Nawigacja

  • Akcja Żonkile

                                                                                                         Umarłych wieczność dotąd trwa,

    dokąd pamięcią się im płaci.

    W. Szymborska

    81 lat temu – 19 kwietnia 1943 roku Żydzi stłoczeni w warszawskim getcie zbuntowali się przeciwko hitlerowskiej polityce zagłady. Chwycili za broń, mimo że nie mieli żadnych szans na wygraną. Wynędzniali i zagłodzeni, chorzy, pozbawieni nadziei postanowili umierać na własnych zasadach – to właśnie dlatego wybuchło pierwsze w Europie powstanie przeciwko nazistowskim najeźdźcom.

    Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji.

    Żonkile, które w piątek 19 kwietnia, nosili uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły nawiązują do tej tradycji. Zakładając je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Jak mówią organizatorzy akcji Żonkile: „Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.”

    W rocznicę powstania w getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podejmujemy temat pamięci. Zastanowimy się, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie Zagłady.

    Uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach poświęconych powstaniu w getcie i życiu polskich Żydów w czasie II wojny światowej. Dzięki materiałom udostępnionym przez Muzeum Polin na piątkowych lekcjach oglądaliśmy filmy, czytaliśmy opowiadania, słuchaliśmy audiobooków, a następnie opracowywaliśmy materiały edukacyjne. Klasa 2b wiele uwagi poświęciła opowiadaniu „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej wykonując plakaty, na których zaprezentowali najważniejsze wydarzenia i przesłanie tej historii.

    Każda lekcja poświęcona akcji Żonkile była niepowtarzalna, ponieważ uczniowie wyciągali z niej całkiem inne, ale jakże ważne wnioski. Wszyscy jednak są zgodni co do jednego - naczelnym zadaniem młodego pokolenia jest pamięć o tych, którzy już nie mogą się wypowiadać i dzięki takim akcjom można mówić o bohaterach, poznawać ich historie i przekazywać ją dalej.

  • Klasa 7A w siłowni MYGYM

       W dniu 18 kwietnia uczniowie klasy 7A wraz z wychowawcą Hubertem Kuszakiem, uczestniczyli w zajęciach sportowych w siłowni MYGYM w Rogoźnie. Właściciel siłowni, jednocześnie trener personalny Michał Olendrowicz, przedstawił zasady prawidłowego i zdrowego odżywiania.

    Uczniowie poznali tajniki ćwiczeń z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Po "delikatnym" zmęczeniu na uczniów czekał wspaniały shake czyli koktalj mleczny oraz baton. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymal pamiątkową opaskę na rękę.

    @Michał Olendrowicz@MygyM Dziękujemy!!!:)

  • Uroczystość upamiętniająca 84 rocznicę deportacji Polaków na Syberię oraz Zbrodnię Katyńską

    „Z trudu naszego i znoju

    Polska powstała by żyć”

       W dniu 11 kwietnia 2024 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 84 rocznicę deportacji Polaków na Syberię połączone z przypadającym na 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

    Obchody rozpoczęły się  Mszą Św. w parafii Ducha Świętego, a następnie na Placu Jana Pawła II wszyscy zgromadzeni oddali hołd zmarłym oraz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

    W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie   kwiaty złożyli uczniowie klasy 6b wraz z panią Marleną Rucińską. Pamiętając o tych ważnych wydarzeniach, w naszej szkole odbyło się 5 kwietnia 2024 r.  spotkanie uczniów klas siódmych z Prezesem Koła Rogoźno – Wągrowiec Panem Włodzimierzem Sadłowskim. W spotkaniu uczestniczyli również nauczyciele: Pani Dyrektor Renata Bolczyk, Pani Krystyna Golon, Pani Marlena Rucińska i Pani Katarzyna Zaranek.

              Pan Prezes przekazał szkole dwie książki:

    „Sybir Ziemia Cierpień” T. Chwiedź oraz „Jednak przeżyłam. Pamiętnik z Syberii Marii z Aramowiczów Wyszywacz”. Do książek dołączone są dyplomy uznania i podziękowania dla szkoły „Za upamiętnianie wartości patriotycznych i obywatelskich, poszerzanie tradycji narodowych i niepodległościowych oraz realizację idei sybirackich”.

