalają rozwijać wyobraźnię, poszerzają słownictwo, pozwalają swobodnie wypowiadać się na forum,  dzięki nim nie popełniamy błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, a przede wszystkim przeżywamy niezapomniane przygody. 

Głośne czytanie - motyw przewodni akcji - pozwala umocnić więzi między rodziną, staje się okazją do wspólnego spędzania czasu. Pamiętajmy zatem, że to święto warto obchodzić każdego dnia!

                                       

                                       

                                       

                                       

                                       

                                        


 

Weź udział w wyzwaniu czytelniczym!

Zachęcamy uczniów klas IV-VIII do udziału w wyzwaniu czytelniczym Czytam, bo lubię! O szczególach akcji przeczytacie w zakładce WYZWANIE CZYTELNICZE.

                                                     


Trzecia edycja akcji Bookcrossing uwolnij książkę 

Bookrossing to nietypowa forma wspierania czytelnictwa na całym świecie. Akcja ma na celu popularyzowanie książek poprzez ich nieodpłatne przekazywanie - przeczytaną książkę można zostawić w tzw. półkce bookcrosssingowej, a w zamian zabrać inną. Bookcrossing to nic innego jak ruchoma biblioteka bez kart czytelniczych i terminów zwrotu książek. W Polsce o bookrossingu po raz pierwszy można było usłyszeć w 2003 roku. Również nasza biblioteka włącza się do akcji uwalniania książek - przygotowaliśmy specjalną półkę, na której można zostawić swoją książkę a zabrać inną. Zapraszamy!

Uwaga!

Przypominamy, że ksiażki podarowane w ramach bookcrossingu nie wrócią do właścicieli.

 

                                     

                                                    


 

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

I półrocze 2023/2024

 

 

PONIEDZIAŁEK

 

 

7:45 – 15:45

 

WTOREK

 

7:45 – 13:45

14:45 – 15:45

 

ŚRODA

 

7:45 – 15:45

 

 

CZWARTEK

 

7:45 – 12:45 13:45 – 14:45

 

PIĄTEK

 

7:45 – 15:45

 

 

_____________________________________________________________________________________________ 

Harmonogram zwrotu podręczników w roku szkolnym 2022/2023

Klasa

Data/dzień

Godzina/ lekcja/ nazwisko nauczyciela

Nauczyciel bibliotekarz

 

8a

5 czerwca (poniedziałek)

11:00 (4 lekcja)/ matematyka/ Aleksandra Sułka

K. Troczyńska, M. Wojtusik

8c

5 czerwca (poniedziałek)

11:50 (5 lekcja)/ język polski/ Anna Kalupa

 1. Jeska,

M. Wojtusik

8b

6 czerwca (wtorek)

8:00 (1 lekcja)/ EDB/ Lidia Krenz

K. Troczyńska,

A. Kalupa

8d

dziewczynki

7 czerwca (środa)

8:55 (2 lekcja)/ język angielski/ Patrycja Radomska

 

K. Troczyńska

8d

chłopcy

7 czerwca (środa)

9:50 (3 lekcja)/ religia/ Ewa Jóźwiak

K. Troczyńska,

A. Kalupa

 

6b

12 czerwca (poniedziałek)

10:55 (4 lekcja)/ matematyka/ Katarzyna Zaranek

K. Troczyńska, M. Rucińska,

M. Wojtusik

7a

12 czerwca (poniedziałek)

11:45 (5 lekcja)/ geografia/ Patrycja Nowak-Łuczak

M. Wojtusik,

A. Jeska

6a

13 czerwca (wtorek)

8:00 (1 lekcja)/ język polski/ Krystyna Golon

K. Troczyńska,

A. Kalupa

5a dziewczynki

13 czerwca (wtorek)

8:55 (2 lekcja)/ język polski/ Ewa Jóźwiak

K. Troczyńska

5a

chłopcy

13 czerwca (wtorek)

9:50 (3 lekcja)/ matematyka/ Katarzyna Zaranek

 

K. Troczyńska

5b dziewczynki

13 czerwca (wtorek)

12:45 (6 lekcja)/ wf/ Stanisław Kozłowski

A. Jeska

5b

chłopcy

13 czerwca (wtorek)

13:50 (7 lekcja)/ informatyka/ Hubert Kuszak

 

A. Jeska

4a

chłopcy

14 czerwca (środa)

8:55 (2 lekcja)/ matematyka/ Katarzyna Zaranek

K. Troczyńska

4a dziewczynki

14 czerwca (środa)

9:50 (3 lekcja)/ język angielski/ Leszk Traczyk

K. Troczyńska,

A. Kalupa

4b dziewczynki

14 czerwca (środa)

12:45 (6 lekcja)/ muzyka/ Agata Pasternak

A. Jeska

4b

chłopcy

14 czerwca (środa)

13:50 (7 lekcja)/ informatyka/ Hubert Kuszak

 

A. Jeska

 

2a

15 czerwca (czwartek)

9:50 (3 lekcja)/ edukacja wczesnoszkolna/ Alina Jeska

 

M. Wojtusik

 

3b

15 czerwca (czwartek)

12:45 (6 lekcja)/ edukacja wczesnoszkolna/ Karolina Troczyńska

 

A. Kalupa

 

1b

15 czerwca (czwartek)

13:50 (7 lekcja)/ edukacja wczesnoszkolna/ Bernadeta Gruszka

 

A. Kalupa

 

2b

16 czerwca (piątek)

8:00 (1 lekcja)/ edukacja wczesnoszkolna/ Lidia Krenz

K. Troczyńska

M. Rucińska

1a

16 czerwca (piątek)

10:55 (4 lekcja)/ wf/ Małgorzata Nowak

A. Jeska

 

3a

19 czerwca (poniedziałek)

8:00 (1 lekcja)/ edukacja wczesnoszkolna/ Magdalena Słodowa

 

K. Troczyńska

 

20, 21 i 22 czerwca to dni na zwroty dla „zapominalskich”, przeliczenie podręczników i uporządkowanie dokumentacji.

 Spotkanie autorskie z Panią Anetą Kołat

 

W czwartek 11 maja uczniowie klasy 1a,2a,3a i 4a uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Anetą Kołat, autorką książek dla dzieci m.in. „Hura! Idę do szkoły” czy „WierszoPlecie w szkolnym świecie”.

Spotkanie odbyło się na terenie naszej szkoły, a nasz niecodzienny gość, w bardzo przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób opowiedział jak powstaje książka oraz ile osób pracuje nad jej wydaniem.

Pani Aneta z nutą humoru i szczyptą ciekawości zaprezentowała bohaterów swoich książek, odczytała i wyrecytowała kilka wiersz oraz fragmenty opowiadań. Biblioteka szkolna otrzymała w prezencie trzy pozycje z dedykacją i autografem autorki. Po opracowaniu i przygotowaniu książek przez nauczycieli biblioteki będzie można je wypożyczać. Chętni uczniowie mieli też okazję zakupić wybrane książki Pani Anety z dedykacją i autografem do swojej domowej biblioteczki.

Całe spotkanie upłynęło w przemiłej atmosferze i z chęcią organizacji kolejnych spotkań autorskich.

                         

                            

                      

              

 

 


Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 

Dzien ten obchodzony jest 8 majaŚwięto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznej edycji jest „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”.

Wszystkich, którzy chcą świątować z nami zapraszamy do naszej biblioteki.

W czwartek 11 maja w naszych skromnych progach zawita gość specjalny Pani Aneta Kołat- nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Autorka wierszowanej opowieści o nadejściu wiosny ‘Wielkie kłopoty” oraz opowiastek Ady i Grzesia o szkolnych początkach w książce „Hura, idę do szkoły”.

„WierszoPlecie w szkolnym świecie” to najnowsza publikacja autorki, odsłania bajkowy świat krasnali i kolorowych pór roku. Aneta Kołat w dyskretny, ale atrakcyjny sposób zaprasza najmłodszych do wesołych zabaw edukacyjnych, logopedycznych i ortograficznych.

Tydzień Bibliotek – Ogólnopolski program Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w 2023 roku przypada na 23 kwietnia, a jest on corocznie organizowany przez UNESCO od 1995 roku. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

Z okazji tego święta oraz w ramach projektu edukacyjnego "Bajkowy świat" uczniowie klas I - III otrzymali niecodzienne zadanie do wykonania -  stworzenie własnej książeczki i podarowanie jej szkolnej bibliotece. 

Uczniowie klasy 1B już wykonali swoje zadanie. Ich książka pt. "Ginące zawody i zajęcia" składa się z kilunastu stron opisujących i ilustujących zawody, które w dzisiejszych czasach są już mało znane. 

Klasa3 B wcieliła się w rolę "Odkrywców przyrody" i po wykorzystaniu książek przyrodniczych z biblioteki szkolnej przeniesli na papier najciekawsze przyrodnicze okzay. Natomiast 3a stworzyła książke " Ananasy z naszej klasy" która przedstawia każdego ucznia. Klasa 1a opisała wesołe życie pierwszoklasisty.

  Zapraszamy Was do zapoznania sią z tymi wyjątkowymi egzemplarzami - odwiedzajcie BIBLIOTEKĘ!!! 

 

                          

 

Dodatkowo uczennice z kółka bibliotecznego „Przyjaciele biblioteki”  zrobiły niespodziankę dzieciom  z oddziału  „0” a i „0”b prezentując najważniejsze informacje odnośnie książki, praw autorskich oraz ciekawostek na temat książki. Przeprowadzono również lekcję z edukacji czytelniczej w klasie 1b oraz 2 b gdzie uczniowie najpierw wysłuchali kilka ważnych informacji o ważności czytania książek, a następnie zamienili się w ilustratorów projektując okładkę do swojej ulubionej bajki.

                  

                                                    


 

„KSIĄŻKA NIESPODZIANKA”

W środę 19 kwietnia 2023r. w ramach projektu edukacyjnego "Bajkowy świat"  biblioteka szkolna zaprosiła swoich najmłodszych czytelników po „KSIĄŻKĘ NIESPODZIANKĘ”!

Na każdego czytelnika czekała tajemnicza książka owinięta w kremowy papier. Uczniowie mieli sporo radości przy wybieraniu, bo kierowali się innymi czynnikami, niż piękna kolorowa okładka. Wszyscy z niecierpliwością czekali na powrót do domu, aby zobaczyć jaką NIESPODZIANKĘ dla siebie wybrali.

       

             

 


 

Drugie życie książki

Warsztaty „Recykling książek”

4 kwietnia odbyły się warsztaty plastyczne zorganizowane przez bibliotekę szkolną. Celem tych zajęć było pobudzenie wyobraźni artystycznej, pokazanie na czym polega recykling oraz jakie są jego zalety. Z niepotrzebnych książek uczestnicy warsztatów tworzyli unikalne kartki wielkanocne oraz zajączki.

Proponowana forma zajęć jest próbą udowodnienia, że segregacja odpadów nie jest przykrym obowiązkiem, a wręcz przeciwnie – może być zabawą, która pobudza wyobraźnię. 

Uczniowie zadowoleni ze swoich prac z niecierpliwością oczekują kolejnej edycji warsztatów. 

 

                    

                    

 

 

 


                                                                         

21 marca to dzień rozpoczęcia kalendarzowej wiosny, pory roku, kiedy przyroda budzi się do życia. W naszej szkole wiosna zostanie przywitana kolorowo, ponieważ został zorganizowany  Happening ,,Marsz dla Ziemi” pod hasłem  „Woda nasz skarb”.

Biblioteka szkolna również włączyła się do tego powitania i zorganizowała wystawkę książek o ważnej dla naszej planety tematyce – Ekologia to podstawa!

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia biblioteki oraz do wypożyczenia książek!

                 


 

                                                        

 

Książki o kobietach i dla kobiet

 

Dzień Kobiet 8 marca!

Z tej okazji w naszej bibliotece znajdziecie wiele książek, które opowiadają o kobietach i dziewczynach. Specjalnie dla Was powstała wystawa książek autorek, które w ciekawy sposób przedstawiają swoje bohaterki. Znajdziecie w nich wątki tajemnicy, humoru ale również wzruszenia!

Serdecznie zapraszamy!!

 


 

Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy

1 marca

Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy obchodzimy co roku 1 marca i chociaż nie wiadomo, kto pierwszy wpadł na pomysł powołania tego nietypowego święta, to ma ono już fanpage na Facebooku Hug-a-Librarian-Day 2013.                    Pierwsze wzmianki na temat tego święta pochodzą z 2013 roku. Jak piszą założyciele fanpage,święto powstało dlatego, że „bibliotekarze są fajni, pomagają i kochają każdego! A ponadto nie robią tego dla pieniędzy, sławy i władzy”.

W naszej Bibliotece w tym dniu oprócz przytulasów chętnie Wam rozdamy słodki upominek.

Wystarczy przyjść i wypożyczyć książkę J

Zapraszamy!

 

Źródło: bgpw.wordpress.com

 


 

PRZYJACIELE PRZYRODY 

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody do odwiedzenia Biblioteki Szkolnej.

Mamy przygotowaną wystawę książek o tematyce przyrodniczej.

Zachęcamy również aby spędzić trochę czasu w czytelni, gdzie czekają na półkach pozycje związane ze światem zwierząt, naturą oraz z ciekawymi nowinkami na temat ekologii.

Czekamy na Was w BIBLIOTECE :)

        

 


 

 

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń mających miejsce w 1952 r. w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu. Zginęło tam wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

Dzień ten ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące. To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość, poznać historiębogactwo dialektów i tajniki frazeologii.

Źródło: sjp.pwn.pl

 

Biblioteka Szkolna proponuje Wam poszerzenie wiedzy na temat naszego języka w sposób bardzo przyjemny...., a zatem zachęcamy Was to oberzenia cyklu "Błyskawiczne dzieje polszczyzny"!

 

Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Odcinek 1 - Polszczyzna jako język słowiański - YouTube

Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Odcinek 2 - Powstanie języka polskiego - YouTube

Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Odcinek 3 - Rozwój polszczyzny w średniowieczu - YouTube

Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Odcinek 4 - Najstarsze zabytki piśmiennictwa - YouTube

Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Odcinek 5 - Renesans i polszczyzna - YouTube

Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Odcinek 6 - Polszczyzna barokowa i sarmacka - YouTube

 


 

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Czy wiecie, że……

18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą

Dzień Kubusia Puchatka.

W tym dniu urodził się A.A. Milne autor książek

„Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”, które napisał dla swojego synka Krzysia.

 

Czy są tu fani Kubusia Puchatka?

Zapraszamy serdecznie wszystkich tych,  którzy mają ochotę choć na chwilę przenieść się do świata Kubusia Puchatka – zapominalskiego i roztargnionego misia, który marzył o piwnicy pełnej miodku oraz przeżywał mnóstwo wspaniałych przygód ze swoimi niezastąpionymi przyjaciółmi.

W bibliotece powstała Puchatkowa galeria, a dla pierwszych czytelników przy wypożyczeniu książki czekają Kubusiowie kolorowanki.

 

                                                                       

 

 


Ho, ho, ho!

Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia!

 

Z tej okazji wszystkim naszym czytelnikom 

 życzymy

ZACZYTANYCH  ŚWIĄT

i

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO KIERMASZU

oraz

zapraszamy na

 

WIRTUALNY KIERMASZ

Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

III EDYCJA

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!!!

Po raz kolejny zachęcamy Was do wzięcia udziału w kiermaszu książek

za pośrednictwem sklepu internetowego.

http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl./

 

Pamiętajcie KSIĄŻKA jest przecież

 DOBRYM PREZENTEM NA KAŻDĄ OKAZJĘ!

 

Jak zwykle podarujcie sobie i swoim najbliższym chwile dobrego relaksu.

Pamiętajcie o wpisaniu kodu, który skojarzy Wasze zamówienie

z naszą placówką.

W.OBO.ROGOŹ.S2

Kod ten należy wpisać w polu Dodatkowe Informacje, przed kliknięciem przycisku PODSUMOWANIE.

