Nawigacja

 • Dzień Dziecka

 • Żeglarski „narybek”.

  ​​​​​​W środę 24.05 rozpoczęło się na naszej szkolnej przystani szkolenie dla nowych adeptów sztuki żeglarskiej. Na przystań przyszło kilkunastu uczniów – dziewcząt i chłopców – z klas I i II naszej Szkoły. Pod okiem Pana Przemysława Kabata rozpoczęli przygotowania do nauki żeglowania. Oczywiście na początek teoria – zapoznanie się z terminologią żeglarską, zapoznanie ze sprzętem, z zasadami bezpieczeństwa panującymi na wodzie i mnóstwem innych potrzebnych rzeczy.

  Po części teoretycznej zacznie się znacznie trudniejsze ćwiczenie na wodzie. Na szczęście „narybek” żeglarski może podglądać podczas treningów starszych zawodników i w ten sposób również się uczyć. Z pewnością bardziej doświadczeni żeglarze będą „młodym” służyli pomocą i radą.

  Tak już u nas jest – między nami żeglarzami!

 • Spotkanie autorskie z Panią Anetą Kołat

  W czwartek 11 maja uczniowie klasy 1a,2a,3a i 4a uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Anetą Kołat, autorką książek dla dzieci m.in. „Hura! Idę do szkoły” czy „WierszoPlecie w szkolnym świecie”.

  Spotkanie odbyło się na terenie naszej szkoły, a nasz niecodzienny gość, w bardzo przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób opowiedział jak powstaje książka oraz ile osób pracuje nad jej wydaniem.

  Pani Aneta z nutą humoru i szczyptą ciekawości zaprezentowała bohaterów swoich książek, odczytała i wyrecytowała kilka wiersz oraz fragmenty opowiadań. Biblioteka szkolna otrzymała w prezencie trzy pozycje z dedykacją i autografem autorki. Po opracowaniu i przygotowaniu książek przez nauczycieli biblioteki będzie można je wypożyczać. Chętni uczniowie mieli też okazję zakupić wybrane książki Pani Anety z dedykacją i autografem do swojej domowej biblioteczki. Całe spotkanie upłynęło w przemiłej atmosferze i z chęcią organizacji kolejnych spotkań autorskich.

 • Regaty w Czersku.

  W sobotę 27.05. zawodnicy sekcji żeglarskiej naszego UKS-u wyjechali do Czerska, aby wziąć udział w XXIV Regatach o Puchar Burmistrza Czerska. Pogoda była wręcz idealna – słonecznie (ale nie upalnie), umiarkowany, równy, wiatr i wspaniałe „okoliczności przyrody”. W regatach uczestniczyło 39 zawodników z klubów w Czersku, Człuchowie, Borsku i Rogoźnie.

  Zawodnicy podzieleni byli na dwie grupy wiekowe – do lat 11 i od lat 12. Odbyło się sześć biegów. Nasi zawodnicy zaprezentowali się znakomicie! W grupie starszej (A)  Antoni Stanicki wywalczył miejsce II, a w grupie młodszej (B) Nikodem Michalski osiągnął III lokatę.

  Miejsca pozostałych zawodników:

  Grupa A:

  Emilia Kosmowska – 5

  Krzysztof Juskowiak – 9

  Grupa B:

  Antoni Janik – 7

  Jan Filipiak – 15

   

  Warto dodać, że dla Nikodema, Krzysztofa, Antoniego Janika i Jasia były to pierwsze duże zawody.

  BRAWO!!! Liczymy na dalsze sukcesy!

 • Rozpoczęcie sezonu 2023.

         W piątek 12.05 br sekcja żeglarska naszego UKS-u oficjalnie rozpoczęła nowy sezon. Jak co roku zaczęliśmy od prac porządkowych na naszej przystani. Potem przygotowanie łódek i pierwsze, nieśmiałe jeszcze próby żeglowania. Pogoda sprzyjała, humory dopisywały. Wszyscy chętnie angażowali się w prace wzajemnie się wspierając.

