Nawigacja

  • Wizyta klasy 4b w rogozińskim Liceum

        11 lutego uczniowie klasy 4b wraz z wychowawczynią udali się do Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie, by wziąć udział w nietypowej lekcji. Tym razem zamiast usiąść w szkolnych ławkach, czwartoklasiści obserwowali w jaki sposób przebiega nauka w szkole średniej.

    Odwiedzali sale lekcyjne, aulę, zaplecze teatralne, bibliotekę, świetlicę, a także szkolny radiowęzeł. Nie obyło się również bez wizyty w sekretariacie i gabinecie Dyrektora Roberta Kornobisa, z którym uczniowie podzielili się wrażeniami na temat szkoły, a nawet pogawędzili o matematyce.

     

    Dzięki wspaniałym przewodnikom: psycholog szkolnej p. Karolinie Horoszkiewicz, pedagog szkolnej p. Katarzynie Kowalskiej oraz uczennicom klasy 2c Kindze i Martynie, uczniowie mogli brać aktywny udział w zajęciach. Doradca zawodowy, p. Irena Esman, przygotowała niespodzianki i przeprowadziła warsztaty na temat wymarzonych zawodów. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, miłą atmosferę i zaproszenie na kolejne warsztaty, z który na pewno skorzystamy!

  • Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie

       6 lutego 2025 roku uczniowie klasy 3 b wybrali się do naszego muzeum, by obejrzeć wystawę fotograficzną autorstwa Bogdana Andrzeja Jerana pt. ,,Ptaki na wodzie i na ziemi, na drzewach i na niebie, zawsze blisko Ciebie". Wystawa stwarza okazję, by poznać bliżej ptaki żyjące tuż obok nas.  Zachęca do tego, by wybrać się nad rzekę, jezioro, do lasu. By zatrzymać się na chwilę i dostrzec piękno otaczającej nas przyrody. Posłuchać śpiewu ptaków. Zastanowić się, co ptaki  robią dla nas i co my możemy zrobić dla nich.

    Mieliśmy to szczęście, że naszym przewodnikiem po wystawie, był tego dnia, wielki miłośnik i znawca ptaków, ornitolog, pan Jerzy Dąbrowski. Pan Jurek, w wyjątkowo ciekawy i dostępny sposób, opowiadał nam o życiu i zwyczajach ptaków utrwalonych na poszczególnych fotografiach. Dowiedzieliśmy się m.in. w jakim celu obrączkuje się ptaki i co należy zrobić, gdy znajdziemy martwego ptaka. Jakie gatunki ptaków gniazdują w okolicy Rogoźna, a które tu tylko czasowo bytują. Żadne z pytań uczniów nie zostało bez odpowiedzi.    
    Nasza kolejna już wizyta w muzeum, to wielka przyjemność, sposób na ciekawą lekcję oraz realizacja zadania wynikającego z ,,Programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły”, jakim jest: kształtowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej poprzez uczestniczenie w wydarzeniach organizowanych przez najbliższą społeczność oraz przygotowanie do odbioru dóbr kultury.

    Wyjście zorganizowała wychowawczyni klasy 3 b p. Bernadeta Gruszka.

  • Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego

       Mamy zaszczyt pochwalić się wysokimi osiągnięciami naszej uczennicy Anieli Lichoty z klasy 7a, która jako jedyna ze szkoły spośród uczestników Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego przeszła etap szkolny, zakwalifikowała się do etapu rejonowego, w którym uzyskała bardzo dobry wynik. Zaledwie kilka punktów zabrakło Anieli do kolejnego etapu. Test konkursowy był naprawdę trudny i wymagał umiejętności nie tylko leksykalnych czy gramatycznych, ale obejmował także treści historyczne krajów anglojęzycznych oraz znajomość literatury. Aniela wykazała się ogromną wiedzą i umiejętnościami językowymi.

    Serdecznie gratulujemy Anieli!

  • Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu na Projekt Nowej Okładki Lektury Szkolnej

       W czwartek 9 stycznia czworo uczniów klasy 7a udało się do Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie w celu wyłonienia laureatów Gminnego Konkursu na Projekt Nowej Okładki Lektury Szkolnej, byli to: Inga Kowalska, Amelia Gil, Małgorzata Piekarska i Viktor Neimet.