Uwaga!!! Nie wpisujemy kodu w polu Kupon rabatowy.

https://cloud8j.edupage.org/cloud?z%3ANY2JWHO3UPgP4qfLZC5HDMgD19nueVTItaFBjMouanY8iw7yFYhC%2BYTexJ6%2F3tizCgacbmN5SQbsqZ0iGExADg%3D%3D

Zachęcamy do polubienia strony Księgarni i Hurtowni Taniej Książki KiHTK na Facebooku:
https://www.facebook.com/tuliszkow/
oraz strony wydawnictwa IBIS:
https://www.facebook.com/IBISwydawnictwo/

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak KSIĘGARNIA przetwarza Twoje dane osobowe to wejdź na poniższą stronę.
http://ksiegarnia-tuliszkow.pl/BOOKSSPK/wp-content/uploads/2018/08/Szczegołowa-informacja-o-przetwarzaniu-danych-osobowych-przez-spolki-z-Grupy-BOOKS.pdf

 

GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA

 1. Zamawiacie Państwo książki na swój adres do domu lub do paczkomatu: w zależności od wybranych towarów realizacja zamówienia trwać będzie 3 dni (dla towarów ze statusem „dostępne”) lub 5 dni roboczych (dla towarów ze statusem „na zamówienie”. Jeśli zamówienie zostanie złożone na kwotę większą niż 100 zł, wówczas system nie doliczy dodatkowej opłaty za przesyłkę. W przypadku mniejszych zamówień zostanie doliczona opłata za dostawę – w takim przypadku zachęcamy do kontaktu w rodzinie lub wśród znajomych i złożenie jednego zamówienia.
 2. Księgarnia dokłada wszelkich starań, aby zachowane zostały najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas realizacji zamówień. Według najnowszych wyników badań koronawirus jest obecny na okładkach książek do 72 godzin (3 doby), a na papierze i kartonach (do 24 godzin).Zgodnie z powszechnymi zaleceniami informujemy, że książki są pakowane w naszym magazynie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zachowujemy również kwarantannę książek przed ich wysyłką. Po otrzymaniu przesyłki można od razu otwierać paczkę: to Księgarnia dba o to, aby od momentu spakowania paczki do otrzymania jej przez odbiorcę został zachowany czas kwarantanny - 3 dni.
 3. Po zrealizowaniu zamówienia, przy którym został wpisany kod szkoły, nalicza się w „skarbonce” placówki kwota 15% wartości zamówienia, którą potem wykorzystamy na zakup książek do SZKOLNEJ BIBLIOTEKI.

 

UPOMINKI DLA BIORĄCYCH UDZIAŁ W KIERMASZU

Po zrobieniu zakupów w księgarni prześli wiadomość 

do nauczycieli biblioteki na adres mailowy 

bibliotekasp2rogozno@onet.pl

W temacie wiadomości wpisujemy

WIRTUALNY KIERMASZ,

a w treści wiadomości podajemy imię i nazwisko ucznia oraz klasę z dopiskiem

ZAKUP ZROBIONY.

Po konsultacji ze sklepem internetowym UPOMINEK OD BIBLIOTEKI SZKOLNEJ będzie czekał na każdego, kto uzyska rabat na zakup książek dla naszej biblioteki!

 

ZACHĘCAMY! WESPRZYJ NASZĄ BIBLIOTEKĘ!

 


MIKOŁAJKOWE CZYTANIE

W dniu 6 grudnia nauczyciele biblioteki odwiedzili uczniów klas młodszych z okazji

MIKOŁAJKOWEGO CZYTANIA

Podczas spotkania w klasach nauczyciele i uczniowie czytali książki 

i opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej.

Zapraszamy do obejżenia fotorelacji.

 

 


Spotkanie piernikowe KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

Święta już tuż, tuż… dlatego wtorkowe spotkanie KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI wyglądało zupełnie inaczej. Zamiast za prace związane z książką PRZYJACIELE BIBLIOTEKI wzięli się za dekoracje pierniczków. To było spotkanie pełne wrażeń. Był lukier, były posypki, kolorowe pisaki i świecące ozdoby. Zdobiąc pierniki słuchaliśmy świątecznych piosenek. Wszystko wyglądało przepysznie i tak też smakowało.

Mamy nadzieję, że grudniowe spotkanie już na stałe zapisze się w kalendarzu i stanie się tradycją naszego KOŁA PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI.

                                          

                                         

 


 

BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY

Chcemy Wam umilić czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, dlatego w bibliotece czeka na Was BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY, do którego przypisano ciekawe zadania do wykonania. Codziennie, aż do świąt, każdy czytelnik będzie miał możliwość wzięcia udziału w kalendarzowej zabawie.

Chętni uczniowie realizują zadania we własnym zakresie. 

 

 

Zadania z kalendarza można odebrać z biblioteki albo pobrać pod linkiem:Kalendarz_adwentowy_____karta_pracy_(1).pdf

Każdego dnia czeka na Was inne zadanie - po jego wykonaniu pochwalcie się Waszymi pracami w bibliotece.

Życzymy wspaniałej zabawy!


 

Anielskie drzwi

Już tradycją naszej biblioteki jest ozdabianie drzwi biblioteki przez uczniów szkoły. W tym roku ze względu na ciekawe hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Czytanie dla pokoju”  wspólnie zdecydowaliśmy, że na drzwiach powinny znaleźć się SKRZYDŁA. Każda klasa otrzymała wydrukowaną grafikę skrzydeł, na których uczniowie zapisywali ciekawe myśli z przeczytanych książek. Wypisane oraz dostarczone przez Was skrzydła stały się naszą piękną ozdobą biblioteki.

Przyjdź, przeczytaj i sprawdź :)

                                                             

 

                      

 


 

Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada 2022

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Ta data nie jest zupełnie przypadkowa, ponieważ właśnie wtedy przypada rocznica stworzenia tej pluszowej zabawki. Nie jest to święto z długą tradycją. Zaczęto je obchodzić dopiero od kilkunastu lat – po raz pierwszy w 2002 roku, czyli w setne urodziny misia.

W naszej bibliotece zamieszkały już misie i to nie tylko te książkowe. Uczniowie z klasy 7a z radością i zaangażowaniem narysowali dla najmłodszych czytelników swoich przyjaciół z dzieciństwa. Zapraszamy zatem wszystkich  naszych uczniów do odwiedzenia biblioteki, obejrzenia galerii oraz wypożyczenia książek z misiowej kolekcji.

                                                                  

 

                 

                

                   


 

Uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I

Dnia 4 i 7 listopada 2022 roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas Ia i Ib. W tych dniach pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona czytelników naszej szkolnej biblioteki. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do czytania, odwiedzania biblioteki oraz wypozyczenia książek. Na pierwszoklasistów czekało sporo niespodzianek: przedstawienie z udziałem wesołych krasnoludków, prezentacja swojego bajkowego przebrania, nauka krótkiego wierszyka oraz wypożyczenie pierwszej książeczki.                                                                                                                                                                Podczas spotkania Panie bibliotekarki zapoznały dzieci z regulaminem biblioteki, zasadami zachowania się w bibliotece oraz sposobem wypożyczania książek. Zanim uczniowie oficjalnie zostali czytelnikami biblioteki szkolnej, musieli rozwiązać zagadki i zadania, a także zaprezentować swoją wiedzę o książkach i bohaterach literackich.                                                        Następnie panie dokonały pasowania na czytelników symboliczną książką. Uczniowie uroczyście ślubowali, że będą dbać oraz szanować książki. Dodatkowo pierwszoklasiści złożyli swój podpis w KSIĘDZE PAMIATKOWEJ.                                            Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia każdy nowo pasowany czytelnik otrzymał drobny upominek w postaci zakładki oraz książki  „Moje pierwsze abecadło” projektu „Mała książka – wielki człowiek”, który realizowany jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W uroczystości uczestniczyła Pani dyrektor Renata Bolczyk, która przypomniała wszystkim jak ważne dla rozwoju jest czytanie książek. Czytając książki inwestujemy w swoją wyobraźnie, pamięć oraz słownictwo. Na spotkaniu obecne były również wychowawczynie klas pierwszych.

 

        

        

          

         

          

            

          

          

      

Spotkanie przygotowane zostało przez Panią Karolinę Troczyńską i Alinę Jeske.


 

 Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w oddziale "0" 

 

 Jak co roku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odwiedzamy dzieci z oddziału „0”.        W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Czytanie dla pokoju” i właśnie dlatego pierwszą atrakcją dla dzieci było głośne czytanie. Dzieci wysłuchały krótkiego opowiadania z księgi o uczuciach autorstwa Staneckiej Zofii oraz Oklejak Marianny „ Basia. Wielka księga o uczuciach”. Maluszki dowiedziały się jak radzić sobie ze stresem, smutkiem, złością oraz jak rozwiązywać konflikty. Wszyscy z uwagą wysłuchali przygód Basi i chętnie odpowiadali na zadawane pytania. W kolejnej części spotkania dzieci dowiedziały się więcej o bibliotece, o jej zbiorach oraz o tym jak dbać o książki. Na koniec poznały nietypowe i wyjątkowe książeczki z naszego księgozbioru np. pop-up, ruchome, dotykowe, które  wraz ze swoimi kolegami oraz koleżankami mogli wspólnie przeglądać.

Wszyscy czekamy na kolejne spotkanie:)

 

                                  

 


 

To ksiazki dodają nam skrzydeł, dlatego w czasie Miedzynarodowego MiesiącaBibliotek Szkolnych CZYTALIŚMY DLA POKOJU!

              

                  

                   

               

                 

                

                  

                  

                   

                  

                  

                   

                    

                   

                    

 

 


 

„Przerwa na czytanie”

Nasza szkoła 20 października 2022 roku przystąpiła do III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wśród celów akcji należy wymienić: promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integrację środowiska lokalnego, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, a po książkę można sięgać w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Zgodnie z założeniami akcji, zainteresowani uczniowie przynieśli swoje ulubione książki lub wybierali pozycje z zasobów biblioteki szkolnej. W klasach II i III uczniowie podczas przerwy czytali na siedząco, na stojąco, w klasach, na korytarzu a nawet byli tacy uczniowie, którzy wybrali schody oraz bibliotekę.

Do akcji przyłączyła się również Pani Dyrektor Renata Bolczyk czytając naszym pierwszoklasistom baśń „Kot w butach”  Charlesa Perraulta.

W szkole wspólnie czytało 140 uczniów i nauczycieli.

Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Na pewno wrócimy do niej w przyszłym roku.

      

                     

     

                   

   

                    

 

 

 


 

PODSUMOWANIE

MISTRZOWIE CZYTELNICTWA 2022

 

                                  Dnia 17 października 2022 r. w naszej szkole odbył się krótki apel z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Panie bibliotekarki podczas apelu zaprezentowały wszystkim uczniom hasło tegorocznego MMBS „CZYTAMY  DLA POKOJU„ oraz przypomniały działania, które przez cały miesiąc podejmowane są przez bibliotekę aby promować i zachęcić naszych czytelników do odwiedzania tak ważnego miejsca jak BIBLIOTEKA SZKOLNA. Kolejnym punktem apelu było podsumowanie czytelnictwa za rok szkolny 2021/2022.  Już od wielu lat najlepsi czytelnicy i czytające klasy otrzymują dyplomy oraz ciekawe nagrody. W tym roku dla  MISTRZÓW CZYTELNICTWA przygotowałyśmy coś specjalnego - ZŁOTE PUCHARY, które zachwyciły wszystkich zebranych, a dla najlepiej czytających klas dyplomy. Nagrody -  puchary i dyplomy przygotowane przez Panie Bibliotekarki wręczała Pani Dyrektor Renata Bolczyk. Do każdej nagrody dołączony został słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców.

Najaktywniejszym czytelnikiem w roku szkolnym 2021/2022 w kategorii klas I-III został Kaczmarek Ksawery ,a  klas IV-VIII  Łuczak Anastazja oraz Nerkowska Patrycja.

                               

                            

 

Najlepsze klasy pod względem czytelnictwa:

W klasach I– IV:

I miejsce – klasa II a

II miejsce- klasa III b

III miejsce – klasa IV a

W klasach V-VIII:

I miejsce – VIII a

II miejsce- VIII b

III miejsce – V b

 

          

             

 

Na koniec apelu PANIE BIBLIOTEKARKI Karolina Troczyńska i Alina Jeska podziękowały i doceniły uczniów, którzy systematycznie uczęszczali na kółko "PRZYJACIELE BIBLIOTEKI" i wykazali się wzorową postawą czytelnika oraz zaangażowaniem w promocję biblioteki i czytelnictwa.

                                                 

 

Gratulujemy oraz zachęcamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji 

„CZYTELNIKA MIESIĄCA” oraz  „MISTRZOWIE CZYTELNICTWA”

 


 

WYZWANIE CZYTELNICZE NA ROK SZKOLNY 2022/2023

„CZYTAM, BO LUBIĘ!”

 

Regulamin:

 1. Wyzwanie czytelnicze rozpoczyna się w październiku 2022 r. a kończy się w maju 2023 r.
 2. Udział w wyzwaniu czytelniczym jest dobrowolny.
 3. W Wyzwaniu Czytelniczym mogą wziąć udział uczniowie klas IV-VIII po wcześniejszym złożeniu deklaracji udziału.
 4. Terminarz i poszczególne etapy Wyzwania Czytelniczego określa harmonogram HARMONOGRAM_AKCJI____CZYTAM__BO_LUBIE____.docx.
 5. Akcja polega na przeczytaniu dowolnych książek z zasobów biblioteki szkolnej.
 6. W celu rozpoczęcia I etapu wyzwania, i przejścia do kolejnych, konieczne jest rozwiązanie zagadki czytelniczej.
 7. Odbiór zagadki czytelniczej możliwy jest w bibliotece szkolnej (wg harmonogramu)
 8. Po podaniu poprawnego rozwiązania zagadki czytelniczej istnieje możliwość wyboru i wypożyczenia z biblioteki szkolnej wybranej książki.
 9. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu jest przeczytanie wybranej książki i odpowiedź na pytanie eliminacyjne zadawane przez nauczyciela bibliotekarza w momencie zwrotu książki.
 10. Po przeczytaniu czterech książek i odgadnięciu finałowego pytania eliminacyjnego uczestnik bierze udział w Wielkim Finale.
 11. Wielki Finał będzie miał miejsce w drugiej połowie maja 2023 r. w bibliotece szkolnej.
 12. W Wielkim Finale uczestnicy będą rozwiązywać krzyżówkę czytelniczą. Uczestnik, który najszybciej udzieli poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania i poda hasło zostaje zwycięzcą.
 13. Nagrodzeni zostaną trzej uczestniczy, którzy rozwiążą finałową krzyżówkę w najkrótszym czasie. Przewidywane są upominki dla wszystkich uczestników, którzy dotrą do finału i wezmą w nim udział.

                                                                                                                                                                                                                                                         ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!

Organizatorzy:

Anna Kalupa – nauczyciel języka polskiego

Karolina Troczyńska – nauczyciel bibliotekarz

 


 

CZYTAMY DLA POKOJU

 Wszystkich chetnych do zrobienia zdjecia z tak pieknymi skrzydłami zapraszamy do biblioteki szkolnej w czasie trwania MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH!!

       

     

 


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

PAŹDZIERNIK 2022

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE

       i zachęcamy do wypożyczeń smiley

 


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

PAŹDZIERNIK 2022

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH – święto ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Na początku tj. od 1999 r. obchodzono to święto w jeden dzień czyli był to tzw. Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych, a od 2008 roku święto obchodzone jest cały miesiąc.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa. W naszej szkole akcje związane z tym świętem prowadzone są od 2003 roku. Łatwo obliczyć, że to już 19 lat!!!

W tym roku święto obchodzone jest pod hasłem „CZYTANIE DLA POKOJU”.

W ramach obchodów tegorocznego święta zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do aktywnego uczestnictwa w naszych propozycjach.

TYDZIEŃ I

- Odwiedź BIBLIOTEKĘ I WYPOŻYCZ książkę! Na koniec miesiąca NIESPODZIANKA dla klasy, która w miesiącu PAŹDZIERNIKU przeczyta najwięcej książek!

- NOWOŚCI KSIĄŻKOWE – zapraszamy na wystawę!

 

TYDZIEŃ II

- KTO MI DAŁ SKRZYDŁA…? To książki dodają nam skrzydeł! Wszystkich chętnych zapraszamy do biblioteki na wykonanie specjalnego zdjęcia z książką i skrzydłami. Możecie przychodzić przed lekcjami, po lekcjach lub w czasie przerw!

- MISTRZOWIE CZYTELNICTWA – Wasze panie bibliotekarki będą odwiedzały wszystkie klasy. Będziemy Wam prezentować, kto zdobył tytuł MISTRZA CZYTELNICTWA na poziomie klas i na poziomie indywidualnym za rok szkolny 2021/2022.

 

TYDZIEŃ III

- CZYTANIE DLA POKOJU!  Każda klasa otrzyma kila wydrukowanych skrzydeł, na których zapiszecie ciekawe myśli  z przeczytanych książek i dostarczycie nam je do biblioteki – jest to zadanie dla uczniów klas starszych!