         W tym sezonie drużynę żeglarską stanowią (od najstarszych):

  Antoni Stanicki, Emilia Kosmowska, Krzysztof Juskowiak, Nikodem Michalski, Jan Filipiak, Zofia Lorkowska i Weronika Diks.

  Pełni zapału bierzemy się za treningi i przygotowujemy się do czekających nas zawodów!

  Ahoj żeglarska przygodo!!! :)

 • U14 MUKS Poznań - Flux Medical Dwójka Rogoźno

  Intensywny koszykarski weekend kończymy ostatnim meczem wyjazdowym w tym sezonie. Meldujemy się w Poznaniu i mierzymy z „MUKS-em”. Cała drużyna zmienia kolor włosów na niebiesko-czerwony. Jakość naszej gry na szczęście się nie zmienia i pozostaje na bardzo dobrym poziomie. Mecz rewelacyjny z jednej i drugiej strony.Bardzo szybki, mocny w ataku i w obronie. Ostatni wyjazdowy ligowy mecz wygrywamy 53-58 i w dobrych humorach wracamy do Rogoźna. Brawo!

 • Mistrzostwa Polski 3x3 w Baranowie

  W weekend bierzemy udział w kolejnych eliminacjach do Mistrzostw Polski 3x3.. Rozgrywamy cztery mecze w każdym prezentując się z dobrej strony. Wygrywamy jedno spotkanie i zdobywamy punkty do rankingu. Brawo ekipa! 

 • III miejsce w lidze U11 WZKosz

  27.05 w Rogoźnie rozegraliśmy ostatni trzeci finałowy turniej ligi U11. To były najlepsze zawody w finale drużyny Tribecco Dwójka Rogoźno . Mimo dwóch porażek (50-83, 51-77) , graliśmy bez kompleksów, odważnie szybko i z polotem. Dobrze funkcjonował atak szybki a pozycyjny jeszcze lepiej. Gdyby nie słaba skuteczność rzutowa i proste błędy przy wyprowadzaniu piłki, moglibyśmy sprawić niespodziankę. Mamy też szeroką ławkę, która dawała dobre zmiany . Ostatecznie zajęliśmy III miejsce w lidze U11 WZKosz . Na uroczystym zakończeniu wręczono zawodniczkom okazałe medale. Wyróżniono też trzy zawodniczki w każdej drużynie. W Dwójce były to Lena Walich, Marysia Ziółkowska i Zuzia Anusiak. Dziękujemy też Marcie Grabarczyk, Ameli Purgiel, Julce Nowak Zuzi Szturmińskiej i Lilce Mateji za pomoc w organizacji turnieju. Gratulacje dziewczyny. Za tydzień startujemy w dwudniowym turnieju im Tadeusza Dudzińskiego w Poznaniu.

 • Wycieczka klas czwartych do Torunia

  Poniedziałek 22 maja przywitał nas przepiękną, słoneczną pogodą. W tym dniu uczniowie klasy 4a i 4b wybrali się na wycieczkę autokarową do Torunia. Wyjazd ten był jednym z elementów zadania realizowanego w bieżącym roku szkolnym pt. „Wkład Polski w dziedzictwo kulturowe Europy”.

          W drogę wyruszyliśmy o godzinie 7.00. W jej trakcie uczniowie podziwiali z okien autokaru piękno wiosennej przyrody, na polach, lasach i łąkach, czyli różnorodne krajobrazy, o których uczyli się na lekcjach przyrody.       

  Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w toruńskim Planetarium. Uczniowie  z zapartym tchem oglądali film pt. „Kolorowy kosmos”. Każdego dnia otoczeni jesteśmy kolorami. A jak jest nocą? Niebo wydaje się czarne, a Księżyc i gwiazdy nie wyróżniają się kolorami. Nawet Słońce, które przybiera różne kolory w kolejnych porach dnia, także jest białe. Podczas pokazu uczniowie uczyli się jak rozpoznawać gwiazdy.  Poznali podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób zobaczyli też, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku. Na zdjęciach z teleskopów podziwiali kolory planet i mgławic. Na własne oczy mogli przekonać się, że Ziemia to naprawdę „błękitna planeta”. Film dostarczył wielu wrażeń potęgowanych radosną muzyką i uczuciem wirowania.