    Prace konkursowe można było wykonywać za pośrednictwem narzędzi technologii komputerowej z wykorzystaniem AI oraz własnoręcznie dowolną techniką plastyczną.

    Po krótkim wprowadzeniu i przypomnieniu zasad konkursowych przez organizatorkę przedsięwzięcia p. Emilię Janc, wszystkich zebranych powitał Dyrektor Robert Kornobis wspominając o ważnej roli książek w naszym życiu.

    Pośród grona nagrodzonych uczniów znalazł się Viktor Neimet, który zdobył wyróżnienie za niezwykle symboliczne ujęcie „Małego Księcia”.

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy organizatorom, w szczególności p. Emilii Janc i Dyrektorowi LO w Rogoźnie, p. Robertowi Kornobisowi za serdeczne przyjęcie i poczęstunek.

  • Wizyta uczniów kl. 4b w Urzędzie Miejskim w Rogoźnie

       7 stycznia uczniowie klasy 4b wzięli udział w niezwykłej lekcji, która odbyła się poza murami szkoły – odwiedzili Urząd Miejski w Rogoźnie i  spotkali się z  Burmistrzem, panem Łukaszem Zarankiem. Poznali struktury urzędu, sposób pracy i zarządzania poszczególnymi wydziałami i referatami, a także dowiedzieli się w jaki sposób dbać o środowisko.

    Spotkanie rozpoczęło się w sali konferencyjnej, w której  uczniowie mieli możliwość rozmowy z Burmistrzem. Zadali liczne i dociekliwe pytania na temat najbliższych inwestycji, sposobu zarządzania i specyfiki pracy na takim stanowisku. Szukali odpowiedzi na to, co uważają za ważne np. czy powstanie hala sportowa lub plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami. Po długiej i merytorycznej rozmowie z Burmistrzem, głos zajęła Sekretarz, pani Blanka Gaździak, która opowiedziała uczniom jakie prawa i obowiązki spoczywają na członkach naszej lokalnej społeczności. Na koniec uczniowie wzięli udział w prelekcji o ekologii, segregacji odpadów i sposobach dbania o środowisko w naszej najbliższej okolicy.

    W czasie wizyty w Urzędzie Miejskim uczniowie odwiedzili gabinety, w których pracują urzędnicy i dowiedzieli się, gdzie należy załatwiać sprawy np. wystąpić z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego czy uiścić podatki.

    Czwartoklasiści byli bardzo zadowoleni z wizyty w Urzędzie, a co najważniejsze zrobili duże wrażenie swą ciekawością świata i trafnymi pytaniami. Ponadto na ręce Burmistrza złożyli podziękowania w postaci własnoręcznie wykonanej kartki przygotowanej przez Hanię Stanicką. Bardzo dziękujemy pracownikom Urzędu Miejskiego i Burmistrzowi za możliwość spotkania i upominki.

  • Sprawozdanie ze Szkolnego Konkursu Plastycznego ,,Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa”

       Na początku grudnia odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny ,,Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa”. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów klas I – III, a jego głównym celem było kultywowanie tradycji związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie zdolności twórczych i wrażliwości estetycznej uczniów.

    Dzieci wykonywały swoje prace podczas zajęć edukacyjnych, pod czujnym okiem swoich wychowawczyń: p. L. Krenz, A. Jeski, K. Troczyńskiej,

    I. Pierudzkiej, K. Staniszewskiej, M. Nowak i B. Gruszki. Przepiękne kartki wykonane zostały różnymi technikami plastycznymi. Były rysunki kredką, wycinanki i techniki mieszane. Jury miało ogromny kłopot, by wybrać tę jedną - najpiękniejszą. Ostatecznie przyznano trzy pierwsze wyróżnienia oraz siedem drugich wyróżnień. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, a kolejne wyróżnienia - książki ufundowane przez Radę Rodziców lub drobne upominki ufundowane przez koordynatorów konkursu. 

    Trzy pierwsze wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymali:

    - wśród klas pierwszych: Jan Korybalski - klasa I b

    - wśród klas drugich: Klara Michalska - klasa II a

    - wśród klas trzecich: Martyna Szewczak - klasa III b.