- III MIĘDZYNARODOWA EDYCJA - PRZERWA NA CZYTANIE – do udziału w tej akcji zaprosimy uczniów klas młodszych!

 

TYDZIEŃ IV

- KSIĄŻKA Z MOJEGO DZIECIŃSTWA – zapraszamy na wystawę!

- NOWY KĄCIK CZYTELNICZY – który zostanie utworzony dla Waszych koleżanek i kolegów z Ukrainy. Będą oni mogli korzystać z książek w języku ukraińskim.

 

Będzie się działo!!!

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki i śledzenia fotorelacji

na stronie internetowej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA!


 

NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W Dniu 30.09.2022 w naszej bibliotece szkolnej odbyła się kolejna edycja akcji „Narodowego Czytania”. Akcja ta jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z klasykami polskiej literatury. Organizowana jest przez Prezydenta od 2012 roku, a zainicjowana została wspólna lekturą “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W tym roku Prezydent Andrzej Duda zaproponował “Ballady i romanse”.

“Ballady i romanse” Adama Mickiewicza to zbiór utworów bardzo ważnych dla polskiej literatury – otwierają one epokę polskiego Romantyzmu. Każda z ballad niesie ze sobą językową świeżość i oryginalność, a także charakterystyczne dla epoki treści i przesłania.

Spotkanie rozpoczęły i powitały przybyłych uczestników bibliotekarki pani Karolina Troczyńska oraz pani Alina Jeska. Fragmenty wybranych ballad czytali przedstawiciele klas 8:

Zuzanna Nowak

Jan Feder

Wiktoria Bardzik

Oliwia Szymańska

Filip Grill

Gabriela Boruta

Agata Kołdyk

Zuzanna Zaborowska

Konstancja Maik

Patrycja Mielczarek

Zuzanna Wańska

Wielką niespodzianką okazała się przeczytana w teatralnym stylu ballada „Pani Twardowska” przez panią Alinę Jeske. Dodatkowo piękna dekoracja i wystrój biblioteki z pewnością pomogły poczuć ten romantyczny klimat.

 

   

   

   

                     

                                             

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

 


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września 2022 r.

 

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 r. Jego patronką wybrano Janinę Porazińską – wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała dla dzieci i młodzieży.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest skierowany głównie do najmłodszych czytelników. Wszyscy bowiem wiemy, że nigdy nie jest za wcześnie aby rozpocząć przygodę z książką. W związku z powyższym  Panie Bibliotekarki odwiedziły uczniów z klas I-III aby przeczytać wybrane wiersze Janiny Porazińskiej, przypomnieć o zaletach głośnego czytania oraz zachęcić do sięgania po książki.

Akcja ta wzbudziła zaciekawienie i zachwyt wśród uczniów. Mamy nadzieję, że jeszcze bardziej zachęciła dzieci do czytania książek i częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Apelujemy również do rodziców, aby codziennie czytali swoim dzieciom na głos co najmniej przez 20 minut.

 

                    

 

                    

 

                   

 

                  

 


 

BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS CZYTELNICZY 

"MISTRZOWIE CZYTELNICTWA"

                                         

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE:
1. Konkurs jest organizowany pod nazwą „Mistrzostwa czytelnictwa”.
II. CELE KONKURSU:
– popularyzowanie zbiorów bibliotecznych,
– rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
– kształtowanie wrażliwości na odbiór słowa pisanego,
– właściwe zagospodarowanie wolnego czasu,
– promocja czytelnictwa i działań biblioteki,
– aktywizowanie czytelników poprzez udział w konkursach.

III. ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE:

1.Konkurs trwa od 01.10.2022 r. do 31.05.2023 r.

2. Po upływie miesiąca nastąpi podliczenie wszystkich wypożyczeń każdego aktywnego czytelnika biblioteki. Osoba, która będzie miała najwięcej wypożyczeń i przeczytanych książek, zostanie - CZYTELNIKIEM MIESIĄCA.

3.Tytuł ,,Czytelnika Roku „ zostanie wyłoniony na koniec roku szkolnego 2022/2023.

4. Informacja o zwycięzcy będzie opublikowana co miesiąc na stronie internetowej szkoły – w zakładce BIBLIOTEKA.

ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!!!


 

 

BIBLIOTEKA ZAPRASZA !!!

2022 / 2023 I półrocze

 

Poniedziałek: 8.00 - 16.00

Wtorek: 8.00 - 16.00

Środa: 8.00 - 16.00

Czwartek: 8.00 - 15.00

Piątek: 8.00 - 15.00

 

smiley    smiley    smiley
 


Harmonogram zwrotu podręczników szkolnych w roku szkolnym 2021/2022

Biblioteka szkolna informuje, że w roku szkolnym 2021/2022 zwrot podręczników będzie odbywał się według poniższego harmonogramu:

Data zwrotu

Klasa

Godzina lekcyjna

PONIEDZIAŁEK

13 czerwca

8a

8.55 - 9.40

historia (MR)

13 czerwca

6a

9.50 - 10.35

j.polski  (MŁ)

13 czerwca

8d

10.55 -11.40

matematyka (AS)

13 czerwca

8c

12.45 - 13.30

historia ( MR)

13 czerwca

8b

13.50 -14.35

Historia  (MR)

WTOREK

14 czerwca

7a

8.55 - 9.40

zj.kreatywne (KG)

14 czerwca

7c

9.50 -10.35

historia (LT)

14 czerwca

1a

10.55 - 11.40

w-f  (AJ)

14 czerwca

3b

11.50 - 12.35

w-f  (LK)

14 czerwca

14 czerwca

3a

4b

12.45 -13.30

12.45 - 13.30

W-F (MS) / matematyka ( AS)

14 czerwca

1b

13.50 -14.35

e.w  (LK)

ŚRODA

15 czerwca

4a

8.55 - 9.40

j.polski  (EJ)

15 czerwca

2a

9.50 -10.35

e.w  ( MS)

15 czerwca

5a

10.55 -11.40

j.polski  (MŁ)

15 czerwca

5b

12.45 - 13.30

j.angielski  (PR)

15 czerwca

2b

13.50 - 14.35

w-f  (MG)

PONIEDZIAŁEK

20 czerwca

7b

12.45- 13.30

j.niemiecki (UK)

20 czerwca

7d

13.50 – 14.35

fizyka ( SK)

 

WAŻNE!!!

21 czerwca (wtorek), 22 czerwca (środa) – przyjmujemy zwroty od „zapominalskich” lub dzieci nieobecnych w dniu zwrotu podręczników zgodnie z powyższym harmonogramem.

 

23 czerwca (czwartek) – porządkowanie dokumentacji związanej

z podręcznikami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kółko biblioteczne „Przyjaciele biblioteki”

Kółko biblioteczne „Przyjaciele biblioteki” działa w naszej szkole od kilkunastu lat. Zainteresowane  pomocą w bibliotece oraz  ksiązkami okazały się w tym roku uczennice klasy 4b: Dusza Anna, Dusza Joanna, Krolczyk Julia, Kukla Maja, Nerkowska Patrycja, Nowak Agata, Pochylska Amelia oraz Szturmińska Jagoda.Uczennice pomagają  przy opracowywaniu i owijaniu zbiorów, porządkowaniu księgozbioru  oraz dbają o schludny wygląd biblioteki. Rezultatem ich pracy są gazetki oraz wystawki książek w bibliotece, dekoracje pomieszczeń biblioteki oraz pomoc przy organizowaniu imprez bibliotecznych. Uczestnictwo w pracach koła bibliotecznego uczy dzieci odpowiedzialności, systematyczności oraz umiejętności pracy w grupie, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych w przyszłym roku szkolnym:)

                 

                  

                  

                  

                                       


 

Bookcrossing - KSIĄŻKA NIESPODZIANKA

Akcja KSIĄŻKA NIESPODZIANKA w naszej szkole cieszyła się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych klas. Przypominamy, że bookcrossing, jest to akcja, która polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Ma na celu propagowanie książki i czytelnictwa.

W naszej bibliotece została zagospodarowana specjalna półka bookcrossinga. Uczniowie z chęcią przynosili pięknie zapakowane książki- niespodzianki, by z jeszcze większą radością wybrać sobie inną, która często była dla nich miłym zaskoczeniem.

Akcja KSIĄŻKA NIESPODZIANKA trwa w naszej bibliotece do 15 czerwca.W dniu tym obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, czyli Bookcrossingu. Będzie to ostatni moment by "uwolnić" swoją książkę.

   

   

   

   

 


 

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek  - podsumowanie

Drodzy Nasi Czytelnicy!

Miniony tydzień upłynął w atmoswerze życzeń, dobrej zabawy i świetnego humoru.

Z okazji Dnia Bibliotekarza Pani dyrektor Danuta Karolak podczas apelu złożyła panią bibliotekarką piękne życzenia i podziękowała za wysiłek i wkład w codzienne propagowanie czytelnictwa.

 

W trakcie trwania Tygodnia Bibliotek braliście udział w zabawach zaproponowanych przez naszą bibliotekę.

Jedną z zabaw była BIBLIOTECZNA FOTOBUDKA "Super Biblioteka". Poznajecie się?A oto fotorelacja z tego zadania!

 

                                                                  

     

    

     

      

 

             

 

Kolejne zadanie to KAWIATY PEŁNE ŻYCZEŃ:

DZIĘKUJUEMY! W tym zadaniu spisaliście się na medal! Poniżej fotorelacja z kwiatowej zabawy. Jeśli jesteś ciekawy czego inni życzyli bibliotece. Przyjdź, przeczytaj i sprawdź. Wasze "kwiatowe życzenia" są ozdobą naszych bibliotecznych drzwi.

   

                   

 


Odwiedziny w bibliotece

Dnia 9 maja z okazji Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z oddziału „0”. Tego dnia było gwarno i wesoło. Zerówkowicze poznali pomieszczenia  biblioteki, zwiedzili jej zakamarki oraz zapoznali się z pracą bibliotekarza.Wspólnie z p.Olgą Kalotą sumiennie uzupełniły plakat z życzeniami dla biblioteki oraz z radością robiliśmy zdjęcia w BIBLIOTECZNEJ FOTOBUDCE. Na koniec spotkania każdy otrzymał słodką niespodziankę. Czekamy na kolejną wizytę:) 

                

 

                


 

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 

Dzien teń obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Hasłem tegorocznej edycji jest "Świat w jednym miejscu".

Zapraszamy Was serdecznie do biblioteki na pewno znajdziecie coś dla siebie, m.in.:

 • KWIATY PEŁNE ŻYCZEŃ                                                                                                                                             Każda klasa otrzymała szablony 10 kwiatów. Wytnijcie kwiaty, a na każdym płatku napiszcie czego życzycie BIBLIOTECE w dniu jej święta. Przedstawiciele każdej klasy dostarczają uzupełnione kwiaty do biblioteki szkolnej. Będzie niespodzianka!
 •  WIELKIE ODKURZANIE - Odkurzamy półki w bibliotece, dajemy szanse zapomnianym książkom. Zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy oraz do wypożyczenia dawno niewypożyczanych książek.
 • FOTOBUDKA - Wszystkich zainteresowanych ZAPRASZAMY do bibliotecznej FOTOBUDKI. Zrobione przez nas zdjęcia zostaną umieszczone na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA.
 • BOOKCROSING - Przypominamy i przedłużamy akcję – KSIĄŻKA NIESPODZIANKA – (prywatną książkę owijasz i zostawiasz w bibliotece na wyznaczonej półce, w zamian zabierasz inną  owiniętą książkę, którą po przeczytaniu ponownie możesz przynieść na naszą Bookcrosingową półkę – pamiętaj, że Twoja książka już do Ciebie nie wróci, ale za to będziesz miał inną).

        

                  

Czekamy również na Wasze KWIATY PEŁNE ŻYCZEŃ.

 Panie Bibliotekarki

Alina Jeska

Karolina Troczyńska


Narodowe Święto Konstytucji 3 maja

3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pewnie wiecie, że uchwalono ją w 1791 r., a więc bardzo dawno temu. Od tego czasu wydarzyło się bardzo wiele, a jednak święto 3 maja pozostaje jednym z najważniejszych.

Więcej faktów historycznych znaleźć można w przygotowanej przez nas wystawce ciekawych publikacji, książek oraz materiałów edukacyjnych dotyczących Święta 3 Maja.

 

                

Serdecznie zapraszamy do wypożyczeń!

 


PRZYPOMINAMY !!!!

NIEZWYKŁY BOOKCROSSING
AKCJA „KSIĄŻKA-NIESPODZIANKA”

W dniach od 25 do 29 kwietnia 2022 roku możesz zostawić swoją książkę. W bibliotece szkolnej zostało przygotowane specjalne miejsce, w którym można składać książki-niespodzianki i jednocześnie zabierać ze sobą te, które trafią do nowego właściciela.

UWAGA! Książki nie wrócą do pierwotnych właścicieli! Biorąc udział w akcji decydujesz się na podarowanie książki innej osobie.

 


 

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i uświadamianie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.                                                                                        Nasza biblioteka również przyłączyła się do obchodów szykując najciekawsze pozycje powiązane z ochroną środowiska.

 Zapraszamy i zachęcamy do wypożyczeń J

 

                                                                                       


 

NIEZWYKŁY BOOKCROSSING
AKCJA „KSIĄŻKA-NIESPODZIANKA”

23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku dzień ten przypada w sobotę, dlatego w naszej szkole od poniedziałku 25 kwietnia rozpoczynamy akcję Bookcrossing.       Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane.

 

                   


Porusz wodze swojej fantazji - warunkiem jest zapakowanie książki w ciekawy sposób, tak, by nie było widać co kryje się w środku. W zamian za zostawienie lektury weź ze sobą inną i ciesz się książką-niespodzianką !

W dniach od 25 do 29 kwietnia 2022 roku możesz zostawić swoją książkę. W bibliotece szkolnej zostało przygotowane specjalne miejsce, w którym można składać książki-niespodzianki i jednocześnie zabierać ze sobą te, które trafią do nowego właściciela.

UWAGA! Książki nie wrócą do pierwotnych właścicieli! Biorąc udział w akcji decydujesz się na podarowanie książki innej osobie.


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

W 2022 roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypada na 23 kwietnia (sobota).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich od 1995 roku corocznie organizowany jest przez UNESCO. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

Pierwsza międzynarodowa konwencja ochrony praw autorskich dzieł literackich i artystycznych miała miejsce w 1886 roku. Siedemdziesiąt lat później, od 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright, zaś Polska dołączyła do niej w 1976 roku. Znak „copyright” odnosi się do zastrzeżenia praw autorskich różnych dzieł wydawniczych. Z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich organizowane są w Polsce wydarzenia promujące czytelnictwo książek i ochronę własności intelektualnej. W obchody angażują się przede wszystkim biblioteki, księgarnie czy instytucje naukowe.

 

   

 

 

 


 

ZBIORY KSIĄŻEK I KOLOROWANEK DLA DZIECI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM ( w tym bezpłatne e-booki )

 

- karty pracy

https://mamyprojekt.pl/ukraina/

 

- kolorowanki PUCIO

https://nk.com.pl/do-pobrania-materialy-do-zabaw/info.html?fbclid=IwAR3tOzJNxUxLWRuWoY2bgzGBOF5kjUTIFyMJauvRXt3kJNtqz7-IazxKfeI

 

- ilustrowana książka "Bohaterowie też płaczą"

Dropbox – BOHATEROWIE - opowiadania – ułatw sobie życie

 

- materiały kreatywne:

Матеріали українською / Materiały w języku ukraińskim - Dwie Siostry (wydawnictwodwiesiostry.pl)

 

-lista książek w języku ukraińskim

Książki dla dzieci w języku ukraińskim do bezpłatnego pobrania - Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Ogólnopolski portal bibliotekarski (sbp.pl)

 

-bezpłatne książki

Moc opowieści – baza bezpłatnych książek dziecięcych po ukraińsku. - Cyfrowy Dialog

 

- komiks KAJKO I KOKOSZ

https://wydawnictwoegmont.pl/kajko-i-kokosz-pdf.html?fbclid=IwAR1xgo94qZJH4InYwxvYEAJfre_X6E4Lam_5tvHHl4MWjRKZA1IT_3vrpw8

 

Zachęcamy do korzystania!!!

 


 

 

#SolidarnizUkrainą – bezpłatne materiały

 

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!!!

Poniżej prezentujemy kilka najpotrzebniejszych zwrotów, za pomocą których porozumiecie się z naszymi nowymi koleżankami i kolegami z Ukrainy.