             Po pokazie w Planetarium,  zwartą grupą udaliśmy się na spacer uliczkami w najstarszej części Torunia.  Zobaczyliśmy i zwiedziliśmy  również ruiny zamku krzyżackiego.

  Następnie zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek i małe „co nie co” w  McDnonald i „największe” lody w Toruniu.

          Kiedy znowu nabraliśmy sił, spotkaliśmy się z przewodnikiem – panem Krzysztofem i rozpoczęliśmy z nim dalsze zwiedzanie miasta. Zobaczyliśmy Krzywą Wieżę. Poznaliśmy  legendę związaną z tą „krzywą” budowlą i każdy z nas mógł poddać się „testowi prawości”. Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. Pan przewodnik zaprowadził nas również do Domu Mikołaja Kopernika, do Bramy Klasztornej, zwiedziliśmy kościół św. Janów.  Spacerowaliśmy po rynku Starego Miasta, a tam: oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki z końca XIII - XVIII wieku, piernikową aleję gwiazd, osiołka, ratusz, pomnik Flisaka z żabami oraz zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

                Ostatnim punktem  wizyty w Toruniu był pobyt w pracowni Kuźnia 2 - „Piernikowa przygoda”. Uczniowie uczyli się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w taki sposób, w jaki czyniono to 500 lat temu.  Pod okiem uczonej Wiedźmy Korzennej  uczniowie poznali rytuały związane z wypiekiem pierników. Najpierw dowiedzieli się jakie są wszystkie składniki ciasta. Rozpoznawali  przyprawy i analizowali mapę z drogą ich pozyskiwania z dalekich krajów. Następnie wcześniej przygotowane ciasto, przy użyciu różnych, drewnianych form,  przygotowali do wypieku tak, aby z niego powstały wspaniałe toruńskie specjały.

  Po warsztatach pienikowych uczniowie mieli możliwość zakupienia różnych rodzajów toruńskich pierników i innych pamiątek z wycieczki.

             Wycieczka była bardzo udana! Do Rogoźna wróciliśmy około 19.00 zadowoleni i pełni wrażeń. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

  Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas czwartych, panie Katarzyna Zaranek i Aleksandra Sulka. Opiekę nad uczniami sprawowali również nauczyciele,  panie: Julia Krug, Karolina Troczyńska oraz pan Sebastian Kupidura.

  Programem wyjazdu czwartoklasistów zajęło się Biuro Turystyczno – Edukacyjne  „PRZYSTANEK ZIEMIA”  pana Przemysława Bigosińskiego z  Rogoźna. Podczas wycieczki nie było czasu na nudę!

  Dziękujemy!

 • Egzamin ósmoklasisty 2023

  Egzamin dla uczniów klas ósmych odbył się w dniach 23-25 maja. Przystąpiło do niego …. uczniów naszej szkoły.

  Zorganizowany przez CKE egzamin ósmoklasisty obowiązuje uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Egzaminy trwają trzy dni. Każdy dzień jest przewidziany dla innego przedmiotu. Czas trwania poszczególnych egzaminów wygląda następująco:

  • egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – 120 minut,
  • egzamin ósmoklasisty z matematyki – 100 minut,
  • egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego) – 90 minut.

   

  Na egzamin uczniowie musieli przynieść przybory do pisania, czyli długopis lub pióro z czarnym tuszem oraz linijkę (na egzamin z matematyki). Podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno korzystać ze słowników, kalkulatora ani wnosić na salę urządzeń telekomunikacyjnych.

  Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej z pewnością już wiedzą, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Chociaż jest on punktowany, to nie ma ustalonego progu zdawalności, tak jak jest w przypadku punktowania matur. Wyższe wyniki z egzaminu wpływają jednak na punktację podczas rekrutacji do liceum lub innej szkoły ponadpodstawowej.

   

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca br.

              Arkusz egzaminacyjny z polskiego na egzaminie ósmoklasisty 2023 składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie mieli rozwiązać kilkanaście zadań otwartych i zamkniętych dotyczących dwóch podanych fragmentów: literackiego i nieliterackiego.