    Siedem drugich wyróżnień i drobne upominki otrzymali:

    - klasa 1 a: Barbara Filipiak

    - klasa 1 b: Igor Walkowski

    - klasa 1 c: Gabriela Matłoka

    - klasa 2 a: Kornelia Staniszewska

    - klasa 2 b: Lena Seredyńska

    - klasa 3 a: Bartosz Sokołowski

    - klasa 3 b: Milena Pilarska. 

    Nagrody i dyplomy wręczyła dzieciom pani dyrektor Renata Bolczyk, w asyście koordynatorki konkursu p. Kariny Staniszewskiej, podczas Szkolnych Jasełek Bożonarodzeniowych.

    Zaznaczyć należy, że wszystkie kartki wykonane przez dzieci, z życzeniami ,,Wesołych Świąt!”, zostały rozdane przez wolontariuszy naszej szkoły mieszkańcom Rogoźna podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbył się w sobotę – 14 grudnia - na targowisku miejskim.

  • Jasełka „Tak! On jest królem”  

    Jasełka „Tak! On jest królem”  

     „ …przybywają z różnych świata stron.

    Przyklękają i pytają

    czy to On jest królem?

    Tak! To On!

     On jest Królem!”

    W ostatni, przedświąteczny czwartek 19 grudnia 2024r. odbyły się Szkolne Jasełka pt. „Tak! On jest królem!”. W godzinach przedpołudniowych obejrzały je  dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-VIII.  

    Po południu o godzinie 17.00 przedstawienie zostało zaprezentowane emerytowanym nauczycielom i pracownikom oświaty z gminy Rogoźno, władzom  miasta, przedstawicielom organizacji  i  stowarzyszeń  oraz rodzicom uczniów naszej szkoły. Uroczystość naszą uświetnili swoją obecnością m. in.  pan Maciej Gracz – zastępca burmistrza Rogoźna, pan Zbigniew Chudzicki – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, pani Bogumiła Szramska przewodnicząca sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rogoźnie, a Radę Rodziców naszej szkoły reprezentowała pani Agnieszka Smolińska.

    Przed rozpoczęciem przedstawienia odwiedzili nas harcerze,  przekazując ogień betlejemski naszej społeczności szkolnej.

               Następnie  aktorzy – uczniowie klasy 5a, 6a i 7b w kolejnych scenach w barwny i ciekawy sposób  opowiedzieli wydarzenia biblijne sprzed 2000 lat,  czyli przepiękną historię Maryi i Józefa, którzy  podążali do  Betlejem  zgodnie z nakazem Heroda, żeby się tam zapisać.  Nie znaleźli żadnego miejsca w mieście  na odpoczynek po uciążliwej podróży. Serca ludzi, których prosili o pomoc były obojętne, kuszone przez diabła. Musieli zatrzymać się w zwykłej stajence pod miastem, tam  w Świętą  Noc nastała wielka cisza, świat wstrzymał oddech i narodził się Jezus. Wszyscy podążali do stajenki, aby zobaczyć maleńkiego Jezusa. Z różnych świata stron przybywali Pastuszkowie, Trzej Królowie, Aniołowie i dzieci. Wszyscy przybyli po to, aby pokłonić się Panu. Nie zabrakło również postaci Heroda, który martwił się o swoją władzę i podstępem chciał zgładzić  Jezusa.

                 Sceny przedstawiające opisane wyżej sytuacje odegrano w kilku odsłonach. Rozgrywały się one  na tle przepięknej dekoracji. Na pierwszym planie stała  najpierw w półmroku, a potem  mocno oświetlona szopka.  Po bokach, z jednej strony  znajdowało się wśród choinek miejsce odpoczynku pasterzy przy ognisku   i  dzieci,  a z drugiej  widoczne było z  oddali  Betlejem.

    Całość przedstawienia przeplatana była ciekawymi podkładami muzycznymi i efektami dźwiękowymi, zapowiadającymi atmosferę tajemniczości i niezwykłości  oraz kolędami i pastorałkami wykonanymi   przez chór szkolny składający się z uczniów  z klasy 4a, 4b, 5a, 6b i 7b.  