Potrzebujesz wiedzieć więcej skorzystaj z:

słownik polsko-ukraiński online - Wyszukaj (bing.com)

 

Pod tym linkiem: https://lustrobiblioteki.pl/2022/03/70-darmowych-ksiazek-dla-dzieci-w-jezyku-ukrainskim-do-pobrania/?fbclid=IwAR0jqrYEV-Ezh515HQ1uEKmUZnzekkzWTZe8SEPZiCRgIczz6FpPiye1iRA  znajdują się E-booki z książkami dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim.

 E-booki można pobrać całkowicie za darmo.

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

Ósmego marca marcowy wiatr
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr
i każdej Pani podawał kwiat!

Wszyskim, którzy o nas pamiętali DZIĘKUJEMY za kwiaty, upominki i życzenia oraz ZAPRASZAMY do obejrzenia wystawy         pt. "Książka z kobietą w tle".

 

   


 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji panie bibliotekarki wraz z uczniami klasy 4b wzięli udział w "kocim" spotkaniu. Uczniowie poznali różne ciekawostki o kotach, oraz o przesądach z nimi związanych. Wszyscy chętnie opowiadali o swoich zwierzątkach i ich zwyczajach. Na koniec spotkania uczniowie wykonali przepiękne kocie ilustracje, które od razu posłużyły jako dekoracja biblioteki.

       

Panie bibliotekarki zadbały, by w tych dniach w bibliotece szkolnej uczniowie mogli spotkać kotka na każdym kroku, tworząc kocie dekoracje oraz szykując kocią wystawkę książek.

 

      

 

Zapraszamy wszystkich po "kocie" książeczki :)

 


 

Z miłości do książki...

 

                                         

 


 

Walentynki z biblioteką

Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, serdeczności i przyjaźni. To również czas,kiedy wręczamy urocze niespodzianki. Na dzień świętego Walentego nasza biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników książki pełne miłości, dodatkowo każdy uczeń odwiedzający 14 lutego naszą bibliotekę, otrzyma wyjątkową zakładkę do książki.

                                     

Walentynkową wystawkę książek oraz dekoracje wykonały uczennice z kółka bibliotecznego „Przyjaciele Biblioteki”. 

 

Zachęcamy do wspólnej zabawy - zakręć kołem

Książka dla Ciebie? Przyjdź po nią do biblioteki :)

 

 


 

WALENTYNKI! WALENTYNKI TUŻ TUŻ!!!

Biblioteka Szkolna 

proponuje

WALENTYNKI Z KSIĄŻKĄ

przypominając o trwającym

WIRTUALNYM KIERMASZU

Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

II Edycja

 

Pamiętajcie o wpisaniu w UWAGACH kodu,

W.OBO.ROGOŹ.SP2

który skojarzy Wasze zamówienie z naszą placówką.

 

ŁAPCIE WALENTYNKOWE OKAZJE

ZACHĘCAMY

 

www.ksiegarnia-tuliszkow.pl.

_____________________________________________________________________________________________________

HU, HU, HA

HU, HU, HA

NASZA ZIMA ZŁA,

ALE ZIMA Z KSIĄŻKĄ W RĘCE,

BĘDZIE TAK JAK W TEJ PIOSENCE ...

... PACHNĄCYM, CIEPŁY MAJEM!!!

 

 

Przypominamy Wam o trwającym

WIRTUALNYM KIERMASZU

Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

II Edycja

 

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA SP 2 W ROGOŹNIE

 

zachęca

 

do wzięcia udziału w kiermaszu książek za pośrednictwem sklepu internetowego 

www.ksiegarnia-tuliszkow.pl.

_____________________________________________________________________________________________________

 

 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku - Katolickie Niepubliczne Przedszkole OGRÓDEK ŚW. FRANCISZKA w Siedlcach

Drodzy Uczniowie!

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy podstronę - e-propozycje czytelnicze ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA.

Kliknij powyżej w wybrany tytuł naszej podstrony! Zachęcamy Was do skorzystania!

_________________________________________________________________

Mikołajkowe czytanie
 

15 grudnia uczniowie z klasy 3a mogli uczestniczyć w niecodziennych zajęciach. W związku z tym, że 6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki, w klasie 3a biblioteka szkolna zorganizowała akcje „Mikołajkowe czytanie”. Pani bibliotekarka, Karolina Troczyńska przeczytała dzieciom opowiadania, których bohaterem był nie kto inny, jak Święty Mikołaj. Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu, słuchały z zainteresowaniem i odpowiadali na pytania dotyczące treści wysłuchanych tekstów. Chętni uczniowie również mogli poczytać swoim kolegom i koleżankom pozostałe fragmenty opowiadania. Wielką niespodzianką było napisanie listu do świętego Mikołaja. Wspólnie postanowiliśmy, że wiadomość powinna być krótka i zawierać listę wymarzonych prezentów. Na koniec każdy zaprojektował swój znaczek pocztowy. Wszyscy mamy nadzieję, że listy dotrą do świętego Mikołaja na czas a nasze znaczki pocztowe będą cieszyć oko.

                                                                  

 


                                                    

 

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!!!
Pragniemy przypomnieć Wam, że od 20 grudnia do 7 stycznia pracujemy zdalnie.                  W związku z tym informujemy Was, że w dniach 20, 21 i 22 grudnia BIBLIOTEKA SZKOLNA nie będzie udostępniała swoich zbiorów. Prosimy abyście do piątku 17 grudnia odwiedzili BIBLIOTEKĘ i zwrócili lub wypożyczyli te lektury/książki, które potrzebujecie mieć przed świętami.


Po przerwie świątecznej BIBLIOTEKA SZKOLNA będzie udostępniała swoje zbiory tylko po wcześniejszym złożeniu zamówienia na maila biblioteki, który podajemy Wam poniżej.


bibliotekasp2rogozno@onet.pl


Zamówienie na wypożyczenie lub zwrot książek należy zgłosić na powyższego maila dzień wcześniej podając w tytule swoje imię i nazwisko, klasę oraz numer z dziennika. W treści wiadomości tytuł lektury/książki, który chcecie wypożyczyć. Wasze zamówienia będziecie mogli odebrać w okienku biblioteki od strony promenady w następujących dniach i godzinach:


3 stycznia (poniedziałek) od 9.00 – 12.00 lub od 14.30 – 16.00
4 stycznia (wtorek) od 9.00 – 12.00 lub od 14.30 – 16.00
5 stycznia (środa) od 9.00 – 12.00 lub od 14.30 – 16.00


Od 10 stycznia wracamy do pracy stacjonarnej. BIBLIOTEKA będzie czynna normalnie.

 

 


                    

 

Ho, ho, ho!

Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia tuż za progiem!

 


Śmiech oznacza szczęście, a w trakcie mikołajek i Bożego Narodzenia wszyscy jesteśmy sobie bliscy i radośni. Dobry pomysł na prezent może tylko pomóc podbić wesołą atmosferę, kiedy biegniemy z ciekawością sprawdzić buty 6 grudnia lub zaglądamy pod choinkę 24 grudnia, aby rozpakować prezenty. 

Pomysły na prezenty mikołajkowe i bożonarodzeniowe nie będą więcej spędzały Wam snu z powiek! Dlatego pragniemy przypomnieć Wam o naszym

 

WIRTUALNYM KIERMASZU!

http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl./

 

Pamiętajcie KSIĄŻKA jest przecież

 DOBRYM PREZENTEM NA KAŻDĄ OKAZJĘ.

 

Podarujcie sobie i swoim najbliższym chwile dobrego relaksu.

Pamiętajcie o wpisaniu kodu, który skojarzy Wasze zamówienie

z naszą placówką.

W.OBO.ROGOŹ.S2

 

PRZYPOMINAMY - GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA 

 1. Zamawiacie Państwo książki na swój adres do domu lub do paczkomatu: w zależności od wybranych towarów realizacja zamówienia trwać będzie 3 dni (dla towarów ze statusem „dostępne”) lub 5 dni roboczych (dla towarów ze statusem „na zamówienie”. Jeśli zamówienie zostanie złożone na kwotę większą niż 100 zł, wówczas system nie doliczy dodatkowej opłaty za przesyłkę. W przypadku mniejszych zamówień zostanie doliczona opłata za dostawę – w takim przypadku zachęcamy do kontaktu w rodzinie lub wśród znajomych i złożenie jednego zamówienia.
 2. Księgarnia dokłada wszelkich starań, aby zachowane zostały najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas realizacji zamówień. Według najnowszych wyników badań koronawirus jest obecny na okładkach książek do 72 godzin (3 doby), a na papierze i kartonach (do 24 godzin).Zgodnie z powszechnymi zaleceniami informujemy, że książki są pakowane w naszym magazynie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zachowujemy również kwarantannę książek przed ich wysyłką. Po otrzymaniu przesyłki można od razu otwierać paczkę: to Księgarnia dba o to, aby od momentu spakowania paczki do otrzymania jej przez odbiorcę został zachowany czas kwarantanny - 3 dni.
 3. Po zrealizowaniu zamówienia, przy którym został wpisany kod szkoły, nalicza się w „skarbonce” placówki kwota 15% wartości zamówienia, którą potem wykorzystamy na zakup książek do SZKOLNEJ BIBLIOTEKI.

 


Nowości w bibliotece szkolnej

W ostatnim czasie nasza szkolna biblioteka znacznie wzbogaciła się o nowe, ciekawe pozycje książkowe. Stało się to za sprawą WIRTUALNEGO KIERMASZU KSIĄŻKI i dzięki aktywnemu udziałowi społeczności szkolnej, biblioteka zarobiła kwotę 750 zł na zakup książek.

Wydając te pieniądze na zakup książek kierowaliśmy się m.in. Waszymi sugestiami i zainteresowaniami. Powstał KUFEREK ŻYCZĘŃ i te właśnie życzenia spełniliśmy dla Was. Wśród oferowanych książek znajdują się zarówno książki dla dzieci młodszych jak i starszych- literatura przygodowa, obyczajowa, fantastyka. Książki są już opracowane i gotowe do wypożyczania!

                   

                                                                   

 Zapraszamy uczniów do odwiedzenia biblioteki i znalezienia interesującej lektury na zimowe wieczory.

Zachecamy równiez do wzięcia udziału w kiermaszu książek na rok szkolny 2021/2022 za pośrednictwem sklepu internetowego 

www.ksiegarnia-tuliszkow.pl.

Kod szkoły, który pozwoli na skojarzenie szkoły z zamówieniem:

W.OBO.ROGOŹ.S2

 Kod ten należy wpisać w polu Dodatkowe Informacje, przed kliknięciem przycisku PODSUMOWANIE.

Uwaga!!! Nie wpisujemy kodu w polu Kupon rabatowy.

Szczególowe informacje w poście poniżej.


Podsumowanie czytelnictwa za rok szkolny 2020/21

Tradycją naszej biblioteki jest podsumowanie czytelnictwa za miniony rok szkolny. Już od wielu lat najlepsi czytelnicy otrzymują dyplomy oraz ciekawe nagrody. Wystarczy tylko wziąć udział w konkursie czytelniczym „ MISTRZOWIE CZYTELNICTWA” który trwa cały rok szkolny. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wykształcenie potrzeby czytania oraz zdobycie umiejętności korzystania z zasobów  biblioteki.

Nauczyciele biblioteki nie zapomnieli o wytrwałych czytelnikach i postanowili odwiedzić ich w klasie wręczając dyplomy i przekazując wyrazy uznania!!!

Najaktywniejszym czytelnikiem w roku szkolnym 2020/2021 w kategorii klas I-IV została Łuczak Lilianna, a klas V-VIII  Nowak Franciszek.

                     

 

Gratulujemy oraz zachęcamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji „CZYTELNIKA MIESIĄCA” oraz  „MISTRZOWIE CZYTELNICTWA


 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie w dniu urodzin Walta Disney’a. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni.

Zapraszamy zatem naszych wszystkich milusińskich do biblioteki szkolnej po piękne bajki i baśnie.

Dziś, wyjątkowo przez cały dzień w bibliotece rozbrzmiewają największe muzyczne hity Disneya. Można zobaczyć wystawę książek z najpiękniejszymi bajkami oraz przyjrzeć się plastycznym pracom jakie wykonały uczennice z klasy 4b inspirując się swoimi ulubionymi bohaterami z bajek.

 

         

 

Uczniów którzy nie mogą do nas dotrzeć zachęcamy do wspólnej zabawy. Mamy przygotowane dla was trzy propozycje:

Prezentacja 

Walt Disney - poznajmy go bliżej. Sprawdź ciekawostki o najsławniejszym producencie bajek dla dzieci.

Quiz- sprawdzenie wiedzy

Pod tym linkiem: https://forms.gle/uQC9zxsa5K1fMdZRA ukryty jest specjalny Quiz. Rozwiąż go i sprawdź czy jesteś BAŚNIOWYM EKSPERTEM.

 

Plansze- zabawa dla każdego

Plansze stają się coraz bardziej popularne. Naszym zadaniem jest zakreślanie wyborów. Najlepiej je wydrukować aby odpocząć trochę od komputera i telefonu. Usiądźcie wygodnie i niech każdy wypełni swoją plansze. Sprawdzajcie nawzajem swoje odpowiedzi. Może to być świetnie spędzony czas.

 

 

                                           

 

                                          

 

                                          

 

 


 

WIRTUALNY KIERMASZ

Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

II Edycja

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!!!

 

Już od paru lat nasza szkoła współpracuje z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki TULISZKÓW, z uwagi na wszechobecnie panującą sytuację, tak jak w ubiegłym roku

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA SP 2 W ROGOŹNIE

 

zachęca

 

do wzięcia udziału w kiermaszu książek za pośrednictwem sklepu internetowego 

www.ksiegarnia-tuliszkow.pl.

 

Dzięki rozpropagowaniu tej akcji w społeczności szkolnej, zyskujemy możliwość uzbierania kwoty na powiększenie księgozbioru biblioteki szkolnej.

 

Przypominamy, że za ubiegły rok szkolny nasza biblioteka uzyskała rabat na kwotę 750 zł na zakup wybranych pozycji książkowych dostępnych w księgarni TULISZKÓW.

 

Zasady są proste: przekazujemy Państwu specjalny kod, dzięki któremu Państwa zamówienie będzie skojarzone z naszą placówką. Po zrealizowaniu każdego zamówienia, które w uwagach zostanie opatrzone tym kodem, do skarbonki naszej placówki zostaje

odłożona kwota 15% tego zamówienia. 

 

Im więcej osób zainteresuje się kiermaszem, tym większa kwota na gratisy będzie do dyspozycji dla naszej biblioteki szkolnej.

 

 

Zanim podejmiecie Państwo decyzję o zakupach poza opisami książek, można zapoznać się także z obszernymi ich fragmentami (Zobacz fragment książki) oraz filmami na ich temat (Zobacz film o książce).

 

Kod szkoły, który pozwoli na skojarzenie szkoły z zamówieniem:

W.OBO.ROGOŹ.S2

 Kod ten należy wpisać w polu Dodatkowe Informacje, przed kliknięciem przycisku PODSUMOWANIE.

Uwaga!!! Nie wpisujemy kodu w polu Kupon rabatowy.

Zachęcamy do polubienia strony Księgarni i Hurtowni Taniej Książki KiHTK na Facebooku:
https://www.facebook.com/tuliszkow/
oraz strony wydawnictwa IBIS:
https://www.facebook.com/IBISwydawnictwo/

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak KSIĘGARNIA przetwarza Twoje dane osobowe                                          
to wejdź na poniższą stronę.
http://ksiegarnia-tuliszkow.pl/BOOKSSPK/wp-content/uploads/2018/08/Szczegołowa-informacja-o-przetwarzaniu-danych-osobowych-przez-spolki-z-Grupy-BOOKS.pdf


GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA

 1. Zamawiacie Państwo książki na swój adres do domu lub do paczkomatu: w zależności od wybranych towarów realizacja zamówienia trwać będzie 3 dni (dla towarów ze statusem „dostępne”) lub 5 dni roboczych (dla towarów ze statusem „na zamówienie”. Jeśli zamówienie zostanie złożone na kwotę większą niż 100 zł, wówczas system nie doliczy dodatkowej opłaty za przesyłkę. W przypadku mniejszych zamówień zostanie doliczona opłata za dostawę – w takim przypadku zachęcamy do kontaktu w rodzinie lub wśród znajomych i złożenie jednego zamówienia.
 2. Księgarnia dokłada wszelkich starań, aby zachowane zostały najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas realizacji zamówień. Według najnowszych wyników badań koronawirus jest obecny na okładkach książek do 72 godzin (3 doby), a na papierze i kartonach (do 24 godzin).Zgodnie z powszechnymi zaleceniami informujemy, że książki są pakowane w naszym magazynie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zachowujemy również kwarantannę książek przed ich wysyłką. Po otrzymaniu przesyłki można od razu otwierać paczkę: to Księgarnia dba o to, aby od momentu spakowania paczki do otrzymania jej przez odbiorcę został zachowany czas kwarantanny - 3 dni.
 3. Po zrealizowaniu zamówienia, przy którym został wpisany kod szkoły, nalicza się w „skarbonce” placówki kwota 15% wartości zamówienia, którą potem wykorzystamy na zakup książek do SZKOLNEJ BIBLIOTEKI.