  Ósmoklasiści rozwiązywali w tym roku zadania odnoszące się m.in. do zamieszczonego w arkuszu fragmentu "Balladyny" Juliusza Słowackiego. W zadaniach otwartych uczniowie musieli wykazać się też znajomością innych lektur obowiązkowych. Autorzy egzaminu poprosili ich o wskazanie bohatera dowolnej z takich lektur, który przejawiał jedną z trzech wymienionych cech: rozwagę, optymizm lub odpowiedzialność. Wśród egzaminacyjnych zadań było napisanie streszczenia opublikowanego w arkuszu tekstu Jolanty Marii Berent "Odblokuj swój talent". Uczniowie mieli też określić, czy wskazany akapit tego tekstu jest zgodny z przytoczoną wypowiedzią Adama Małysza o talencie. Trzy punkty można było zdobyć za napisanie zaproszenia na premierę filmu zatytułowanego "Łowcy talentów", używając dwóch argumentów zachęcających do przybycia na to wydarzenie.

  W drugiej części arkusza CKE z polskiego uczniowie klas VIII mieli do opracowania pracę pisemną. Do wyboru były dwie formy – rozprawka i opowiadanie.

  Uczniowie otrzymali do wyboru dwa tematy.

  1. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

  2. Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

           Na egzaminie z matematyki uczniowie rozwiązywali 19 zadań - 15 z nich to zadania zamknięte, w których należało zaznaczyć poprawną odpowiedź z kilku do wyboru. Za każde można było zdobyć jeden punkt. Wyżej punktowane są zadania otwarte - w tym roku ósmoklasiści rozwiązywali cztery takie zadania.

  Dwa punkty można było zdobyć za rozwiązanie na przykład takiego zadania: "Pociąg przebył ze stałą prędkością drogę 700 metrów w czasie 50 sekund. Przy zachowaniu tej samej, stałej prędkości ten sam pociąg drogę równą jego długości przebył w czasie 15 sekund. Oblicz długość tego pociągu". W innym z zadań za dwa punkty uczniowie, na podstawie dostępnych danych, musieli obliczyć cenę biletu do kina.

  Po trzy punkty ósmoklasiści mogli uzyskać za rozwiązanie dwóch zadań dotyczących właściwości brył geometrycznych.

  Ósmoklasiści na egzaminie z języka angielskiego dostali do rozwiązania 14 zadań, które sprawdzały umiejętności słuchania, czytania i pisania. W najwyżej punktowanym zadaniu uczniowie musieli napisać maila do koleżanki z Anglii. Opisywali w nim kolegę, który po kilku latach pobytu za granicą wrócił do Polski. Za bardzo dobre wykonanie zadania otrzymać można było 10 punktów. Były też zadania dotyczące m.in. organizacji przyjęć urodzinowych dla nastolatków, ulubionego sportu czy ferii zimowych. Wiele pytań sprawdzało umiejętność komunikowania się z rówieśnikami.

  W tym roku z egzaminem ósmoklasisty mierzy się ponad 502,8 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju. Do egzaminu przystępuje także około 14,4 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

  Trzymamy kciuki za wyniki ósmoklasistów z naszej szkoły!

 • Wielkopolski Turniej Orlika 3x3

  W sobotę 20 maja pojechaliśmy do Piły rozegrać turniej strefowy. Gramy dwa mecze. Przegrywamy pierwsze i drugie spotkanie zaledwie jednym punktem i nie wchodzimy do finału. Turniej bardzo wyrównany na dobrym poziomie, zabrakło trochę szczęścia.Brawa dla naszych dziewczyn za walkę w rozgrywkach.

 • Zadanie: Wkład Polski w dziedzictwo kulturowe Europy

  Najsłynniejsze polskie zabytki wpisane na listę UNESCO  - klasa 4A

  Na listę światowego dziedzictwa UNESCO trafiają unikatowe lub wyjątkowe obiekty kulturowe i przyrodnicze.

  Wpis jest równoznaczny z objęciem ich szczególną ochroną. Do tej pory na liście znalazło się już ponad tysiąc obiektów zgłoszonych przez państwa ze wszystkich kontynentów. 17 z nich znajduje się na terenie Polski.