    Piękne kolędy, niezwykłe pastorałki,  wspaniałe stroje, światła, dekoracja, tematyka bożonarodzeniowa – wszystko to  sprawiło, że na twarzach  publiczności zgromadzonej w sali gimnastycznej naszej szkoły,  widać było radość i  wzruszenie. A gromkie brawa po zakończeniu Jasełek dowodzą, że występ okazał się   niepowtarzalnym przeżyciem dla aktorów, uczniów  i zaproszonych gości.

    Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Renata Bolczyk złożyła życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim obecnym i podziękowała wykonawcom oraz organizatorom za piękne wprowadzenie w czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

    Jasełka „Tak! On jest królem”  przygotowały panie: Krystyna Golon, Magdalena Wojtusik i Katarzyna Zaranek, a oprawę  muzyczną  i nagłośnienie pani  Ewelina Citar i pan Sławomir Stanicki.

  • Życzenia

  • Wycieczka do Muzeum w Jaraczu - klasa 4a

       W dniu 13.12.2024 r., klasa 4a wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Muzeum w Jaraczu. Celem wycieczki było poznanie tradycji związanych z produkcją pierników oraz wiatraków, a także odkrycie, jak te dwa elementy łączą się ze sobą w historii regionu. Temat wycieczki, „Co ma Piernik do Wiatraka?”, stał się inspiracją do głębszego poznania lokalnych tradycji i rzemiosła. 

    Po przyjeździe do muzeum zostaliśmy powitani przez przewodnika, który wprowadził nas w tematykę wycieczki. Najpierw udaliśmy się do sali, gdzie na stołach czekały gotowe pierniki, które każdy uczeń dekorował według swojego uznania. Dowiedzieliśmy się, że pierniki były nie tylko smakołykiem, ale także ważnym towarem handlowym, który trafiał do różnych regionów kraju i za granicę.  

    Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w części muzeum poświęconej wiatrakom. Przewodnik opowiedział nam, jak wiatraki były wykorzystywane w przeszłości do mielenia zboża, a także do innych czynności, takich jak odwadnianie terenów. Zobaczyliśmy modele wiatraków oraz poznałyśmy ich budowę. 

    Na końcu przewodnik wyjaśnił, jak pierniki i wiatraki są ze sobą związane – okazało się, że w dawnych czasach pierniki były często wypiekane w pobliżu wiatraków, ponieważ wiatraki zapewniały odpowiednią moc do mielenia przypraw potrzebnych do produkcji pierników. Wiatraki były również wykorzystywane do wytwarzania mąki, która była jednym z głównych składników pierników. 

  • Wiem, co jem

       Dnia 12 grudnia  my, uczniowie klasy 7a, przygotowaliśmy samodzielnie drugie śniadanie, realizując w ten sposób kolejne zadanie wynikające z Planu Pracy Szkoły: Wiem, co jem - klasowe zdrowe śniadanie. Na stołach pojawiło się wiele kolorowych potraw i smakołyków.

    Między innymi nasze podniebienia i „burczące z głodu brzuchy” uraczyliśmy szaszłykami  z owoców, tortillami, owsianką, kanapkami, ryżem z kurczakiem, zupką, sałatkami owocowymi… Udało się nawet zrobić smoothie,  które posmakowała większość klasy. Naprawdę było, co jeść😊.Wszystkim wszystko bardzo smakowało!

    Zajęcia przebiegały w wyjątkowej atmosferze i sprawiły nam wiele przyjemności. Poprosiliśmy nawet wychowawczynię - Panię Ewę, abyśmy częściej organizowali takie lekcje. 

    Naszym  niecodziennym  śniadankiem  poczęstowaliśmy Panią Dyrektor, Pana Dyrektora oraz Panie w sekretariacie. Podejrzewamy, że pomysłowością i oryginalnością zaskoczyliśmy nie tylko pracowników szkoły, ale przede wszystkim samych siebie.

    Po zajęciach wszyscy stwierdziliśmy, że zdrowe odżywianie to sama przyjemność!

    Klasa 7a - Kółko "Młodzi dziennikarze"

    redakcja i zdjęcia: Aniela Lichota

  • Dobrze jest pomagać!