 

Uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I

 W miłej i przyjaznej atmosferze odbyła się uroczystość PASOWANIA NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana, dlatego biblioteka zadbała, aby wydarzenie, które miało miejsce  26 i 28  października było dużym przeżyciem dla nowych czytelników biblioteki szkolnej.                                                                              ,,Baśnie i legendy z całego świata”- to hasło przewodnie tegorocznej uroczystości. Uczniowie mieli okazję wkroczyć w niezwykły świat baśni przebierając się w tym dniu za swoje ulubione postacie z bajek lub legend. Śliczne stroje kolegów i koleżanek z klasy, zachwycająca dekoracja biblioteki, przyciągały uwagę dzieci. Każdy mógł zaprezentować swoje przebranie oraz krótko opowiedzieć o swojej ulubionej postaci. Najmłodsi wychowankowie naszej szkoły wysłuchali również pogadanki o bibliotece szkolnej, następnie zapoznali się z właściwymi zasadami traktowania książek oraz posłuchali jakie prośby ma do nich książka. Zapoznali się z zasadami wypożyczania oraz z poprawnym zachowaniem w bibliotece i czytelni. Na naszych przyszłych czytelników czekała też niespodzianka! Specjalnie na tę okazję uczniowie z klasy IVb należący do kółka bibliotecznego przygotowali dla pierwszoklasistów piękną piosenkę pt. "Dziś w bibliotece wielka zabawa". Po wysłuchaniu utworu przyszedł czas na  złożenie przyrzeczenia. Uczniowie uroczyście ślubowali, iż będą dbać o książki i zostaną przykładnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Na pamiątkę pasowania wszyscy otrzymali zakładkę do książki oraz wypożyczyli swoją pierwszą książkę.

W uroczystości uczestniczyła Pani dyrektor Danuta Karolak zwracając się do uczniów, wyraziła przekonanie, że razem z wizytą w bibliotece szkolnej rozpoczną nowy etap w ich szkolnym życiu. Na spotkaniu obecne były również wychowawczynie klas pierwszych.

Spotkanie przygotowane zostało przez Panią Karolinę Troczyńską i Alinę Jeske.

      

     

          

      

       

       

        

           

 


 

Spotkanie autorskie on-line z Grzegorzem Kasdepke

Dnia 22 października na zaproszenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J.Piłsudzkiego w Łodzi uczniowie klas 2a i 2b wraz z p.Magdą Słodową i p.Martą Grill mieli okazję wziąć udział w swoim pierwszym spotkaniu autorskim online z autorem książek dla dzieci- Grzegorzem Kasdepke.

Grzegorz Kasdepke debiutował dwadzieścia lat temu w wydawnictwie Literatura książką „Kacperiada”. Wielką popularność przyniosły mu książki „Bon czy ton” uhonorowaną ważną wówczas nagroda Edukacja XXI. Jest autorem licznych bestsellerów. Najbardziej znaną książką jaką kojarzą nasi uczniowie to „Detektyw Pozytywka” który został lekturą szkloną w klasach młodszych.

Na początku p. Karolina Troczyńska krótko opowiedziała na czym polegają spotkania autorskie oraz przypomniała najciekawsze książki napisane przez Grzegorza Kasdepke, które znajdują się w szkolnej bibliotece. Następnie wspólnie dołączyliśmy do spotkania online. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali pasjonujących historii z życia pisarza, dowiedzieli się co skłoniło p.Grzegorza do zostania autorem książek dla dzieci, a nawet jaka jest ulubiona potrawa z dzieciństwa. Mogliśmy przekonać się, że Grzegorz Kasdepke ma niesamowite poczucie humoru odpowiadając na zadane przez dzieci pytania. Naszych uczniów najbardziej interesowało czy autor pamięta ile książek napisał w całym życiu i jaką ma ulubioną postać z baśni lub legendy. Pytanie nie było przypadkowe, ponieważ obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Baśnie legendy z całego świata” i uczniowie również mogli podzielić się swoimi ulubionymi bohaterami.

Było to fascynujące wydarzenie dla wszystkich, którzy lubią słuchać jak powstają bajkowe przygody.

Spotkanie poprowadził Zbigniew Pacho, moderator DKK działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej.

                                             

                     


 

Bajkowa zakładka - zajęcia plastyczne 

Biblioteka szkolna podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych lubi zaskakiwać swoich czytelników i tak było tym razem. Dnia 21 października klasa 3b miała okazje wziąć udział w zajęciach plastycznych- Bajkowa zakładka dla książki. Na początku zajęć p. Karolina Troczyńska wyjaśniła  zasady odpowiedniego obchodzenia się z książką, m.in. prośba o nie zaginanie rogów stron i używanie zakładek. Uczniowie dowiedzieli się o tym, że jest duża różnorodność zakładek i pod względem tematycznym i pod względem materiałów, z którego mogą być one wykonane, zobaczyli również szklone zakładki przygotowane przez bibliotekę. Następnie młodzi czytelnicy samodzielnie wykonali swoje zakładki, co sprawiło im dużą przyjemność. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością co widać na załączonych zdjęciach. Zakładki z pewnością zachęcą dzieci do czytania oraz pięknie przyozdobią ich książki.

 

       

      

      

      

 

 


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

Goście w bibliotece

Podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych na specjalne zaproszenie odwiedzili szkolną bibliotekę uczniowie z klas 1-3. Panie opowiedziały dlaczego miesiąc- październik- jest tak ważny dla bibliotek. Poruszane były tematy związane z hasłem tegorocznych obchodów miesiąca bibliotek „ Baśnie i legendy z całego świata” oraz zostały zaprezentowane najciekawsze  książeczki z tego działu. Podczas wizyty dzieci opowiedziały krótko o swoich zainteresowaniach czytelniczych, a potem poszukiwały książki dla siebie. Dzięki pomocy bibliotekarza, każdy uczeń wybrał coś ciekawego dla siebie. Młodzi czytelnicy zapewnili, że będą częściej odwiedzać bibliotekę i korzystać z jej bogatego księgozbioru. Chętni uczniowie przynieśli również prezent dla biblioteki – malunek swojej ulubionej postaci baśniowej. Na koniec spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia a dzieci z uśmiechem na twarzy wróciły do swoich klas.

        

        

       

       

           

 


 

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS POD NAZWĄ: „CZYTELNIK MIESIĄCA” oraz  „MISTRZOWIE CZYTELNICTWA

 

1. Cel konkursu:

- zachęcanie i mobilizowanie do regularnego czytania,

- podniesienie poziomu czytelnictwa,

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,

- kształtowanie wrażliwości na odbiór słowa pisanego,

- promocja czytelnictwa i działań biblioteki

- aktywizowanie czytelników poprzez udział w konkursach.

2.Regulamin :

a) Po upływie miesiąca nastąpi podliczenie wszystkich wypożyczeń każdego aktywnego czytelnika biblioteki. Zwycięzcą konkursu - CZYTELNIK MIESIĄCA- zostanie uczeń, który będzie miała najwięcej wypożyczeń i przeczytanych książek.

b) MISTRZEM CZYTELNICTWA zostanie ten uczeń, który po upływie całego rokosz szkolnego będzie miał na swoim koncie najwięcej wypożyczonych książek.

c) Nagrody za zwycięstwo w poszczególnych miesiącach zostaną wręczone po klasyfikacji śródrocznej oraz rocznej.

d) Szczegółowych informacji o konkursie udziela bibliotekarz.

e) Udział w Konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację zdjęć z uroczystości wręczenia nagrody oraz zamieszczenia imienia i nazwiska zwycięzcy na stronie internetowej biblioteki.

ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!!!

 


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

Kuferek książkowych życzeń

Co roku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka przygotowuje wiele działań mających na celu promocję biblioteki szkolnej, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, oraz propagowanie zainteresowania książką. W tym roku nie mogło być inaczej !!! Dlatego biblioteka szkolna przygotowała dla naszych uczniów specjalne zadanie- uzupełnienie KUFERKA KSIĄŻKOWYCH ŻYCZEŃ. Wypełnione karty z wybranymi tytułami ochoczo umieszczane były w kuferku. Uczniowie ciekawi byli jakie propozycje zapisały inne klasy i kiedy książki trafią na półki naszej biblioteki.

Drodzy Uczniowie… cierpliwości ….już niedługo wszystkie tajemnice KUFERKA KSIĄŻKOWYCH ŻYCZEŃ zostaną ujawnione.

Czekajcie na informacje J

             

 

                 

                  

 


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 

Baśnie bliskie naszemu sercu

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać.

Nasza szkoła święto obchodzi przez cały miesiąc i zaskakuje czytelników różnymi pomysłami i ciekawostkami.

Zapraszamy do odsłuchania baśni napisanych przez duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena.

Baśnie czy bajki od dawna nazywano literaturą pocieszenia, ponieważ dzięki nim można pokrzepić serce oraz uczynić świat bardziej zrozumiałym.

 

KLIKNIJ      Baśnie i legendy z całego świata - Wakelet

 

 


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W świecie baśni i legend

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka przygotowała wystawkę książek „ Baśnie i legendy z całego świata”. Jest to hasło tegorocznych obchodów święta, które zainspirowało nas do wyszukania najciekawszych pozycji z zasobów biblioteki i zaprezentowania naszym czytelnikom. Uczniowie mogą obejrzeć baśniowe, pełne kolorów opowiadania i bajeczki oraz zagłębić się i poznać wybrane legendy. Wystawa codziennie jest zmieniana co sprawia, że odwiedzający bibliotekę mogą wybrać się w niezwykłą podróż wśród najpiękniejszych bajek, baśni, powieści i legend.

Serdecznie zapraszamy!

 

           

 

 

 


 

                                   Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych                           PAŹDZIERNIK 2021

 

Kuferek książkowych życzeń

Nasi Drodzy Czytelnicy z przyjemnością informujemy Was, że w roku szkolny 2020/2021 braliście aktywny udział w WIRTUALNYM KIERMASZU KSIĄŻKI.

Z tego tytułu nasza biblioteka zarobiła kwotę 750 zł na zakup książek.

Teraz liczymy na Waszą pomoc w wyborze tytułów, które mają znaleźć się na naszych półkach.

Prosimy by każda klasa wytypowała 5 wybranych pozycji książkowych

znajdujących się w zasobach KSIĘGARNI I HURTOWNI TANIEJ KSIĄŻKI TULISZKÓW wchodząc na poniższy link.

Księgarnia Tuliszków - internetowa Hurtownia książek (ksiegarnia-tuliszkow.pl)

Zwycięskie pozycje zostaną zakupione i dołączą

do księgozbioru naszej biblioteki!!!

Na Wasze propozycje czekamy do 15 października!!!!

Wypełnione karty z wybranymi tytułami przedstawiciele klas przynoszą

do biblioteki szkolnej i umieszczają je

w KUFERKU KSIĄŻKOWYCH ŻYCZEŃ


 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w oddziale "0" 

W poniedziałek 4 października z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odwiedziliśmy naszych najmłodszych czytelników, czyli dziećmi z „zerówki”. W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Baśnie i legendy z całego świata” i właśnie takie propozycje czytelnicze zaproponowała i zabrała ze sobą Pani Karolina. Dzieci mogły zobaczyć najciekawsze baśnie oraz legendy ze szkolnej biblioteki. Bardzo spodobały się im kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały. Pani Karolina opowiedziała o bibliotece, zasadach wypożyczania książek oraz prawidłowym zachowaniu podczas wizyty w bibliotece. Dzieci dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Spotkanie nie mogło odbyć się bez głośnego czytania, dlatego zerówkowicze wysłuchali baśni o „Brzydkim Kaczątku” oraz wykonali piękne ilustracje. 

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.

 


 

UWAGA !!! TO JUŻ JUTRO!!!

W naszej BIBLIOTECE SZKOLNEJ

odbędzie się kolejna edycja

MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Przez cały PAŹDZIERNIK czekają na Was różne BIBLIOTECZNE NIESPODZIANKI!!!

Zaglądajcie do naszej Biblioteki oraz na naszą stronę www.

 

ZAPRASZAMY!!!     ZACHĘCAMY!!!    POLECAMY !!!

 

 

 


 

NARODOWE CZYTANIE

 

W dniu 30.09.2021 nasza biblioteka szkolna wzięła udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. Utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” był lekturą tegorocznej akcji. Tragikomedia napisana w 1906 roku bardzo szybko stała się popularna i jest uważana za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

Wspólne czytanie dzieła zostało poprzedzone przemówieniem pani Dyrektor Danuty Karolak, która przybliżyła uczniom cel przedsięwzięcia jakim jest promowanie czytelnictwa i  ukazanie piękna literatury polskiej. 

Fragmenty czytali przedstawiciele klas 8:

Pani Dulska- Anna Just

Zbyszko- Filip Przybylski

Hesia- Helena Stanicka

Mela- Marta Grabarczyk

Hanka- Monika Mielczarek

Tadrachowa- Vanessa Mendel

Juliasiewiczowa – Paulina Klawińska

W rolę narratora, który czuwał nad poprawnością fabuły wcieliła się pani Dyrektor Danuta Karolak. W tle czytającym towarzyszyła wystawa ukazująca postać Gabrieli Zapolskiej.

Dziękujemy  wszystkim uczestnikom za udział w akcji i zapraszamy w przyszłym roku.

 

         

       

      

      

     

    

   


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania! Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jest skierowane przede wszystkim do dzieci i odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. 

Nasza szkolna biblioteka już po raz kolejny przyłączyła się do tej akcji. Uczestnikami, a zarazem wspaniałymi słuchaczami byli przedstawiciele klas 7. Uczniowie z dużym zainteresowaniem poznali  historię „Szewczyka Dratewki” przeczytaną przez Liliannę Jabłonńską, Dominikę Usowską oraz Justynę Mielczarek. Wszystkim bardzo spodobały się dzieje młodego i ubogiego szewca, bowiem chętnie odpowiadali na zadawane im pytania dotyczące przeczytanej treści. Mogliśmy usłyszeć baśń „ O dwunastu miesiącach „ czytaną przez Oliwie Szymańską, Filipa Grilla i Oliwiera Piekarskiego. Poznaliśmy losy „ Kozy Kłamczuchy” zaprezentowane przez Klaudię Kołodziejczak, Bartosza Plebańskiego oraz Athanasiou Paulos. Wybrane wiersze Janiny Porazińskiej pięknie przeczytały uczennice – Zuzanna Wańska i Patrycja  Mielczarek.

W obchody Dnia Głośnego Czytania włączyła się również pani Dyrektor Danuta Karolak, która przeczytała zgromadzonym utwór „Dorotka”. Pani Ala Jeska oraz pani Karolina Troczyńska czytały wiersze „Na grzyby!” oraz „Po drabinie”  pochodzące ze zbioru wierszy „Psotki i śmieszki”. Spotkanie stało się kolejną okazją do uświadomienia dzieciom, iż baśnie uczą, że dobro jest nagradzane, a zło karane.

Na koniec spotkania głos zabrała pani Dyrektor Danuta Karolak, która w swoim przemówieniu podkreśliła jakie zalety płyną z głośnego czytania:wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź z dzieckiem.

Dlatego warto czytać naszym milusińskim jak najczęściej i razem odkrywać piękno literatury. Wystarczy tylko 20 minut dziennie!

Dziękujemy  wszystkim uczestnikom za udział w akcji i zapraszamy w przyszłym roku.

                        

                        

                       

                      

                      

                      

                     

                    

                    

                    

                    


 

WYZWANIE CZYTELNICZE NA ROK SZKOLNY 2021/2022

„CZYTAM, BO LUBIĘ!”