  Uczniowie klasy 4A, podczas zajęć z wychowawcą poznali ideę UNESCO  czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.

  Współcześnie do głównych zadań, jakie UNESCO stawia przed sobą i jej instytucjami, należą: działania na rzecz rozwoju nauki (UNESCO patronuje wielu przedsięwzięciom badawczym na całym świecie, a także działalności popularyzatorskiej w obszarze nauki i publikacyjnej), dbałość o rozwój kultury i ochronę dziedzictwa kulturowego (której służy patronat nad przedsięwzięciami artystycznymi, badaniami historycznymi i kulturoznawczymi, jak również prowadzenie Listy Światowego Dziedzictwa, będącej wykazem obiektów dziedzictwa naturalnego i kulturowego o szczególnej, uniwersalnej wartości, wymagającej więc szczególnie starannej ochrony, jako część międzynarodowej i międzypokoleniowej spuścizny ludzkości. Szczególna troska UNESCO o ochronę dziedzictwa dokumentarnego znalazła natomiast wyraz w ogólnoświatowym programie „Pamięć Świata"), wspieranie działań zmierzających do rozwoju i upowszechniania oświaty z uwzględnieniem dbałości jej wysoki poziom (w tym zwalczanie dyskryminacji i ograniczeń dostępności w dziedzinie oświaty), wreszcie promocja wolności słowa na świecie, jako jednego z filarów politycznej, psychologicznej i społeczno-obywatelskiej wolności człowieka (od roku 1997 UNESCO przyznaje corocznie Światową Nagrodę Wolności Prasy). UNESCO inicjuje także wiele projektów badawczych, kulturalnych i edukacyjnych, w wielu jest też partnerem innych podmiotów. Szczególną wagę przypisuje współpracy międzynarodowej i międzykulturowej we wspomnianych obszarach, jako w oczywisty sposób służących zbliżeniu społeczeństw, kultur, narodów i państw. Realizacja tych złożonych, rozległych i dalekosiężnych celów organizacyjnie została ujęta w strukturę pięciu głównych programów UNESCO. Są to: edukacja, nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki społeczne i humanistyczne, kultura oraz komunikacja i informacja. Obecnie UNESCO zrzesza około dwustu państw.

  Następnie uczniowie przez kilka tygodni pracowali w zespołach i zbierali materiały do prezentacji wylosowanego polskiego obiektu, który został wpisany na listę UNESCO.

  Swoje prace wzbogacili o ilustracje i ciekawostki o zabytkach. Często zamieszczali też informacje posługując się mapą.

  Wśród omawianych obiektów znalazły się:

  1. Stare Miasto w Krakowie
  2. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
  3. Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady
  4. Puszcza Białowieska
  5. Stare Miasto w Warszawie
  6. Stare Miasto w Zamościu
  7. Średniowieczny zespół miejski Torunia
  8. Zamek krzyżacki w Malborku
  9. Kalwaria Zebrzydowska – manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
  10. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
  11. Drewniane kościoły południowej Małopolski – Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa
  12. Park Mużakowski
  13. Hala Stulecia we Wrocławiu
  14. Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
  15. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi
  16. Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego
  17. Lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym

  Spośród wielu starych polskich miast, Komitet UNESCO zachwycił się również wyjątkowym średniowiecznym zespołem staromiejskim w Toruniu. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa w 1997 r. Toruń to perła gotyckiej architektury, gdzie mieści się przeszło 1100 zabytkowych budowli, a wśród nich również dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik.

  To właśnie Toruń uczniowie wybrali sobie jako cel całodniowej, klasowej wycieczki i z niecierpliwością na nią czekają i się do niej przygotowują.

  Na zajęciach z wychowawcą poznali sylwetkę wielkiego, polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Obejrzeli film edukacyjny oraz analizowali gazetkę tematyczną.

  Na koniec prezentacji polskich  zabytków z listy UNESCO uczniowie wykonali wiele ćwiczeń interaktywnych, sprawdzających wiadomości na temat omawianych obiektów.