       Udział naszej szkoły kolejny już raz w akcji ogólnopolskiej "Paczuszka dla Maluszka" był niezwykle udany. W tym roku zbieraliśmy przede wszystkim pieluszki i chemię kosmetyczną dla niemowląt oraz środki czystości. Akcja trwała od 1 do 16 grudnia i miała na celu wsparcie potrzebujących w okresie świątecznym.

    Adresatami tej bożonarodzeniowej akcji są domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Ponadto owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej oraz tych oczekujących narodzin dzieciątka.

    Kartony z darami od naszej szkoły zostały posortowane i spakowane przez członków Szkolnego Wolontariatu pod czujnym okiem opiekunów Pani Ewy Jóźwiak i Pana Sławomira Stanickiego. Paczki, a było ich aż 14 , w czwartek 19 grudnia 2024 r. zostaną zawiezione do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Łopiennie.

    Dziękujemy wszystkim "ludziom dobrej woli" za ten bezinteresowny dar na rzecz bliźniego.

    Dobrze jest pomagać!

  • Proszę Was: pozostańcie wierni temu dziedzictwu! (…) Przekażcie je następnym pokoleniom!  /Św. Jan PawełII/

    Szkolny Konkurs Moje miasto i region są piękne zorganizowany w okresie od 7 października do 10 grudnia 2024 roku miał na celu poszerzanie wiedzy o regionie, rozwijanie szacunku dla dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie miłości do własnej małej ojczyzny wśród uczniów klas IV-VIII. Wzięło w nim udział 20 uczniów, którzy zaprezentowali swoje prace w różnych kategoriach.

    • Film: 2
    • Prezentacja multimedialna: 2
    • Projekt wycieczki: 1
    • Album ze zdjęciami: 1
    • Wywiad: 2
    • Plakat/Obraz: 8

    Zgodnie z Regulaminem Konkursu dnia 16 grudnia Komisja Konkursowa w składzie: Pani Marlena Rucińska, Pani Ewelina Citar, Pani Ewa Jóźwiak zebrała się, by wyłonić finalistów. Wybór nie był łatwy. Wyniki Konkursu przedstawiają się następująco:

    W kategorii klas IV – VI:

    • I miejsce: Zofia Kaczmarek, kl. 4b (film)
    • II miejsce: Aleksandra Szymańska, kl. 4b (plakat)
    • III miejsce: Borys Sokołowski, kl. 6a (plakat – obraz)

    W kategorii klas VII – VIII:

    • I miejsce: Nikodem Szrejter, kl. 8a (film)
    • II miejsce: Emilia Kosmowska, kl. 8a (prezentacja)
    • III miejsce: Viktor Neimet, kl. 7a (plakat)

    Wyróżnienia (prace zespołowe):

    • Vanessa Borowiak, Zofia Zaczek, kl. 7a /wywiad – gazetka/
    • Wojciech Szewczak, Igor Smoliński, kl. 7a /wywiad – prezentacja/

    Podsumowanie Konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 19 grudnia 2024 roku podczas szkolnego apelu.

    Poziom prac konkursowych był naprawdę wysoki, stąd decyzją Pani Dyrektor zostaną one przekazane do biblioteki szkolnej na użytek nauczycieli oraz uczniów. Pierwsze prezentacje już się odbyły – Panie na lekcjach historii i religii omawiały prace finalistów.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz kreatywność, a także nauczycielom i rodzicom za wsparcie w realizacji zadania. Konkurs przyczynił się do pogłębienia wiedzy o regionie, rozwijania umiejętności informatycznych oraz artystycznych uczniów. Mamy nadzieję, że w przyszłości wychowankowie również podejmą się podobnych wyzwań, aby dalej odkrywać piękno swojej małej ojczyzny. Sprawozdanie przygotowała pani Ewa Jóźwiak. 

  • Lekcja o zdrowym odżywianiu w klasie 3a

       Dnia 11 grudnia dzieci z klasy 3a miały okazje uczestniczyć w ciekawej lekcji na temat zdrowego odżywiania, którą przeprowadziły dla nich pani Monika Osak i pani Agata Kulka, pracujące w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Obornikach.