  • Spotkanie z policjantem

       Dnia 12 kwietnia br. w klasie 4a oraz 6b gościł młodszy aspirant Pan Przemysław Roszczak pracownik Komisariatu Policji w Rogoźnie.
    Pan Przemysław podczas lekcji przedstawił uczniom niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem laserów. Opowiedział o zagrożeniach i konsekwencjach związanych z użytkowanie tego rodzaju urządzenia.

    Następnie poruszył temat związany z bezpieczeństwem podczas korzystania z zasobów internetu, a w szczególności kont społecznościowych. Uczulił na problem zbytniej ufności wobec osób nam nieznanych. Mówił o konieczności ochrony swojej prywatności i prywatności swoich bliskich. Omawiając temat, odwał się do autentycznych przykładów jakie miały miejsce w naszym rejonie. Uczniów zaskoczyło, jak wielu ludzi traci swe oszczędności, przez to, że zbyt ufnie wierzą obcym osobom.
    Na koniec spotkania uczniowie zadawali pytania Panu Przemysławowi. Dotyczyły one głównie codziennej pracy policjanta. Pan Roszczak odpowiadając na pytania, powiedział, że praca policjanta jest trudna, często niebezpieczna, ale daje dużo satysfakcji i zadowolenia.

        Bardzo dziękujemy Panu Przemysławowi za przygotowanie spotkań w naszej szkole.
        Życzymy sukcesów w pracy zawodowej i zapraszamy ponownie!

  • Liga U12 UKS Rycerze Rydzyna - Tribecco Dwójka Rogoźno

    Ostatni mecz tego super weekendu rozgrywamy w Rydzynie, dwie godziny po meczu w Lesznie. Rycerski z Rydzyny zaczynają mecz od przewagi 16-3. W połowie trzeciej kwarty prowadzą już 34-18. Wtedy nasze koszykarki odzyskują siły i z minuty na minutę mozolnie odrabiają straty. Cztery minuty przed końcem, tablica wyświetla wynik 39-39. W końcówce pokazujemy większe opanowanie, charakter i dyscyplinę taktyczną. Wygrywamy w Rydzynie 46-41 udawadniajac, że warto walczyć do końca. Wielkie gratulacje i brawa.

  • Liga U12 Pompax Tęcza SP12 Leszno - Tribecco Dwójka Rogoźno

    Kolejny mecz super weekendu rozgrywamy w Lesznie. Pierwsza połowa meczu pod nasze dyktando wygrywamy 34-17. W drugiej połowie gospodynie dochodzą do głosu niwelujac przewagę do 5 pkt. W końcówce opanowujemy nerwy i rzucamy ważne punkty na zwycięstwo . Mecz wygrywamy obroną (46-33), dlatego na wyróżnienie zasłużyła Nadia Walkowska najlepszy obrońca w naszej drużynie. Punktowały Walich 11, Kowalska 8, Anusiak Kamińska po 6, Ziółkowska Burda po 4, Walkowska 3, Szewczyk Rucińska 2 pkt.

  • Teatr iluzji

  • Wydarzenia w klasie 1a

       27 marca przyszedł do naszej klasy Zajączek. Pod drzwiami naszej klasy znaleźliśmy kosz z prezentami oraz kartkę od zajączka. Pani Iwona przeczytała kartkę , która była adresowana do uczniów klasy 1a oraz Pań . Zajączek wyjaśnił, że ma jeszcze do rozwiezienia dużo prezentów więc zostawił nam kosz pod klasą, złożył nam też piękne życzenia świąteczne. Składaliśmy sobie nawzajem życzenia świąteczne, wykonywaliśmy koszyczki do owsa świątecznego, śpiewaliśmy wesołe piosenki, a na koniec rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa podczas świątecznej przerwy wiosennej.

  • Spotkanie z ratownikiem medycznym w klasie 1a

       O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować, dlatego 4 kwietnia 2024r. zostało zorganizowane spotkanie uczniów klasy 1a z ratownikiem medycznym- panią Alicją. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Podczas spotkania uczyli się jak sprawdzić u człowieka przytomność i oddech oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie pogotowie. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy , uczniowie brali udział w ćwiczeniach praktycznych, wykonując podstawowe czynności ratownicze na fantomie pod fachowym okiem ratownika medycznego.