 

Regulamin:

 1. Wyzwanie czytelnicze rozpoczyna się we wrześniu 2021r. a kończy się w czerwcu 2022r.
 2. Udział w wyzwaniu czytelniczym jest dobrowolny.
 3. W Wyzwaniu Czytelniczym mogą wziąć udział uczniowie klas IV-VIII po wcześniejszym złożeniu deklaracji udziału.
 4. Terminarz i poszczególne etapy Wyzwania Czytelniczego określa harmonogram (załącznik nr 2).
 5. Akcja polega na przeczytaniu dowolnych książek z listy lektur nadobowiązkowych.
 6. W celu rozpoczęcia I etapu wyzwania, i przejścia do kolejnych, konieczne jest rozwiązanie zagadki czytelniczej.
 7. Odbiór zagadki czytelniczej możliwy jest w bibliotece szkolnej (wg harmonogramu).
 8. Harmonogram określa czas przeznaczony na rozwiązanie zagadki czytelniczej.
 9. Po podaniu poprawnego rozwiązania zagadki czytelniczej istnieje możliwość wyboru i wypożyczenia z biblioteki szkolnej wybranej książki z listy lektur nadobowiązkowych.
 10. Harmonogram określa czas przeznaczony na przeczytanie książek z listy lektur nadobowiązkowych.
 11. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu jest przeczytanie wybranej książki z listy lektur nadobowiązkowych i odpowiedź na pytanie eliminacyjne zadawane przez nauczyciela bibliotekarza w momencie zwrotu książki.
 12. Po przeczytaniu czterech książek z listy lektur nadobowiązkowych i odgadnięciu finałowego pytania eliminacyjnego uczestnik bierze udział w Wielkim Finale.
 13. Wielki Finał będzie miał miejsce w drugiej połowie czerwca 2022r. w bibliotece szkolnej.
 14. W Wielkim Finale uczestnicy będą rozwiązywać krzyżówkę czytelniczą. Uczestnik, który najszybciej udzieli poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania i poda hasło zostaje zwycięzcą.
 15. Nagrodzeni zostaną trzej uczestniczy, którzy rozwiążą finałową krzyżówkę w najkrótszym czasie. Przewidywane są upominki dla wszystkich uczestników, którzy dotrą do finału i wezmą w nim udział.
 16. W dowolnym momencie można zrezygnować z udziału w akcji.
 17. HARMONOGRAM PRZEBIEGU WYZWANIACzytam__bo_lubie_-_harmonogram.docx

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU !!!

Organizatorzy:

Anna Kalupa – nauczyciel języka polskiego

Karolina Troczyńska – nauczyciel bibliotekarz


 

 

                                                    

BIBLIOTEKA ZAPRASZA !!!

2021 / 2022 I półrocze

 

Poniedziałek: 8.00 - 16.00

Wtorek: 8.00 - 16.00

Środa: 8.00 - 16.00

Czwartek: 8.00 - 15.00

Piątek: 8.00 - 15.00

 

 


 

Plan zwrotu podręczników 2020/2021

Biblioteka szkolna informuje, że od dnia 14 czerwca do 22 czerwca 2021 roku przyjmuje zwroty podręczników według następujących zasad:

 

1.Przyjmowane są tylko pełne komplety (obowiązuje wcześniejsze usunięcie foliowych lub papierowych okładek, zapisanych ołówkiem notatek, należy zwrócić uwagę na czystość i estetykę książek - wyprostować pogięte kartki, skleić drobne rozdarcia, usunąć karteczki z zapiskami).

2. Za zniszczenie podręcznika odpowiada uczeń, ale i rodzic, który zobowiązany jest go odkupić.

3. Zwrot książek/podręczników będzie się odbywał z zachowaniem obowiązujących powszechnie zasad bezpieczeństwa, dotyczących COVID-19.

 

Zwroty podręczników przyjmowane będą według ustalonego harmonogramu:

 

 14 czerwca

poniedziałek

6c – chłopcy

8.00 - A. Jeska

 

6c- dziewczynki

9.00 - A. Jeska

 

6a  – dziewczynki

10.00 - K. Troczyńska

 

6a – chłopcy

11.00 - K. Troczyńska

 

6b – dziewczynki

12.00 – K. Troczyńska

 

6b - chłopcy

13.00 - K. Troczyńska

 

15 czerwca

wtorek

4a-cała klasa

8.00 - A. Jeska

 

8c- cała klasa

10.00 - A. Jeska

 

8a- cała klasa

11.00 - K. Troczyńska

 

8b- cala klasa

12.00 – K. Troczyńska

 

16 czerwca

6d- chłopcy

14.00 – A. Jeska

 

6d- dziewczynki

15.00 – A. Jeska

 

17 czerwca

czwartek

 5a– chłopcy

9.00 A.Jeska

 

 5a – dziewczynki

10.00 – K. Troczyńska

 

4b – dziewczynki

11.00 - K. Troczyńska

 

4b – chłopcy

12.00 - K. Troczyńska

 

18 czerwca

piątek

 7a - dziewczynki

 

8.00 - A. Jeska

 

7a-chłopcy

9.00- A.  Jeska

 

 7c- dziewczynki

 

10.00 - K. Troczyńska

 

7c- chłopcy

 

11.00 – K. Troczyńska

 

 

7d-  dziewczynki

12.00-  K. Troczyńska

 

7d- chłopcy

13.00- K. Troczyńska

 

21 czerwca

poniedziałek

3a - cała klasa

8.00 - A. Jeska

 

7b - dziewczynki

10.00 – K. Troczyńska

 

7b - chłopcy

11.00 – K. Troczyńska

 

2b – cała klasa

 

12.00 – K. Troczyńska

 

22 czerwca

wtorek

1a – cała klasa

 

8.00 - A. Jeska

 

3b - cała klasa

9.00 – A. Jeska

 

2a- cała klasa

 

10.00- K. Troczyńska

1b - cała klasa

12.00 - K. Troczyńska

 

 

Od 14 czerwca do 22 czerwca w godzinach od 14.00 – 15.00 biblioteka szkolna będzie przyjmowała zwroty książek i podręczników od uczniów, którzy nie zwrócili ich w wyznaczonym terminie.

 

 

 


 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom klasa IIIb  uczestniczyła w akcji pt.„Czytanie pod chmurką”. Dzieci przyniosły książki ze swoich biblioteczek domowych, które mogli zaprezentować swoim kolegom oraz koleżankom.Trzecioklasiści wysłuchali również opowieści czytanych przez wychowawcę klasy p. Alinę Jeskę  oraz przez p. Karolinę Troczyńską dotyczącą życia dzieci w innych krajach Europejskich. Pani Karolina Troczyńska zainspirowała oraz zachęcała uczniów do czytania lektur znajdujących się w bibliotece szkolnej. Wszyscy byli zadowoleni taką lekcją, zwłaszcza gdy zaświeciło słoneczko.

 

                 

 

  

Dziś mamy Dzień Mamy!

 

,,Wiersz na Dzień Matki"
Tadeusz Kubiak

W zielonych oczach Matki
Świeci wiosenna łąka.
Słońce na drzewach śpiewa
i  budzi kwiaty w pąkach.

W niebieskich oczach Matki
szepcze kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko Mama umie.

W błękitnych oczach Matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz - Matka
jak gwiazda nad snem czuwa.

A w czarnych oczach Matki
noc od samego świtu
okrywa cię skrzydłami
ze srebra i błękitu.

 

Wszystkim Mamom w dniu ich święta składamy Serdeczne życzenia.

Polecamy  gazetkę ,,Biblioteki w Szkole": ,,Nie ma jak u mamy" gdzie można znaleźć piękne wierszyki z tej okazji oraz wrzucamy kilka informacji jak obchodzony jest ten dzień w innych  krajach. Zapraszamy do czytania :)

Link poniżej!

https://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/gazetki026.php
 

https://podroze.onet.pl/ciekawe/dzien-matki-2021-kiedy-wypada-jak-obchodzimy-w-polsce-i-za-granica/vd4kdnb

 

*żródło:Biblioteka w Szkole, Onet.pl


 

_____________________________Zobacz obraz źródłowy

 

Do najbliższych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zostało 5 dni.

W 2021 roku obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

 przypadają na okres od 26 maja do 1 czerwca.

Biblioteka szkolna będzie miała dla Was ciekawą propozycję!!!

Czekajcie na wiadomości i zaglądajcie na naszą stronę!!!

_________________________________________________________________________

8 - 15 maja - Tydzień Bibliotek

Tydzień Bibliotek 2021 już za nami!

Mamy nadzieję, że bawiliście się równie dobrze jak my, podczas przygotowań!

Szczególnie dziękujemy klasie Ia, Ib, IIa oraz IIIb za piękne życzenia oraz własnoręcznie wykonanie laurki z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Oby tak piękne życzenia spełniały się w następnych latach.

Dziękujemy za każde dobre słowo, uśmiech i docenienie naszych starań.

            

     

            

 

      

 


 

8 - 15 maja - Tydzień Bibliotek- piątek

  

Mimo że Tydzień  Bibliotek powoli dobiega końca, proponujemy kolejną zabawę – rozwiązanie krzyżówki.

Pierwsze krzyżówki, jakie zadebiutowały ponad sto lat temu, nazywamy dziś krzyżówkami klasycznymi. Sprawa jest prosta. Wszystkie sąsiadujące ze sobą w poziomie lub w pionie kratki powinny tworzyć istniejące, krzyżujące się ze sobą wyrazy. Czasem potrafią one być czasochłonne, ale za to mamy satysfakcję z pełnego jej ukończenia.

W krzyżówce bardzo ważne jest hasło! Jeśli rozwiązałeś prawidłowo krzyżówke i znasz już hasło prześlij na naszą pocztę: bibliotekasp2rogozno@onet.pl 

DLA PIERWSZEJ OSOBY CZEKA NIESPODZIANKA!!

 

LINK DO KRZYŻÓWKI 

https://learningapps.org/watch?v=pxgxre0z220

 

 


 

8 - 15 maja - Tydzień Bibliotek- czwartek  

 

Dzisiejszy dzień zacznijmy od dobrej książki. Dlaczego warto czytać? Dowiecie się klikając w link.

Czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość i wiedzę ogólną i uczy myślenia. 

Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie.

 

 

LINK DO PREZENTACJI

 

 

https://view.genial.ly/5e515714aedfb7101a0f83e8/guide-czytanie

 

 

  *żródło:Biblioteka  w  Bolesławcu

 


 

8 - 15 maja - Tydzień Bibliotek- środa

 

Drodzy Uczniowie!

Dziś proponujemy Wam wirtualną wycieczkę po najpiękniejszych bibliotekach świata! Zaglądajcie do nas codziennie podczas Tygodnia Bibliotek. Mamy dla Was jeszcze wielce ciekawych atrakcji.

 

LINK DO PREZENTACJI

 

https://polszczyzna.pl/najpiekniejsze-biblioteki-swiata/
 

* żródło: polszczyzna.pl


 

8 - 15 maja - Tydzień Bibliotek- wtorek

 

Drodzy Uczniowie!

Zachęcamy Was do kolejnej zabawy – PUZZLE.

W dobie informatyzacji społeczeństwa nie sposób nie pomyśleć o adaptacji starej wersji puzzli do tej ogólnodostępnej, czyli puzzli online. Puzzle to forma rozrywki, która polega na składaniu obrazka z niewielkich elementów o charakterystycznych kształtach. Puzzle to nie tylko zabawa, ale także doskonała forma edukacji. Ćwiczymy koncentracje, cierpliwość oraz wyobraźnie.


LINK DO GRY

 

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=343afff1972b

 

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0d90b3a6f894


 

8 - 15 maja - Tydzień Bibliotek- poniedziałek

Uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I

 

Dnia 1 marca i 10 maja 2021 r. odbyło się Uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej,

wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie

złożyli przyrzeczenie, zostali zapoznani z ŻYCZENIAMI KSIĄŻEK, ZASADAMI ZACHOWANIA

W BIBLIOTECE oraz REGULAMINEM naszej biblioteki. Najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać

o książki oraz czego nie wolno robić czytając książkę. Uczniowie klas I wypowiadali się także na temat różnicy

między biblioteką, a księgarnią.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki.

Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej dzieci otrzymały w prezencie książeczki pt. „Pierwsze abecadło” oraz

plansze z literami do wycięcia ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a pamiątkowe

zakładki przygotowane przez Panie bibliotekarki będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

Wreszcie przyszedł czas, aby pełnoprawni czytelnicy mogli wypożyczyć w naszej bibliotece pierwsze książeczki.

W uroczystości uczestniczyła Pani dyrektor Danuta Karolak, która swą postawą i dobrym słowem zainspirowała

dzieci  do dalszych przygód z książką. Na spotkaniu obecne były również wychowawczynie klas Pani Małgorzata

Ormańczyk i Pani Marta Grill.

Na zakończenie uczniowie przekazali dla Pań bibliotekarek laurkę z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotekarza

i Bibliotek.

Spotkanie przygotowane przez Panią Karolinę Troczyńską i Alinę Jeske upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze.

 

       

 

 


 

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów święta brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Z okazji Dnia Bibliotek przejrzyjcie naszą stronę raz jeszcze! Kilka postów uaktualniliśmy, pojawiły się nowe linki.

Zaglądajcie do nas codziennie podczas Tygodnia Bibliotek – będziemy Wam proponować różne zabawy. Pamiętajcie! Jesteśmy na naszej szkolnej stronie internetowej w zakładce - biblioteka.


Dziś proponujemy Wam wirtualną grę MEMORY.


LINK DO GRYhttps://learningapps.org/view19619837

 


 

            Biblioteka znów działa!

      

poniedziałek

7.45 - 9.30  A. Jeska

9.30 - 15.00  K.Troczyńska 

 

Wtorek

8.00 - 11.30  A. Jeska

10.30 - 15.00  K.Troczyńska  

 

Środa

8.00 - 10.30  A. Jeska

10.00 - 15.00  K.Troczyńska

13.45 - 16.00  A. Jeska 

 

Czwartek

8.00 - 10.30  A. Jeska

10.00 - 15.00  K.Troczyńska 

 

Piątek

8.00 - 10.30  A. Jeska

10.00 - 15.00  K.Troczyńska 

 

 

_____________________________________________________________________________________________________

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To coroczne święto organizowane przez UNESCO ma na celu promowanie czytelnictwa oraz ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Tegoroczny Światowy Dzień Książki mogliśmy obchodzić z naszymi najmłodszymi czytelnikami, dziećmi z „zerówki”.

Maluchy miały okazje dowiedzieć się jak wygląda proces powstania książki, zobaczyć jak zmieniało się pismo oraz forma książek na przestrzeni lat.

Dzieci dowiedziały się jak przestrzegać praw autorskich oraz posłuchały piosenek o książkach i czytaniu. Maluszki z zachwytem oglądały najciekawsze pozycje książkowe ze szkolnej biblioteki.

Na koniec każdy wcielił się w rolę ilustratora i zaprojektował okładkę do swojej ulubionej bajki.

Warto czytać książki od najmłodszych lat, wiemy bowiem dobrze, że czytanie bajek, baśni, wierszy, opowiadań wpływa korzystnie na rozwój dziecka, jego emocje, mowę, wyobraźnie.

 

            

        

 


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

2020/2021

KLIKNIJ W IKONĘ

e-propozycje Światowy Dzień Ksiażki i Praw Autorskich

 


 

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!!!

W czasie minionej przerwy świątecznej przypadło jedno

z bibliotecznych świąt o czym pragniemy Wam dzisiaj przypomnieć!

A był to…..

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 

2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza 

Hansa Christiana Andersena.

Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci

oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

 

W związku z powyższym PAMIĘTAJCIE o korzystaniu

z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

(obecne godziny otwarcia biblioteki zostały przesłane w  e-dzienniku

w piątek 9 kwietnia oraz umieszczone są na stronie internetowej

naszej szkoły w zakładce BIBLIOTEKA).

 

 

Pragniemy Wam również przypomnieć o naszym

WIRTUALNYM KIERMASZU KSIĄŻKI!!!

Może ZAJĄC był dla Was hojny…. i zostawił Wam jakieś pieniążki. Pamiętajcie zawsze możecie kupić dobrą książkę!

Zdecydujcie sami!!! Kliknijcie w poniższy link!!!

http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl./

Jak zwykle pamiętajcie o wpisaniu kodu, który skojarzy

Wasze zamówienie z naszą placówką.