    Uczniowie dowiedzieli się z jakich składników żywieniowych powinny się składać posiłki i w jakich proporcjach należy je jeść, aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne dla zdrowia elementy.  Sami wskazywali jakie produkty są zdrowe, a których powinni  unikać.
    Potem, pracując w grupach, tworzyli przykładowe talerze, na których w odpowiednich proporcjach układali ilustracje produktów żywnościowych, z których powinny składać się posiłki.
    Uczniowie aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.

     

    Konkurs „Myję zęby- moje odbicie w lustrze”

    Gdy zabrzmiał dzwonek na przerwę, wszyscy uczniowie klas I- III ustawili się w rzędach na boisku szkolnym, gdzie dokonano podsumowania konkursu plastycznego „Myję zęby- moje odbicie w lustrze”, którego organizatorami była Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Poznaniu  we współpracy z powiatowymi stacjami sanitarno- epidemiologicznymi woj. wielkopolskiego.
    Na uroczystość, oprócz wyżej wymienionych pań,  przybyła Sekretarz Miasta i Gminy Rogoźno Pani Blanka Gaździak, która reprezentowała Burmistrza Miasta i Gminy Rogoźno, pana Łukasza Zaranka i Dyrektor naszej szkoły Pani Renata Bolczyk.

    Nagrody za najładniejsze prace otrzymali: Patryk Wiśniewski z klasy 1b, Lena Fritz z klasy 2b i Milena Pilarska z klasy 3b. Serdecznie gratulujemy.

  • Nasza Szkoła na Jarmarku Bożonarodzeniowym 2024

    W sobotę 14.12.2024 na rogozińskim targowisku odbył się kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy.

    Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy 2b, którzy zaśpiewali trzy kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Wśród nocnej ciszy”.

    Na zakończenie prezentacji złożyliśmy uczestnikom Jarmarku świąteczne życzenia. Wolontariusze z naszej szkolnej grupy rozdali zebranym na targowisku kartki świąteczne z życzeniami przygotowane przez uczniów klas I-III w ramach szkolnego konkursu na najpiękniejszą kartę świąteczną. Nad przygotowaniem kart czuwali wychowawcy klas, a całość koordynowały Panie Karina Staniszewska i Bernadeta Gruszka. Dziękujemy uczniom 2b i wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcony czas a Rodzicom za wsparcie i pomoc.

    Uczniów do występu przygotował pan Sławomir Stanicki. 

  • Z życia klasy III b

        Od początku roku szkolnego uczniowie klasy III b, pod bacznym okiem swojej wychowawczyni, podejmują różnorodne działania, które wspomagają realizację treści programowych, wynikają z Planu Pracy Szkoły, stwarzają okazję do współpracy, integracji zespołu klasowego, nabywania nowych umiejętności oraz kształtowania postaw prospołecznych i patriotycznych.

    Prezentujemy fotorelacje z: klasowego popołudnia wróżb i zabaw andrzejkowych, spaceru do miejsc pamięci narodowej, zajęć warsztatowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wycieczki do muzeum na wystawę czasową ,,Historia poczty” oraz odwiedzin Mikołaja.

  • Wycieczka klasy 3 b do Poznania

        26 listopada uczniowie klasy 3b wybrali się na całodniową wycieczkę autokarową do Poznania. Celem wycieczki była realizacja zadania z Planu Pracy Szkoły ,,Kształtowanie poczucia przynależności do regionu" poprzez poznanie wybranych atrakcji turystycznych Wielkopolski.