    Spotkanie było też doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy jaką wykonuje ratownik medyczny.

  • Wydarzenia w klasie 1a

       21 marca to oczywiście Powitanie Wiosny. Nasi uczniowie przyszli ubrani w różne odcienie zieleni z wesołymi minami. Świętując ten dzień śpiewaliśmy rymowankę o wiośnie z wyklaskiwaniem rytmu, wykonaliśmy też bociana z kółek. Było bardzo wesoło.

    W tym dniu obchodziliśmy również Dzień osób z zespołem Downa, dlatego wszyscy przyszli w kolorowych skarpetkach i wykonywaliśmy Karty Pracy związane z tematem , zakładki oraz oglądaliśmy film o tolerancji.

  • Wydarzenia w klasie 1a

       7 marca uczniowie klasy 1a razem z paniami I. Pierudzką i A. Grzesiak zorganizowały uczniom założenie ogródka na parapecie okna. W tym celu dzieci przyniosły różne nasiona i cebulki. Wszyscy ochoczo wzięli się do pracy. Dzieci siały rzeżuchę, rzodkiewkę, marchewkę, pietruszkę, groszek i fasolkę. Sadziły tulipany, lilie cebulę, czosnek, zawilce i irysy. Potem pani wszystko podpisywała i zostało tylko zadbać o podlewanie. Szybko wyrósł szczypiorek, czosnek i rzeżucha, którą dzieci cały czas konsumowały. W kiełkownicy hodowaliśmy też kiełki kapusty czerwonej.

  • Wydarzenia w klasie 1a

       8 marca w naszej klasie miał miejsce Dzień Kobiet. Chłopcy uroczyście zaśpiewali dziewczynkom ,,100 lat” złożyli życzenia oraz wręczyli upominki przygotowane przez Klasową Radę Rodziców. Dziewczynki były zachwycone. Chłopcy otrzymali Grześki a od pani wszyscy dostali cukierki.

  • U14K Flux Medical Dwójka Rogoźno i Enea AZS Poznań.

    W kwietniową sobotę podejmujemy na własnym parkiecie lidera ligi U14, drużynę z Poznania, która nie przegrała żadnego meczu w lidze. Wyszliśmy od pierwszych sekund maksymalnie skoncentrowani. Dało to świetny efekt. Pierwszą kwartę wygrywamy. W drugiej nieznacznie przegrywamy. Pierwsza połowa rewelacyjna w naszym wykonaniu. Drugą połowę mimo, iż rywal odskoczył punktowo dość znacznie, również oceniamy jako bardzo udaną. Nie wykorzystaliśmy wielu świetnie wypracowanych sytuacji natomiast rywal w tej odsłonie gry trafiał niemal wszystko. Mecz z liderem rozgrywek rewelacyjny w wykonaniu koszykarek „Dwójki”. Szybki atak na duży plus, wreszcie walczymy na zbiórce i dobrze gramy w obronie. Mały minus to zbyt częste rzuty z dystansu. Ostatecznie mecz przegrywamy 38-83.Brawa dla koszykarek z Rogoźna za świetną postawę !

  • Liga U12 Tribecco Dwójka Rogoźno - KK Rycerze Rydzyna

     

    Pierwszy mecz rundy finałowej rozegraliśmy w roli gospodarza. Podejmowaliśmy młody zespół z Rydzyny. Od początku meczu budowaliśmy przewagę. Zdarzył się nam co prawda przestój, ale szybko wróciliśmy do dobrej gry. Gramy dobry zarówno atak szybki jak i pozycyjny. Wreszcie skuteczność rzutowa na dobrym poziomie. Do poprawy krycie zawodnika z piłką. Wygrywamy z KK Rycerze Rydzyna 94-47. Punkty dla Dwójki zdobyły Walich 23, Burda Kamińska po 15, Anusiak Rucińska po 10, Ziółkowska Janowska po 6, Januchowska 5, Stachowiak Walkowska po 2. Za tydzień w sobotę o 10.00 w Agro podejmujemy Viktorię Plewiska. Serdecznie zapraszamy.

  • Powiatowy Konkurs Matematyczny 23/24 – etap szkolny.