W.OBO.ROGOŹ.S2

 

                       https://cloud8j.edupage.org/cloud?z%3ANY2JWHO3UPgP4qfLZC5HDMgD19nueVTItaFBjMouanY8iw7yFYhC%2BYTexJ6%2F3tizCgacbmN5SQbsqZ0iGExADg%3D%3D

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

Biblioteka znów działa!

 

Godziny otwarcia biblioteki:

 

Poniedziałek  10.00-15.00 

 

Wtorek  8.00-10.00  i 10.30- 15.00

 

Środa  14.00-16.00 

 

Czwartek 10.00 - 15.00

 

Piątek  8.00 - 10.00 

 

ZAPRASZAMY!!!!

 


 

ZMIANA GODZIN PRACY BIBLIOTEKI!!

 

Biblioteka będzie otwarta w godzinach:

 

Poniedziałek – 12.40 do 15.00


Wtorek- 10.30 do 11.30 oraz 13.40 do 15.00

 

Zapraszamy !!!


 

 

 

 

DO 02.02.2021r BIBLIOTEKA SZKOLNA BĘDZIE NIECZYNNA.

PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA.

 


 

 

1. ZAPISZ OBRAZEK

2. POKOLORUJ W WYBRANYM PRZEZ SIEBIE PROGRAMIE

3. PRZEŚLIJ NA ADRES  bibliotekasp2rogozno@onet.pl

 


 

 

 

Ho, ho, ho!

Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia!

 

To czas dzielenia się radością i miłością. 

Oprócz świątecznych życzeń corocznym wyzwaniem

są bożonarodzeniowe prezenty.

Dlatego pragniemy przypomnieć Wam o naszym

 

WIRTUALNYM KIERMASZU!

http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl./

 

Pamiętajcie KSIĄŻKA jest przecież

 DOBRYM PREZENTEM NA KAŻDĄ OKAZJĘ.

 

Podarujcie sobie i swoim najbliższym chwile dobrego relaksu.

Pamiętajcie o wpisaniu kodu, który skojarzy Wasze zamówienie

z naszą placówką.

W.OBO.ROGOŹ.S2

 

Korzystając z okazji pragniemy złożyć wszystkim

Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły 

radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego, pomyślnego Nowego Roku,            

a także wielu miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

 

 

 


 

 

Ubieranie choinki jest jednym z wielu pięknych, polskich zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Choinka jest nieomylnym znakiem nadchodzących świąt, uczestniczką Wigilii. Gdy ją ubieramy, czujemy, że wchodzimy w zaczarowany świat, gdzie wszystko staje się dobre i radosne.

W naszej bibliotece co roku z uczniami ozdabiamy choinkę. Dzień ubierania choinki jest dniem wyjątkowym. W tym roku nie mamy takiej możliwości aby wspólnie kontynuować tradycję, dlatego zachęcamy każdego aby ubrał wirtualną choinkę w swoim domu.

Jeśli jesteś ciekawy kliknij w link i baw się dobrze!

https://view.genial.ly/5fc975f9af307f0cfb771737/presentation-udekoruj-choinke?fbclid=IwAR2hDiPtlyLyaZ7mPtXM3KkyESDtkhe0kR7W_6FDwjOWGWZezKZSP-jrse0

 

 


 

Mikołajkowa zabawa 

Jesteś ciekawy!!! Kliknij w link!!!

https://view.genial.ly/5fcccb34185a0d0d977cad0b/presentation-mikolaj-kodowanie?fbclid=IwAR1FA2O9IlPTwetpUj-J2xNuJyOaJhmPZmZ0oW0Rl8xx5tsxKt0h3HOwDl4

 

 


 

 

            

Zbliżają się MIKOŁAJKI…. może pomyślicie

o wartościowym prezencie dla najbliższych!!!

KSIĄŻKA dobra NA KAŻDĄ OKAZJĘ!!!

Przypominamy i zapraszamy

na

 WIRTUALNY KIERMASZ KSIĄŻKI

http://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl./

 

Pamiętajcie o wpisaniu kodu, który skojarzy naszą szkołę

z Waszym zamówieniem.

W.OBO.ROGOŹ.S2

 

Więcej szczegółów na naszej stronie poniżej no patrz no 

WIRTUALNY KIERMASZ Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

 

                       

_____________________________________________________________________  

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

SWIATOWY_DZIEN_PLUSZOWEGO_MISIA(1).pptx

(kliknij powyżej i zobacz prezentację)

Pluszowy miś, bohater dziecięcych zabaw, często powiernik największych tajemnic- każdy z nas ma takiego przyjaciela. Międzynarodowy dzień małego, puszystego misia obchodzony jest 25 listopada.

Z tej okazji zapraszamy uczniów do udziału w misiowej zabawie. Waszym zadaniem jest narysować MISIA .

Na kartce papieru formatu A4 wykonaj za pomocą kredek, farb, pisaków lub innych ulubionych plastycznych narzędzi ulubionego misia.

Podpisz swoją prace, zrób zdjęcie a następnie wyślij ją na adres bibliotekasp2rogozno@onet.pl

Jeśli masz maskotkę swojego ulubieńca- POCHWAL SIĘ!
Czekamy na Wasze zdjęcia

 

 


 

 

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!!!

Z uwagi na wydłużenie nauczania zdalnego Biblioteka Szkolna będzie udostępniała swoje zbiorowy w następujący sposób:

1. KROK PIERWSZY:

Lekturę/ lektury, które chcesz wypożyczyć z biblioteki należy zamówić. Zamówienie składamy na adres mailowy biblioteki tj:

bibliotekasp2rogozno@onet.pl


2. KROK DRUGI:

W zamówieniu należy podać:
- Imię i nazwisko oraz klasę - czyli, na kogo ma być książka wypożyczona.
- Dzień i godzinę odbioru książki.

WAŻNE!!!
- lektury zamówione w środę lub w czwartek możemy odebrać w PIĄTEK między godziną

9.00 - 10.00 lub 12.00 - 13.00


- lektury zamówione w piątek, w poniedziałek lub we wtorek odbieramy w ŚRODĘ między godziną

9.00 - 10.00 lub 12.00 - 13.00

3. KROK TRZECI:

Zamówienie należy odebrać w BIBLIOTECE SZKOLNEJ. Nie wchodzimy jednak na teren szkoły, zamówienie odbieramy od strony promenady, przy pierwszym oknie. Do okna należy zapukać!
W dniu odbioru zamówienia przynosimy również książki, które chcemy zwrócić do biblioteki.

 

PAMIĘTAJ!!!!

W czasie wypożyczeń przy oknie biblioteki pamiętamy o zachowaniu wszystkich standardów bezpieczeństwa. (maseczki, odległość)


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ZAPRASZAMY !!!!

BIBLIOTEKA SZKOLNA SP 2 W ROGOŹNIE

zachęca do wzięcia udziału w kiermaszu książek za pośrednictwem sklepu internetowego 

www.ksiegarnia-tuliszkow.pl.

 

Kod szkoły, który pozwoli na skojarzenie szkoły z zamówieniem:

W.OBO.ROGOŹ.S2

 


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

 

Jesteś ciekawy!!! Kliknij w link!!!

https://view.genial.ly/5fb5981b0525e10d26a904fe/interactive-image-prawa-dziecka?fbclid=IwAR1IWpiEAPtfynUwwQVFrtpOVEoNUGGBeH3W8X1hUd4VRZgoNrzt65mXE-Q

 

 

Tutaj znajdziecie prezenty z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w postaci internetowych atrakcji:

 

https://puzzlefactory.pl/pl/tagi/Dzie%C5%84+Dziecka

                                                                           


 

WIRTUALNY KIERMASZ Z BIBLIOTEKĄ SZKOLNĄ

Izometryczny Komputera I Książek Na Białym Tle | Premium Wektor

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!!!

 

Już od paru lat nasza szkoła współpracuje z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki TULISZKÓW, a w tym roku z uwagi na wszechobecnie panującą sytuację

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA SP 2 W ROGOŹNIE

 

zachęca do wzięcia udziału w kiermaszu książek za pośrednictwem sklepu internetowego 

www.ksiegarnia-tuliszkow.pl.

 

Dzięki rozpropagowaniu tej akcji w społeczności szkolnej, zyskujemy możliwość uzbierania kwoty na powiększenie księgozbioru biblioteki szkolnej.

 

Zasady są proste: przekazujemy Państwu specjalny kod, dzięki któremu Państwa zamówienie będzie skojarzone z naszą placówką. Po zrealizowaniu każdego zamówienia, które w uwagach zostanie opatrzone tym kodem, do skarbonki naszej placówki zostaje odłożona kwota 15% tego zamówienia, którą w dowolnym momencie przedstawiciel placówki w porozumieniu z dyrekcją wykorzystuje na dowolne książki z naszej oferty, np. odbierając lektury do biblioteki szkolnej.

 

Im więcej osób zainteresuje się kiermaszem, tym większa kwota na gratisy będzie do dyspozycji dla naszej biblioteki szkolnej.

 

 

Zanim podejmiecie Państwo decyzję o zakupach poza opisami książek, można zapoznać się także z obszernymi ich fragmentami (Zobacz fragment książki) oraz filmami na ich temat (Zobacz film o książce).

 

Kod szkoły, który pozwoli na skojarzenie szkoły z zamówieniem:

W.OBO.ROGOŹ.S2

 Kod ten należy wpisać w polu Dodatkowe Informacje, przed kliknięciem przycisku PODSUMOWANIE.

Uwaga!!! Nie wpisujemy kodu w polu Kupon rabatowy.

Zachęcamy do polubienia strony Księgarni i Hurtowni Taniej Książki KiHTK na Facebooku:
https://www.facebook.com/tuliszkow/
oraz strony wydawnictwa IBIS:
https://www.facebook.com/IBISwydawnictwo/

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe to wejdź na naszą stronę
http://ksiegarnia-tuliszkow.pl/BOOKSSPK/wp-content/uploads/2018/08/Szczegołowa-informacja-o-przetwarzaniu-danych-osobowych-przez-spolki-z-Grupy-BOOKS.pdf

 

GWARANCJA BEZPIECZEŃSTWA

 1. Zamawiacie Państwo książki na swój adres do domu lub do paczkomatu: w zależności od wybranych towarów realizacja zamówienia trwać będzie 3 dni (dla towarów ze statusem „dostępne”) lub 5 dni roboczych (dla towarów ze statusem „na zamówienie”. Jeśli zamówienie zostanie złożone na kwotę większą niż 100 zł, wówczas system nie doliczy dodatkowej opłaty za przesyłkę. W przypadku mniejszych zamówień zostanie doliczona opłata za dostawę – w takim przypadku zachęcamy do kontaktu w rodzinie lub wśród znajomych i złożenie jednego zamówienia.
 2. Księgarnia dokłada wszelkich starań, aby zachowane zostały najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas realizacji zamówień. Według najnowszych wyników badań koronawirus jest obecny na okładkach książek do 72 godzin (3 doby), a na papierze i kartonach (do 24 godzin).Zgodnie z powszechnymi zaleceniami informujemy, że książki są pakowane w naszym magazynie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Zachowujemy również kwarantannę książek przed ich wysyłką. Po otrzymaniu przesyłki można od razu otwierać paczkę: to Księgarnia dba o to, aby od momentu spakowania paczki do otrzymania jej przez odbiorcę został zachowany czas kwarantanny - 3 dni.
 3. Po zrealizowaniu zamówienia, przy którym został wpisany kod szkoły, nalicza się w „skarbonce” placówki kwota 15% wartości zamówienia, którą potem wykorzystamy na zakup książek do SZKOLNEJ BIBLIOTEKI.

 


 

 

Tydzień rozpoczynamy w bajkowym nastroju!

Dołącz do Nas!!!

 

Prezentacja jest wirtualna, po wejściu nie zapomnij klikać na strzałki, obrazki lub napisy, które poprowadzą Cię do kolejnych stron.

Jesteś ciekawy!!! Kliknij w link!!!

 

https://view.genial.ly/5f9d4df587f1e30d1b77ca62/game-breakout-walt-disney-gra?fbclid=IwAR0BDcThxxHZYfcI4TxUCxLnz6l49UC0L3vo7PYVZYDbOSBheoDrm-QMxmA

 

CIEKAWOSTKI - ZAJRZYJ DO MNIE :)

 

https://view.genial.ly/5f9bf1ca4a95b80d82de495a/presentation-walt-disney?fbclid=IwAR2CgT12dTHULRhY1ipbMP-AFrRZfokfVQxPZky6zNJc6vYtI7vvlt05l4E

 

 

 


 

Podsumowanie konkursu fotograficznego „Czytasz? Pochwal się!Selfie z książką” z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W ramach organizowanego przez bibliotekę konkursu „Czytasz? Pochwal się! Selfie z książką” uczniowie przesłali do biblioteki szkolnej wykonane przez siebie zdjęcia. Były to zdjęcia z  książką. Każdy wykonał zdjęcie według własnego pomysłu. 

Jury wzięło pod uwagę zaangażowanie uczestnika i niekonwencjonalny pomysł! Dlatego zwycięstwo należy dla klasy 7c która z pomocą pani Patrycji Nowak -Łuczak wykonała  prezentację pokazującą ich codzienność z książką w ręku.   

Gratulujemy pani Patrycji Nowak-Łuczak za zaangażowanie całej klasy do wzięcia udziału w konkursie,a uczniom za tak liczne przesyłanie zdjęć.  

Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi po powrocie do szkoły!

 

            

        

         

            

        

Zdjęcia warte pokazania:

 

        

         Łukasz Słaby 4b                               Małgosia Piekarska 3a     

 

A tutaj najmłodsza uczestniczka konkursu - Liliana Słodowa :)

Pani Magdalena Słodowa postanowiła pokazać, że nie tylko swoich uczniów chce przekonać do literatury i czytania książek.

 

 Mam na Imię Liliana, jestem  malutka (za chwilę mam roczek) ale wiem, że czytanie jest ważne. Narazie skupiam się na przeglądaniu książek i naśladowaniu odgłosów uwielbianych przeze mnie zwierząt. Dzięki książkom  edukacyjnym staje sie mądrzejsza. Potrafię wskazac oczko, nos, ucho,usta i język. Czytanie jest ważne!!!!

 

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY i jak zwykle czekamy na Wasze kolejne zgłoszenia w następnych konkursach!

 


 

Podsumowanie konkursu plastycznego „ Przeczytane? Namalowane” z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

 

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. „Przeczytane? Namalowane!” został rozstrzygnięty.     Celem konkursu było wprowadzenie dzieci w kształtowanie wartości twórczych, rozwijanie wyobraźni oraz promowanie czytelnictwa. Konkurs przeznaczony był dla dzieci z klas I – III. Uczniowie swoje prace wykonywali techniką dowolną ukazując swoje ulubione książki oraz bajkowych bohaterów.

Poniżej prezentujemy Wasze prace.

        

   

 

Komisja konkursowa w składzie: pani Julia Krug oraz pani Olga Kalota postanowiły wyróżnić 9 prac. Są to prace:


Julia Pawłowska Ia

 

Helena Ratajczak 1a

Liliana Nowak 1b

Lena Walich 1b

Lena Browarska 2a

Aniela Lichota 3a

Agata Pawłowaska 3a

Ksawery Wiśniewski 3b

Maja Kukla 3b

 

Wyróznione dzieci otrzymują nagrody w postaci ksiażeczek oraz dyplom za wyróznienie. Wręczenie dyplomów i nagród nastąpi po powrocie do szkoły!

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY i jak zwykle czekamy na Wasze kolejne zgłoszenia w następnych konkursach!


 

 

 

1. ZAPISZ OBRAZEK

2. POKOLORUJ W WYBRANYM PRZEZ SIEBIE PROGRAMIE

3. PRZEŚLIJ NA ADRES  bibliotekasp2rogozno@onet.pl

4. NA POKOLOROWANE OBRAZKI CZEKAMY DO NASTĘPNEGO CZWARTKU :)

 

 


 

BAJKOWE CYTATY

 

Jak dobrze znasz bohaterów książek? Czy potrafisz rozpoznać ich po wypowiedzianych słowach? Zapraszam do zabawy...

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc4qO0hTl_0WzLGApr1-uyEkYAhmSt5rh2FcjoVyo1JD1f88A/viewform

 

 


 

BAJKOWY QUIZ Z OKAZJI DNIA POSATCI Z BAJEK

ZABAW SIĘ Z NAMI :)

 

Prezentacja jest wirtualna, po wejściu nie zapomnij klikać na strzałki, obrazki lub napisy, które poprowadzą Cię do kolejnych stron.