  Wszystkie te zabytki są świadectwem historii i kultury naszego kraju. Są to znane lokalizacje, miejsca, do których często wybierają się szkolne wycieczki i oczywiście tłumy turystów z całego świata. Jeśli jeszcze ktoś ich nie poznał i nie odwiedził, to warto umieścić je na swojej podróżniczej drodze!

  Prace nad projektem koordynowała wychowawczyni klasy 4A – pani Katarzyna Zaranek.

 • W naszym życiu ważna jest … - projekt w klasie 4A

     Od października 2022 roku  do maja 2023 roku, uczniowie klasy 4A podczas zajęć z wychowawcą  starali  się zgłębić znaczenie wybranych wartości. Uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności przygotowując się do dyskusji, spotykając się z Panią psycholog Anną Zdun, przeprowadzając wywiad z rodzicami, oglądając prezentacje multimedialne, plakaty, podejmując się wolontariatu na rzecz zwierząt i osób potrzebujących, uczestnicząc w wycieczkach, czy emisjach filmów z dyskusją.

   

  Tematem spotkań było  szukanie odpowiedzi na postawione pytanie: „Co jest dla mnie ważne w życiu?”Celem wszystkich zajęć było uświadomienie uczniom, że istnieją wartości, którymi ludzie kierują się w życiu oraz  pokazanie, że jest wiele wartości uniwersalnych, stanowiących podstawę do dokonywania wyborów w życiu. Uczniowie w trakcie zajęć pracowali indywidualnie, w parach, a także wielokrotnie w grupie.

  Nie da się jednoznacznie stwierdzić co jest w życiu najważniejsze. Każdy ma swój system wartości, który tworzy w oparciu o rzeczy dla niego najistotniejsze. W klasie 4A uczniowie zdecydowanie wyróżnili: zdrowie, rodzinę, szczęście, przyjaźń i miłość oraz  poczucie bezpieczeństwa.

  Uczniowie na zakończenie cyklu spotkań wzięli udział w multimedialnej grze dydaktycznej o wartościach.

  Uczniowie wykonali ważną pracę. Uporządkowali swój system wartości, wyodrębnili w nim to, co najważniejsze. Podczas podsumowania dowiedzieli się, że system ten wpływa na nasze działanie, myślenie, ocenianie, odczuwanie, przyjmowanie opinii i przekonań. Uruchamia się wtedy, kiedy trzeba podjąć decyzję i dokonać wyboru. Świadomość własnych wartości pozwala na dokonywanie lepszych wyborów w życiu.

 • Dzień bez plecaka

     Tłumaczenie z języka ang. „no backpack day” zazwyczaj wybrany przez Samorząd Uczniowski dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie przychodzą bez plecaków na zajęcia lekcyjne do szkoły. Zabawa polega na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory, a zarazem pokazać swoją kreatywność i pomysłowość. Liczy się pomysł i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można spakować w dowolny, zwykle zabawny sposób, który powinien wzbudzić u rówieśnikach zachwyt i podziw.

  Skąd pochodzi Dzień bez plecaka?

  Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas No backpack day dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

   

  Nasza szkoła również zorganizowała taki dzień 28 kwietnia. Uczniowie pokazali swoją inwencję twórczą i przyszli do szkoły np. z : szufladą od lodówki, wózkiem z marketu, garnkiem, poszewką, futerałem, walizką, maskotką, workiem, transporterem, torbą sportową, podbierakiem na ryby, lodówką turystyczną, koszyczkiem od święconki, torbami na zakupy, pudełkami, wózkami do lalek, wiadrami i skrzynkami na narzędzia. Wszystkim bardzo podobał się ten dzień i na pewno powtórzymy go za rok.

 • Wycieczka do Trójmiasta

     W dniach 4-5 maja b.r. odbyła się dwudniowa wycieczka do Trójmiasta. W wyjeździe uczestniczyło 50 uczniów z klas 7a, 6a i 6b SP-2 im. „Olimpijczyków Polskich” w Rogoźnie. Organizatorami wycieczki byli: pani Marlena Rucińska i pan Sebastian Kupidura, a opiekunami pani Alina Jeska, Olga Michalska oraz Julia Krug.

