Nawigacja

 • „Znamię? Znam je?”

  Podsumowanie programu profilaktyki czerniaka „Znamię? Znam je?”

              W Polsce co roku odnotowuje się około 3 tysięcy zachorowań na czerniaka. Stanowi on tylko 6% wszystkich nowotworów skóry, ale zbiera największe żniwo śmiertelności. Badania dowodzą, że liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat. Duży wpływ na tę sytuację ma: nadmierne opalanie, brak właściwej ochrony skóry, a także korzystanie z solariów, szczególnie przez osoby w młodym wieku.  

              Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Pojawia się na skórze, w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Charakteryzuje się szybkim, agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów. Niestety leczenie ich jest trudne dlatego ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.

              We współpracy z Akademią Czerniaka, sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów w miesiącu maju uczniowie klas szóstych i siódmych wzięli udział w programie profilaktyki czerniaka. Klasy realizowały zagadnienia na lekcji biologii.

  Głównymi założeniami projektu było: upowszechnienie wiedzy na temat czerniaka oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży.

              Powyższe cele zostały osiągnięte dzięki licznym pomocom dydaktycznym: ulotkom, filmom edukacyjnym oraz quizom o czerniaku.

              Ewaluacja, która została dokonana dzięki ankiecie wykazała, że uczniowie:

  • potrafią określić cechy czerniaka – ABCDE

  A- asymetria

  B - brzegi, które są nierówne

  C - czerwony, czarny kolor

  D - duże rozmiary (6mm)

  E - ewolucja

  • wiedzą jakie są główne przyczyny powstania czerniaka,
  • mają świadomość kto jest bardziej narażony na wystąpienie czerniaka,
  • znają zasady profilaktyki,
  • kojarzą metody leczenia,
  • potrafią przeprowadzić samobadanie skóry,
  • potrafią rozróżnić czerniaka (zmianę nowotworową) od zwykłego znamiona,
  • rozumieją wagę profilaktyki oraz dbania o zdrowie,
  • są świadomi wagi szerzenia wiedzy o czerniaku wśród  bliskich.

              Znamiona, pieprzyki, narośla, które budzą niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza deramtologa lub onkologa-chirurga. Badania przeprowadzane u specjalisty są szybkie i bezbolesne.Dlatego nie trzeba bać się wizyt u lekarza. Specjalista na pewno pomoże, a nie zaszkodzi.      

              Uczniowie stwierdzili, że poruszony temat był ciekawy.

  Przygotowała i koordynowała: Anna Grewling-Snuszka

 • 25-26-27.05.2021 Egzamin Ósmoklasisty

  Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie w zakładce: Egzamin ósmoklasisty są zamieszczone informacje DOTYCZĄCE EGZAMINU

 • Popisz się talentem 2021

  Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych.Udział w konkursie daje dzieciom także szansę na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i pięknie ilustrowanej.

  Do tej pory zostały zorganizowane 4 edycje konkursu - wzięło w nich udział już kilkanaście tysięcy uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: klasa I-IV oraz klasa V-VIII. W każdej z tych kategorii zostaje wyłonionych 15 laureatów.

  Są takie osiągnięcia i takie radości, których nie da się kupić za żadne pieniądze. Widok własnego opowiadania w prawdziwej, profesjonalnie zredagowanej i zilustrowanej książce do nich należy.
  A to właśnie jest główną nagrodą w konkursie „Popisz się talentem” i to czyni go absolutnie wyjątkowym. Już jesienią 2021 trzydziestu laureatów otrzyma do rąk własnych pokonkursową książkę ze swoimi tekstami. A także pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces. Placówkom, z których pochodzą laureaci, przyznamy certyfikat „Szkoła wspierająca talenty”. (…) cały dochód ze sprzedaży pokonkursowej książki trafi do wybranej fundacji działającej na rzecz potrzebujących dzieci. 

  Jak pokazują kolejne edycje konkursu, dzieciaki mają skrzydła, tylko trzeba im pomóc je rozwinąć! (Nowa Era).

  Czasy w jakich przyszło nam żyć nie napawają optymizmem i radością. Ważne jest jednak nasze podejście do tematu - odpowiedzialność i wiara w lepsze jutro! Ostatnio często słyszy się w mediach, serwisach społecznościowych, czyta w prasie, że obecne młode pokolenie to stracone pokolenie. Uważam, że jeśli wszyscy: nauczyciele, rodzice oraz dzieci zrobimy, co w naszej mocy, by tak się nie stało - możemy uniknąć negatywnych skutków zamknięcia szkół i e-nauczania.

  Dlatego właśnie klasa IV b pod opieką nauczyciela języka polskiego – p. Ewy Jóźwiak wzięła udział w piątej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego. Praca uczennicy Elżbiety Ziółkowskiej została przesłana do organizatora konkursu 21 kwietnia 2021. Temat tegorocznej edycji brzmiał:

  „Jest 25 marca 2121 roku. Imieniny obchodzą Cyberiusz, Księżycomir oraz Gigalena…” – tak mógłby się zaczynać serwis informacyjny za sto lat. Wyobraź sobie, że stacja JUTRO TV wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać!

  Dowiedzieliśmy się, że nadesłano aż 4023 prac. Ogłoszenie wyników konkursu  nastąpi 25 maja.

  Eli dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w tym wyjątkowym wydarzeniu. Życzymy jak najlepszego wyniku. Trzymamy kciuki!