 

https://view.genial.ly/5f9fca058519011e966a67e0/presentation-dzien-postaci-z-bajek?fbclid=IwAR36zwkUEwEj4rdkgk6LZHrpyXC-BFf9CRWgpGlw9AlNsRPZn0Q-LmrItG0

 

 


 

BAJKOWY TEST

Sprawdź którą bohaterką jesteś!

Wejdź w link i zakręć kołem!

 

https://wheelofnames.com/view/pl/yn9-vxn/

 

 

 


 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 2020

 

W 2020 roku Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada (czwartek).

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek- jedno z najsympatyczniejszych świąt. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom.

Niestety ze względu na pandemię nie możemy organizować w bibliotece spotkań z czytelnikami. Jednak mimo to zachęcamy do wspólnej zabawy! Na stronie internetowej w zakładce- BIBLIOTEKA- pojawią się Quizy i zabawy dla dzieci. Zachęcamy też, aby każdy chętny uczeń w domowym zaciszu przebrał się za swojego ulubionego bohatera bajkowego i podzielił się z nami wysyłając fotografię.

Na zdjęcia czekamy pod adresem 
bibliotekasp2rogozno@onet.pl do 9 listopada.

 


 

ZABAW SIĘ Z NAMI :)

W związku z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, niezbędne stało się wprowadzenie kształcenia na odległość. Mimo, że uczymy się w domach nie zapominamy jak ważną rolę stanowi czytanie książek.

Drodzy Uczniowie mamy dla Was wyzwanie J

 

 

 

1. ZAPISZ OBRAZEK

2. POKOLORUJ W WYBRANYM PRZEZ SIEBIE PROGRAMIE

3. PRZEŚLIJ NA ADRES  bibliotekasp2rogozno@onet.pl

4. NA POKOLOROWANE OBRAZKI CZEKAMY DO NASTĘPNEGO CZWARTKU :)

 


 

Właśnie trwa ostatni tydzień Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!!!

 

ODWIEDZIMY NAJCIEKAWSZE BIBLIOTEKI ŚWIATA!!!

 

Jesteś ciekawy!!! Kliknij w link!!!

 

https://view.genial.ly/5eb3b1d8d4d59a0d61ff7970/guide-biblioteka

 

https://view.genial.ly/5eb3b1d8d4d59a0d61ff7970/guide-biblioteka

 


 

Przypominamy - trwa Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych!!!

Jesteś ciekawy!!! Kliknij w link!!!

 

https://view.genial.ly/5f8ed504ed31710d0d0388a8/learning-experience-challenges-untitled-genially

 

 


 

 

 

PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

PT. "MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI"

DLA UCZNIÓW KLAS I – III

 

Z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych postanowiliśmy również wręczyć nagrody i dyplomy uczestnikom Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. "Mój ulubiony bohater literacki", który odbył się w ubiegłym roku szkolnym w formie zdalnej, a podsumowanie którego również mało się odbyć na apelu. Dlatego z radością przekazaliśmy wyróżnionym wyrazy uznania w obecności dyrekcji, także odwiedzając dzieci w klasach.

Przypominamy wyróżnieni zostali:

- Aniela Lichota z klasy 2a (obecna 3a)

- Ksawery Wiśniewski z klasy 2b (obecna 3b)

- Maja Grewling z klasy 1a (obecna 2a)

- Anna Dusza z klasy 2b (obecna 3b)

- Jaanna Dusza z klasy 2b (obecna 3b)

- Amelia Jeska z klasy 3a (obecna 4a)

- Agata Nowak z klasy 2b (obecna 3b)

 

Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie, który trwa do 28 października.

Czekamy na Wasze prace!!!

 

          

                                                 

 


 

PODSUMOWANIE

CZYTELNICTWA INDYWIDUALNEGO

 

Już od wielu lat nasza biblioteka podsumowuje czytelnictwo za miniony rok szkolny i zawsze wręcza dyplomy najlepszym czytelnikom na apelu z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku z uwagi na panującą sytuację apel nie odbędzie się, ale dyrekcja i nauczyciele biblioteki nie zapomnieli o wytrwałych czytelnikach i postanowili odwiedzić ich w każdej klasie  wręczając tak jak zwykle dyplomy i przekazując wyrazy uznania!!!

Do najlepszych czytelników w poszczególnych klasach należą:

-  z klasy II a Piotr Kacper, Michalski Piotr

- z klasy II b Anusiak Zuzanna

- z klasy III a Lichota Aniela

- z klasy III b Oleksyn Aleksander

- z klasy IV a Boruta Natasza

- z klasy IV b Lichowska Natasza

- z klasy V a Felsman Dominik

- z klasy VI a Borzymowska Dominika, Miśtura Hanna

- z klasy VI b Nerkowski Kamil

- z klasy VI c Brzeszczyńska Maja, Nosal Wiktoria, Zaborowska Zuzanna

- z klasy VI d Wańska Zuzanna

- z klasy VII a Grabarczyk Marta

- z klasy VII b Przybylski Filip

- z klasy VII c Wanat Kinga

- z klasy VII d Jessa Bartosz

- z klasy VIII a Filip Jeska

- z klasy VIII b Lochyńska Nicola

- z klasy VIII c Kloska Klaudia, Małachowska Samanta, Życzko Klaudia

 

 

Z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych na ręce przewodniczących klas zostało przekazane zadanie specjalne dla wszystkich.

Uczniowie otrzymali odrysowane szablony liści, ich zadaniem jest zapisanie ulubionego cytatu z książki/ lektury oraz wycięcie liścia po śladzie. Następnie wszystkie dostarczone liście zostaną umieszczone na specjalnie przygotowanym drzewie w Bibliotece Szkolnej.

 

Czekamy na Wasze propozycje!!!

      

      

     

        

         

      

       

 


 

Przypominamy - trwa Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych!!!

Jesteś ciekawy!!! Kliknij w link!!!

 

https://view.genial.ly/5f8d6fcfcc6b7a0d385d9eaa/learning-experience-challenges-untitled-genially 

 

Prezentacja jest wirtualna, po wejściu nie zapomnij klikać na strzałki, obrazki lub napisy, które poprowadzą Cię do kolejnych stron.

 

 

QUIZ DLA NAJMŁODSZYCH

ZAPRASZAMY!!!

 


 

 

PAMIĘTAJ O ZACHOWANIU BEZPIECZEŃSTWA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ !

 

 


 

KARTKA DLA EMERYTOWANYCH NAUCZYCIELI

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich  nie zapomnieli o emerytowanych nauczycielach, którzy uczyli w Naszej szkole. W dniu 8 października 2020r w szkolnej bibliotece uczennice klasy 8b- Apoń Wiktoria, Dąbrowicz Julia, Kaszewska Natalia, Lehmann Nadia oraz Rogińska Aleksandra które tworzą KLUB PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI własnoręcznie przygotowały  kartki z życzeniami.

 

Prawdziwy nauczyciel jest drogowskazem.

Gdy uczeń rzeczywiście odznacza się umiłowaniem prawdy,

to wystarczy mu tylko wskazówka,

aby dał sobie radę ze znalezieniem tego, czego szuka.”

Novalis

 

 

                                                             

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy byłiśmy zadowoleni, że poprzez ten drobny i życzliwy gest mogłliśmy sprawić choć trochę radości.

 


 


Przypominamy - trwa Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych!!!

Jesteś ciekawy!!! Kliknij w link!!!

 

https://view.genial.ly/5f840f9e9d6d260d614bea6e/presentation-mac

 

Prezentacja jest wirtualna, po wejściu nie zapomnij klikać na strzałki, obrazki lub napisy, które poprowadzą Cię do kolejnych stron.

 

 


 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

BAJKOWY QUIZ DLA NAJMŁODSZYCH

ZAPRASZAMY!!!

 


 

 

    „Czytasz? Pochwal się! Selfie z książką „

Zapraszamy

Uczniów naszej szkoły, nauczycieli
i pracowników obsługi do udziału w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną pt.:

„Czytasz? Pochwal się! Selfie z książką „

 

Konkurs polega na zrobieniu zdjęcia przedstawiającego uczestnika konkursu czytającego dowolną książkę tradycyjną (papierową) lub elektroniczną. Nie jest wymagane, aby na zdjęciu był tylko i wyłącznie uczestnik konkursu.

Zdjęcie należy przesłać na adres mailowy: bibliotekasp2rogozno@onet.pl

do 28 października 2020 roku.

 

 

 • Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w zakresie przeprowadzenie konkursu.

 


                                             

                                                  

Witamy serdecznie!
Przypominamy - trwa Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych!!!


Jesteś ciekawy!!! Kliknij w link!!!

https://view.genial.ly/5f7d88131b2b330d2efa15d0/presentation-mmbs


Prezentacja jest wirtualna, po wejściu nie zapomnij klikać na strzałki, obrazki lub napisy, które poprowadzą Cię do kolejnych stron.
Bądź czujny, zaglądaj na szkolną stronę internetową do zakładki BIBLIOTEKA!!!

ZAPRASZAMY!!!
ZACHĘCAMY!!!https://view.genial.ly/5f7d88131b2b330d2efa15d0/presentation-mmbs

 


 

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs fotograficzny dla klas IV- VIII

 

 

„Czytasz? Pochwal się! Selfie z książką „

 

 

Cele konkursu:

1.Rozwijanie możliwości twórczych dzieci i młodzieży.

2.Popularyzacja książki i czytelnictwa.

3.Promowanie talentów.

Uczestnicy konkursu:

1. Konkurs adresowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie

2. Fotografie będą oceniane w kategorii klas IV –VIII

Warunki uczestnictwa:

1.Uczestnicy konkursu, akceptują, to, że ich zdjęcia mogą zostać wykorzystane do publikacji na stronie internetowej biblioteki szkolnej

2.Uczestnik konkursu wyraża zgodę na opublikowanie swojego imienia, nazwiska oraz swojego zdjęcia konkursowego

3.Zdjęcia muszą być zgodne z tematyką konkursu

4.Zzdjęcia mogą być wykonane dowolnym urządzeniem rejestrującym: aparatem fotograficznym, telefonem komórkowym itp., zaleca się ustawienie jak najlepszych parametrów obrazu (w trosce o najlepszą jakość zdjęcia)

5. Zdjęcia należy przesłać na adres bibliotekasp2rogozno@onet.pl

6.Zgłaszając zdjęcie, należy podać następujące informacje: imię i nazwisko oraz klasę

Termin konkursu:

Fotografie  należy przesyłać do dnia 28 października 2020 r.

 

 

 


 

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny dla klas I-III

 

„Przeczytane? Namalowane!”

 

 

 

Cele konkursu:

1. Promowanie czytelnictwa wśród dzieci.

2. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

3. Rozwijanie umiejętności plastycznych.

 

Uczestnicy konkursu:

1. Konkurs adresowany jest do uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie

2. Prace plastyczne będą oceniane w kategorii klas I –III

 

Warunki uczestnictwa:

1.Na konkurs można zgłaszać indywidualne prace plastyczne wykonane samodzielnie, dowolną techniką, w formacie A4, będące projektami okładek ulubionych książek.

2. Na odwrocie pracy należy umieścić dane: imię, nazwisko i klasę , tytuł książki oraz imię i nazwisko nauczyciela.

3. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają pamiątkowe dyplomy. Uczniowie, których prace zostaną wyróżnione otrzymają dodatkowo nagrody książkowe.

4.Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb konkursu oraz zamieszczanie zdjęć autorów i ich prac na stronie internetowej biblioteki szkolnej. Prace stają się własnością organizatora.

 

Termin konkursu:

Prace plastyczne należy dostarczyć do wychowawcy klasy bądź do biblioteki szkolnej  do dnia 28 października 2020 r.

 

Ogłoszenie wyników nastąpi na początku listopada 2020 r.

 

 


 

 

 

Witamy serdecznie!

Dzisiaj rozpoczynamy w Bibliotece Szkolnej MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH, który w tym roku szkolnym obchodzony jest pod hasłem Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY.

Pragniemy poinformować wszystkich wychowawców i uczniów, że w październiku nie obowiązuje nas harmonogram korzystania z biblioteki w wyznaczone dni. Przychodzimy tak często jak potrzebujemy, pamiętamy jednak o zachowaniu obowiązujących nas procedur!

Szczególnie w PAŹDZIERNIKU zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej SZKOLNEJ BIBLIOTEKI  i szkolnej strony internetowej w zakładce BIBLIOTEKA. Czytajcie UWAŻNIE, BĘDĄ INFORMACJE O KONKURSACH I ZABAWACH!!!

 

Pozdrawiamy!!!


 

NARODOWE CZYTANIE

W Dniu 30.09.2020 w naszej bibliotece szkolnej odbyła się kolejna edycja akcji Narodowego Czytania.  Jest to akcja społeczna zainicjowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, jak również promowanie literatury polskiej i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Wspólne Narodowe Czytanie jest organizowane zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło epoki romantyzmu. Dramat powstał na emigracji. Jego fabuła osadzona jest na tle baśniowych dziejów i opowiada o dwóch siostrach – Alinie i Balladynie. Powstałe na przestrzeni lat liczne inscenizacje tego utworu, do tej pory cieszą się dużym zainteresowaniem.

Spotkanie rozpoczęły i powitały przybyłych uczestników bibliotekarki pani Karolina Troczyńska oraz pani Alina Jeska. Fragmenty powieści czytali:

Balladyna- Pani Dyrektor Danuta Karolak

Alina- Pani Alina Jeska

Wdowa - Helena Stanicka

Goplana- Monika Mielczarek

Skierka- Zuzanna Oleksyn

Chochlik- Eryk Pochylski

Grabiec- Filip Jeska

Kirkor - Kajetan Blacha

Sługa- Zuzanna Kukla 

Zebrani goście czytali akt I scenę 2 i 3. W tle patriotyczny charakter “Narodowego Czytania” został podkreślony przez piękną dekorację w biało-czerwonej tonacji. Natomiast oprócz  czytelników można było usłyszeć śpiew ptaków i szum drzew. 

Na koniec spotkania głos zabrała pani Dyrektor Danuta Karolak, która w swoim przemówieniu podkreśliła jak ważną role odgrywa czytanie w życiu młodego człowieka. Pani Dyrektor zachęciła również uczniów do zapoczątkowania  nowej tradycji wspólnego czytania z rodzicami. 

Dziękujemy  wszystkim uczestnikom za udział w akcji i zapraszamy w przyszłym roku.

              

 

 


 

   Co daje czytanie dziecku?

• Prawidłowo rozwija psychikę dziecka.

• Poszerza zainteresowania i wiedzę – o świecie i samym języku. 

• Zacieśnia więź między maluchem a rodzicem i tym zaspokaja potrzebę miłości oraz uwagi.

• Uczy zachowań prospołecznych.

• To najlepszy wstęp do dalszej nauki pisania i czytania.

• Jest świetną rozrywką, skutecznie odciągającą od gry na komputerze czy tablecie.

• Uczy poczucia humoru.

Dzieciom warto czytać – po prostu.W ten sposób nie tylko pomagamy im prawidłowo rozwijać się intelektualnie, ale też duchowo i emocjonalnie. A już z pewnością budujemy mocną nić porozumienia i bliskości z dzieckiem. Czytajmy!!!!

 


 

BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA KONKURS CZYTELNICZY 

"MISTRZOWIE CZYTELNICTWA"

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE:
1. Konkurs jest organizowany pod nazwą „Mistrzostwa czytelnictwa”.
II. CELE KONKURSU:
– popularyzowanie zbiorów bibliotecznych,
– rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
– kształtowanie wrażliwości na odbiór słowa pisanego,
– właściwe zagospodarowanie wolnego czasu,
– kształtowanie kultury i aktywności czytelniczej,
– promocja czytelnictwa i działań biblioteki,
– aktywizowanie czytelników poprzez udział w konkursach.

III. ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE:

1.Konkurs trwa od 01.11.2020 r. do 31.05.2021 r.

2. Po upływie miesiąca nastąpi podliczenie wszystkich wypożyczeń każdego aktywnego czytelnika biblioteki. Osoba, która będzie miała najwięcej wypożyczeń i przeczytanych książek, zostanie - CZYTELNIKIEM MIESIĄCA.

3.Tytuł ,,Czytelnika Roku „ zostanie wyłoniony na koniec roku szkolnego 2020/2021.

4. Informacja o zwycięzcy będzie opublikowana co miesiąc na stronie internetowej szkoły – w zakładce BIBLIOTEKA.

 


 

BIBIOTEKA SZKOLNA WITA WSZYSTKICH W NOWYM ROKU 

SZKOLNYM 2020/2021

ZACHECAMY DO ODWIEDZIN!