      27 marca br. odbył się etap szkolny Powiatowego Konkursu Matematycznego o tytuł „Mistrza Matematyki” Powiatu Obornickiego. Głównym celem konkursu jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych dzieci oraz jej popularyzacja w życiu codziennym. Patronat nad konkursem sprawuje Starosta Powiatu Obornickiego.

    Do etapu szkolnego przystąpiło 47 uczniów. Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali zadania w kategoriach odpowiednich do reprezentowanego poziomu edukacji, czyli w pięciu kategoriach. Test konkursowy składal się z zadań zarówno zamkniętych, jak i otwartych.

    Reprezentantami szkoły podczas Finału konkursu w etapie powiatowym zostali:

    Helena Ratajczak (4a), Franciszek Smoliński (5a), Aniela Lichota (6a), Nadia Szewczak (7b) oraz Wojciech Wahlich (8a).

    Podczas etapu szkolnego opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Krystyna Golon i Katarzyna Zaranek (szkolny koordynator konkursu).

  • Wielkanoc 2024

  • Informacja

    Wiosenna przerwa świąteczna jest od 28 marca 2024 roku do 2 kwietnia 2024 roku.

    3 kwietnia 2024 roku (środa) – dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Świetlica szkolna w tym dniu czynna od godziny 6.30 do 16.30.

  • Zaproszenie

  • KANGUR 2024

       W czwartek,  21 marca 2024 roku  odbyła się w naszej szkole XXXIII edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR.  Uczestniczyło w niej 45 uczniów klas II-VIII.  Organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu.

    W całej Polsce w konkursowych zmaganiach uczestniczyło prawie 300 tys. uczniów.   Konkurs miał na celu praktyczne sprawdzenie posiadanych wiadomości i umiejętności logicznego myślenia podczas rozwiązywania  zadań matematycznych.

    Uczniowie przystąpili do rozwiązywania testów konkursowych w kategoriach: Żaczek (kl.2), Maluch (kl.3 i 4), Beniamin (kl.5 i 6) oraz Kadet (kl.7 i 8).

    Uczestnicy Kangura przez 75 minut zmagali się z zadaniami konkursowymi o różnej trudności.  Każdy uczeń  otrzymał układankę TANGRAM CHIŃSKI.

    Układanka ta jest znana od ok. 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tzw. tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. W grze należy układać elementy w taki sposób, aby wykorzystać je wszystkie. Elementy muszą do siebie przylegać, ale nie można ich na siebie nakładać. Gracz może układać klocki na wiele możliwości. Tangram ćwiczy umiejętność wizualizacji przedmiotów oraz kształci i utrwala podstawową wiedzę z geometrii figur płaskich.

    Opiekę na uczniami sprawowała Pani Ewelina Citar oraz Pani Katarzyna Zaranek - szkolny koordynator Konkursu.

    Uczniowie poznają wyniki konkursu w maju.

  • Spotkanie klasy 8a z przedstawicielami Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie

      13 marca ósmoklasiści wzięli udział w niecodziennej lekcji – spotkaniu z przedstawicielami nauczycieli i uczniów rogozińskiego Liceum, na którym poznali profile kształcenia, możliwości rozwoju i ogólne informacje na temat placówki.

    Jak zauważyli prowadzący spotkanie „dobre wykształcenie jest szansą dla każdego, a ogólne przygotowanie stanowi bazę wiedzy dla przyszłych studentów”. Liceum Ogólnokształcące w Rogoźnie oferuje absolwentom szkół podstawowych rzetelną naukę, także w chmurze, rozwój talentów i umiejętności sportowych, dbałość o tradycje, wycieczki szkolne po Polsce, a także za granicę oraz moc dobrej zabawy w trakcie uroczystości i imprez szkolnych.

    Nieubłaganie zbliża się czas rozstania kolejnej klasy ósmej z murami naszej Dwójki – jest to moment, w którym młodzi ludzie muszą zdecydować o przebiegu dalszej edukacji i ścieżki rozwoju zawodowego. Spotkania z przedstawicielami szkół średnich na pewno pomogą uczniom i ich rodzicom w podjęciu decyzji i wyborze odpowiedniej szkoły średniej.

strona:

Aktualności

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie
    ul. Mała Poznańska 1
  • 67-26-17-005
    67-26-17-059

Galeria zdjęć