    Uczniowie mieli okazję zwiedzić wybrane zabytki Starego Rynku w Poznaniu. Podziwiali m.in. domki budnicze, pręgież, fontanny czterech żywiołów, budynek wagi miejskiej oraz studzienkę Bamberki. W podziemiach ratusza spotkali się z panią przewodnik i wysłuchali ,,Legendy o trzech braciach”, która przypomniała im historię związaną z początkami państwa polskiego. Na parterze, przy zabytkowym mechanizmie przedstawiającym stare koziołki, wzięli udział w warsztatach dramowych ,,Koziołki z ratuszowej wieży”. Każdy chętny mógł wcielić się w wybraną rolę i zaprezentować swój aktorski talent. W samo południe uczestnicy wycieczki, razem z innymi zebranymi przed ratuszem ludźmi, wysłuchali hejnału miasta Poznania i podziwiali koziołki trykające się na ratuszowej wieży. Kolejną atrakcją naszego wyjazdu był pobyt w Rogalowym Muzeum. Tutaj w wesoły sposób można było sobie przyswoić podstawy gwary poznańskiej. Teraz wszyscy wiedzą już, co to jest bimba, szneka z glancem i tytka oraz, że największym przysmakiem Poznaniaków są pyry z gzikiem. Tutaj poznaliśmy ,,Legendę o świętym Marcinie” oraz nauczyliśmy się wypiekać rogale świętomarcińskie. W radosnej atmosferze mogliśmy sprawdzić swoich sił w zarabianiu, wałkowaniu, czy wycinaniu ciasta. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy Certyfikat oraz słodkiego rogala. Dowiedzieliśmy się też, że w tradycji związanej z wypiekaniem rogali na 11 listopada najważniejsze jest to, by się nimi z kimś podzielić. Naszą poznańską przygodę zakończyliśmy smacznym posiłkiem w restauracji McDonald’s. Trochę zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Rogoźna. Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni klasy 3 b p. Bernadeta Gruszka, a w opiekę nad dziećmi sprawowały również pani Julia Krug oraz pani Ania Zdun.     

  • Niezapomniane mikołajki

       W piątek 6 grudnia klasy 7a i 8bwzięły udział w wycieczce szkolnej do Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu. Wydarzenie odbyło się w ramach klasowych mikołajek.

    Już podczas jazdy autokarem zauważyliśmy prószący śnieg. Wykorzystując tę niecodzienną scenerię, najpierw zwiedziliśmy teren wokół muzeum, obejrzeliśmy zabytkowy wiatrak i zrobiliśmy klasowe zdjęcia przy bożonarodzeniowej stajence. Następnie przeszliśmy do Domu Młynarza, gdzie pan przewodnik opowiadał historię powstania tego uroczego miejsca. Usłyszeliśmy o początkach osady młyńskiej, które datuje się na 1445 rok, a pierwsza informacja pisana o młynie w Jaraczu pochodzi z XV wieku. Był to podobno jeden z wielu młynów poruszanych kołem wodnym zbudowanych na dopływach rzeki Warty.

    Do czego służy wiatrak? Wiatrak to budowla ze skrzydłami poruszanymi siłą wiatru i napędzającymi urządzenia, może być używany do mielenia ziarna na mąkę lub pompowania wody. Mieliśmy też czas na obejrzenie wielu modeli wiatraków z miejscowości: Stary Łom, Drewnica, Lędzin oraz z wielu innych miejsc w Polsce. Ekspozycje zostały rozmieszczone w młynie, stajni przymłyńskiej i domu młynarza.

    Muzeum Młynarstwa w Jaraczu powstało w 1981r. na terenie tutejszej osady młyńskiej. Dowiedzieliśmy się również, że Jaracz jest częścią Polskiego Stowarzyszenia Molinologicznego, które założono w 2016 r., a głównym jego celem jest ochrona zabytkowych młynów wodnych i wiatrakowych w Polsce.

    Jednak głównym punktem naszej wycieczki były zajęcia warsztatowe pt. ,,Co ma piernik do wiatraka?".A jak się okazało -ma wiele 😊. Na tę część wydarzenia przeszliśmy do kawiarni młyńskiej. Już wchodząc do tego miejsca poczuliśmy niezwykły zapach pieczonych pierników, ujrzeliśmy pięknie ubraną salę i stoły przygotowane do naszych zajęć. Tutaj dopiero rozpoczął się cudowny czas w świątecznym klimacie. Dekorowanie pierników oraz zdobienie kartek bożonarodzeniowych przy okolicznościowych piosenkach minęło zdecydowanie za szybko. Niezwykle zadowoleni i rozbawieni, z kolorowymi piernikami i własnoręcznie wykonanymi kartkami, pożegnaliśmy się z gospodarzami muzeum, dziękując za gościnę.

    Opiekę nad nami sprawowały Panie: Marlena Rucińska, Ewelina Citar, Julia Krug i Ewa Jóźwiak.