     Wyjechaliśmy 4 maja o godzinie 6:10 z przystanku sprzed świetlicy szkolnej. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy na półwyspie w Gdańsku, które nazywa się Westerplatte. Następnie wspólnie z panią przewodniczką wyruszyliśmy zwiedzać Gdańsk w starym mieście, gdzie na uczniów czekał quest do rozwiązania, który zawierał dwa pytania związane z historią Starówki. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Kościół Mariacki w Gdańsku zwana często „Koroną Gdańska”, największą na świecie świątynią wybudowaną z cegły. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powstawała etapami przez 159 lat. Przy historycznej fontannie Neptuna dostaliśmy chwilę wolnego czasu na zakup pamiątek i ewentualny posiłek. Po całym dniu pełnych wrażeń pojechaliśmy zakwaterować się do ośrodka wypoczynkowego ,, Bałtyk’’ w Stegnie. Zjedliśmy przygotowaną przez kucharzy hotelu obiadokolację i udaliśmy się do pokoi. Pomimo zmęczenia około godziny 19.00 udaliśmy się na spacer wzdłuż Plaży Stegna Morska. Następnego dnia po pysznym śniadaniu udaliśmy się na molo w Sopocie, a następnie spacerowaliśmy po „Monciaku”. Kolejnym etapem wycieczki była najfajniejsza atrakcja (według relacji dzieci) – Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie w Gdyni. Na koniec zwiedzania udaliśmy się na Skwer Kościuszki, z którego mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto nadmienić, iż Skwer Kościuszki jest ulubionym miejscem do spacerów mieszkańców Gdyni. W drodze powrotnej udaliśmy się do McDonalda. Tam zjedliśmy i wypiliśmy ostatni posiłek przed powrotem na miejsce wyjazdu.  Weseli i najedzeni wróciliśmy do Rogoźna skąd zabrali nas rodzice.

   

                                                                                                      Opracował: Sebastian Kupidura

 • Wycieczka do Mniszek – Centrum Edukacji Regionalnej.

     Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach koło Międzychodu to miejsce magiczne. Po wejściu na teren posiadłości, nagle znajdujemy się w innym, dawnym świecie. Właśnie tam 17 kwietnia 2023 roku wybrali się na wycieczkę uczniowie klas I z wychowawczyniami- panią Bernadetą Gruszką i Małgorzatą Nowak oraz z panią Agatą Grzesiak.

  W centrum można było zobaczyć najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz poznać wygląd i wyposażenie  warsztatów rzemieślniczych, które są już rzadko spotykane, przechodzą  do historii.  Trasa zwiedzania połączona była z zajęciami edukacyjnymi. Na każdym stanowisku wybrani uczniowie mogli wykonywać określone prace, zlecone przez panią przewodnik. Odwiedzili  kowala,  warsztat bednarsko– stolarski, szewski, garncarski, stanowisko praczki, pszczelarza, warsztat wikliniarski, zajrzeli do składu kolonialnego, na wystawę urządzeń do przeróbki mleka i sprawdzili jak wyglądało wyposażenie dawnej kuchni. Niewątpliwą atrakcją była też wizyta w starej sali lekcyjnej i możliwość sprawdzenia jak siedziało się przy pochyłych ławkach z dziurą na kałamarz. Mogli także  przekonać się czy dawne miejsce pracy fryzjera i fotografa, wyglądało tak  jak dzisiaj.

   Z przyjemnością i dużym zaangażowaniem dzieci samodzielnie wykonały świeczki z wosku pszczelego oraz  wiklinowe wózki, które zabrały ze sobą do domu. Po pracy czekał już na wszystkich ciepły posiłek, który z apetytem wszyscy zjedli. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

 • Mistrzostwa Polski 3x3

   