    Klasa 7a – Kółko „ Młodzi dziennikarze”

    Redakcja: Lena Hencel, Marcelina Walkowska 

    zdjęcia: Aniela Lichota

  • Szkolne Mikołajki

    6 grudnia świętowaliśmy w naszej szkole mikołajki.

    Tego dnia tradycyjnie spotykamy się, aby wspólnie rozpocząć świąteczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia poprzez symboliczne zaplenie światełek na szkolnej choince przez Panią Dyrektor.

    Okres przedświąteczny to szczególnie miły i wyczekiwany czas przez najmłodszych. W tym roku dzieci z oddziałów 0-3 odwiedził Święty Mikołaj wraz z zastępem elfów. Mikołaj dzięki życzliwości Rady Rodziców uraczył wszystkich uczniów szkoły cukierkiem, starsze elfy z Samorządu Uczniowskiego rozdały dzieciom świąteczne kolorowanki, a niesforne elfy z kl. 6a zaśpiewały zimową piosenkę pt. „Jingle bells / Pada śnieg” w wersji polskiej i angielskiej, którą rzeczywiście wyśpieway opady śniegu tego dnia!😊

    Wydarzenie przygotował i przeprowadził Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Olgą Michalską, a chórek przygotował piosenkę pod okiem pani Eweliny Citar.

    W rolach głównych:

    Świety Mikołaj – Maciej Frachanowski kl. 8a

    Starsze Elfy – Amelia Jeska kl. 8a, Oliwia Małachowska kl. 8a

    Chórek Elfów – uczniowie klasy 6a

    Poszczególne oddziały obchodziły mikołajki także w swoich klasach z wychowawcą. Nie zabrakło świątecznych dekoracji, piosenek oraz upominków zorganizowanych przez klasowe rady oddziałowe. Dwie klasy: kl. 7a i 8b spędziły ten dzień na wycieczce w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, gdzie o świąteczny klimat zatroszczyli się gospodarze tego miejsca.

  • Wycieczka klasy 5 b do Muzeum Młynarstwa

       „Co ma piernik do wiatraka?” Taką zagadkę próbowali rozwiązać uczniowie klasy 5b podczas wycieczki do Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. Uczniowie po interesującym wykładzie dotyczącym historii oraz ważnej roli wiatraków szybko znaleźli rozwiązanie zagadki.

    Po trafnej odpowiedzi udali się na warsztaty plastyczno- cukiernicze. Tam, wśród unoszącego się zapachu przypraw korzennych, przystąpili do dekorowania pierników oraz do wykonania kartek świątecznych. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze , wszyscy pełni wrażeń i nastroju świątecznego wrócili do szkoły na zajęcia.

    Opiekę podczas wycieczki nad uczniami sprawowali: pani Julia Krug, pani Patrycja Radomska oraz pan Krzysztof Grewling.

  • Z wizytą w Urzędzie Miasta

       9 grudnia klasa 5b miała niezwykłą okazję uczestniczyć w spotkaniu z burmistrzem Rogoźna- panem Łukaszem Zarankiem, w Urzędzie Miasta.  Wizyta rozpoczęła się od przywitania uczniów w sali konferencyjnej, gdzie burmistrz odpowiedział na wiele pytań postawionych przez młodzież. Uczniowie dowiedzieli się  jak funkcjonuje urząd miejski oraz jaki jest zakres obowiązków i zadań poszczególnych urzędników.

       Uczniowie odwiedzili również sekretariat oraz gabinet burmistrza, a w dalszej części Urząd Stanu Cywilnego, gdzie zobaczyli jak działa system spisu urodzeń, zawierania związków małżeńskich a także wydawania dowodów osobistych. Na koniec młodzież otrzymała upominki. Spotkanie z panem burmistrzem oraz pracownikami Urzędu Miasta okazało się niezapomnianą lekcją, dzięki której uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania samorządu gminnego,  a także poznali miejsce,  gdzie zapadają ważne dla mieszkańców naszej gminy decyzje.

Aktualności

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie
    ul. Mała Poznańska 1
  • 67-26-17-005
    67-26-17-059

Galeria zdjęć