  W pierwszą sobotę maja wczesnym rankiem jedziemy do Poznania rozegrać eliminacje Młodzieżowych Mistrzostw Polski 3x3. Rozgrywamy trzy mecze. Pierwszy z „Piątką” Ostrów przegrywamy nieznacznie po bardzo dobrej grze. W drugim meczu ulegamy Enea AZS Poznań, ale prezentujemy się z dobrej strony. Trzecie spotkanie najsłabsze w naszym wykonaniu przegrywamy z MKS Konin. Drużyna z Konina skutecznie rzucała z dystansu i wykorzystała naszą słabszą postawę w obronie. Kolejna runda eliminacji już niedługo i kolejna szansa na zebranie punktów do rankingu. Brawa dla naszych reprezentantek ponieważ były najmłodsze w grupie a na parkiecie nie było tego widać .Miło było zobaczyć naszą wychowankę Matyldę Niespodziane, która już w barwach Enea AZS Poznań również bierze udział w Mistrzostwach Polski i świetnie sobie radzi .Nie zwalniamy tempa i już 13 maja gramy w Rogoźnie mecz ligowy U14.

 • Konsultacja Szkoleniowa rocznik 2010

  .Miło nam poinformować, że nasza zawodniczka Amelka Jeska w dniach 28-30 kwietnia wzięła udział w kolejnej konsultacji szkoleniowej Kadry Wojewódzkiej Młodziczek w Kórniku. Gratulujemy!

 • Obchody Święta Konstytucji  3 Maja

     W piątek  28 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Cała społeczność szkolna zebrała się na Placu Karola Marcinkowskiego. Okolicznościowy apel rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie  uczennice klasy VIIIa Zuzanna Nowak i Dominika Usowska przypomniały okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej ogromne znaczenie dla naszych rodaków żyjących w tamtych czasach.  Starały się także przekazać swoim koleżankom i kolegom, jak ważna i  potrzebna jest konstytucja,  jak mogłoby wyglądać życie w kraju, w którym konstytucji nie ma, a także to, że aby być w pełni wolnym, trzeba znać i rozumieć prawa oraz zasady wolności.

  Obecnie obowiązuje w Polsce konstytucja uchwalona w 1997 roku. Jednak konstytucja z 1791 roku miała ogromny wpływ na tworzenie następnych konstytucji.

  Następnie pan Sławomir Stanicki przypomniał znaczenie symboli narodowych, a uczennice klasy Vb Anna Dusza, Joanna Dusza i Natasza Świątek zaprezentowały wiersze o 3 Maju. Uroczysty nastrój obchodów podkreśliły okolicznościowe piosenki: „Rota” i „Witaj Majowa Jutrzenko”.

  W trakcie trwania uroczystości klasa IIIa pod opieką pani Magdaleny Słodowej udała się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, aby uczcić pamięć Polaków walczących o niepodległość naszego kraju. Uczniowie zapalili pod pomnikiem znicz i  złożyli  okolicznościową wiązankę.

  Na zakończenie spotkania odśpiewaliśmy hymn szkoły i rozeszliśmy się do klas. Uroczystość przygotowały panie: Krystyna Golon, Lidia Krenz, Magdalena Słodowa, Magdalena Wojtusik i pan Sławomir Stanicki. 

 • Gminny Konkurs Plastyczny ,,Sybiracy”

  13 kwietnia 2023 roku, podczas uroczystości związanych z obchodami 83 rocznicy masowej deportacji Polaków na Syberię, w Rogozińskim Centrum Kultury, odbyło się wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego ,,Sybiracy”. Konkurs zorganizowany był pod patronatem Burmistrza Rogoźna przez Związek Sybiraków Oddział Rogoźno – Wągrowiec. Celem konkursu było zapoznanie dzieci i młodzieży z losami polskich bohaterów – Zesłańców Sybiru, którzy zapisali się w dziejach naszej Ojczyzny swoim męczeństwem, wiernością do tradycji i patriotyczną postawą. Wśród laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Gratulujemy Marysi Ziółkowskiej – uczennicy klasy IV a, która zajęła III miejsce oraz Ksaweremu Wiśniewskiemu z kl. V b, Zosi Majik z kl. IV b i Soni Szewczak z kl. IV a, którzy zdobyli wyróżnienia. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wykonali prace plastyczne i włączyli się do udziału w konkursie.   

strona:

Aktualności

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie
  ul. Mała Poznańska 1
 • 67-26-17-005
  67-26-17-059

Galeria zdjęć