  Ewa Jóźwiak

   

 • Dzień Języków Obcych

   

  Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie klas I – VIII oraz oddziału „0” wzięli udział w lekcjach kulturowych „Palcem po mapie” dotyczących krajów anglojęzycznych. Uczniowie klas VII i VIII dodatkowo mieli lekcje na temat krajów niemieckojęzycznych. Podczas zajęć prezentowane były materiały multimedialne, krótkie filmiki, zadania i quizy online. Uczniowie mieli również możliwość wykazania się wiedzą językową na poszczególnych poziomach, biorąc udział w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego oraz Szkolnym Konkursie Języka Niemieckiego. Serdecznie gratulujemy tym, którzy okazali się najlepsi w kategoriach swoich klas!!!

  Wyniki obu konkursów przedstawiają się następująco:

  Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

  • klasy 3
  1. Aniela Lichota (3a), Ksawery Wiśniewski (3b)
  2. Vanessa Borowiak (3a), Oliwia Gust (3a), Inga Kowalska (3a), Nikodem Michalski (3a), Bartosz Szewczuk (3a), Marcin Walkowski(3b)
  3. Kamil Nowak (3b), Wiktoria Słaba (3b)
  • klasy 4 i 5
  1. Natasza Lichowska (4b)
  2. Jakub Kupidura (4b), Natasza Boruta (4a)
  3. Nadia Szewczak (4b), Klaudia Żurawska (4b)

  Kacper Figura (4a), Maciej Frachanowski (4a)

  • klasy 6
  1. Wiktoria Bardzik (6b), Jakub Nowak (6c), Zuzanna Nowak (6a)
  2. Filip Grill (6b), Klaudia Kołodziejczak (6c), Jan Feder (6a), Bartosz Krotecki (6a), Tola Wencka (6a)
  3. Gabriela Boruta (6c), Agata Kołdyk (6c)
  • klasy 7
  1. Matylda Niespodziana (7a)
  2. Liliana Mateja (7a), Monika Mielczarek (7b)
  3. Aleksander Janik (7a), Tobiasz Skibiński (7a)
  • klasy 8
  1. Stanisław Filipiak (8a), Adam Frieske (8a), Marianna Wahlich (8a)
  2. Jan Ignac (8a), Julia Januchowska (8a), Tomasz Jóźwiak (8a), Mariusz Wieczorek (8c)
  3. Maciej Kirszke (8c), Patryk Gorgiel (8a), Maciej Jóźwiak (8a)

   

  Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego

  • klasy 7

  I. Monika Mielczarek (7b)

  II. Zuzia Oleksyn (7c)

  III. Maciej Wojciechowski (7a)

  • klasy 8

  I. Stanisław Filipiak (8a), Jan Ignac (8a)

  II. Julia Januchowska (8a), Marianna Wahlich (8a), Wiktoria Apoń (8b)

  III. Julia Czarnecka (8a), Patryk Gorgiel (8a), Wiktoria Burdelska (8a)

  Opracowała: Olga Michalska

 • Harmonogram konsultacji dla uczniów klas ósmych

 • Plan nauczania-nauczanie hybrydowe

 • Komunikat z dnia 30.04.2021

  Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie

  informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, przedstawiam:

  Ogólne zasady, czyli kto i kiedy wraca do nauki stacjonarnej

  • Od 4 maja br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają  do nauki stacjonarnej w szkole.
  • Od 17 maja br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.).
  • Od 31 maja br. wszyscy uczniowie i słuchacze uczą się już stacjonarnie w szkołach i placówkach.

  Link do strony MEiN, Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych

  Z poważaniem
  Danuta Karolak

 • Święto Konstytucji 3 Maja

  230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

  Przed nami czas trzech świąt majowych, które są szczególnie ważne w historii Polski.

  W tym roku Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja będziemy ponownie obchodzić inaczej ze względu na pandemię.

  Wyrazem naszego upamiętnienia majowych świąt niech będą biało-czerwone flagi, wywieszone w oknach i na balkonach.

  O Konstytucji 3 Maja można wiele dowiedzieć się z oferty przygotowanej przez Zamek Królewski w Warszawie:

  https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/ekspozycje-czasowe/230.-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja

  Muzeum Narodowe w Poznaniu również przygotowało dwa filmy, które pozwolą wspomnieć wydarzenia doprowadzające do uchwalenia pamiętnego dokumentu przez pryzmat dzieł z kolekcji muzeum.

  https://mnp.art.pl/mnp-w-230-rocznice-uchwalenia-konstytucji-3-maja/

  Życzymy przyjemnego, rodzinnego, bezpiecznego świętowania.

  Przygotowała: Anna Nowak

 • Komunikat z dnia 24.04.2021

  Szanowni Rodzice, Kochani Uczniowie

  informuję, że zgodnie z wchodzącą w życie 26 kwietnia br. nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 26 marca 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 561, 651 i 701), nauka zdalna dla uczniów klas I-VIII zostaje przedłużona do 02 maja 2021 r.
  Z poważaniem
  Danuta Karolak

 • Akcja "Żonkile" w naszej szkole

  19 kwietnia przeżywaliśmy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z tym wydarzeniem nasza szkoła wzięła udział w akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum POLIN, której głównym celem jest kultywowanie pamięci o tragicznej karcie historii polskich Żydów.

  Już od pierwszych dni kwietnia przygotowywaliśmy się do organizacji tego niezwykłego wydarzenia. Na lekcjach wychowawczych uczniowie odbywali wirtualne wycieczki po Muzeum Historii Żydów Polskich, oglądali filmy edukacyjne, wysłuchali pogadanek o powstaniu w getcie warszawskim i wycinali symboliczne żonkile, według szablonu opublikowanego na stronie Muzeum.

  Mimo że najważniejsze wydarzenia związane z obchodami wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przypadają na dzień 19 kwietnia, to nasi uczniowie nadal będą poznawać tragiczne wydarzenia związane z walczącymi za murami getta powstańcami, dzięki materiałom udostępnionym przez organizatorów akcji. Dla uczniów najmłodszych klas przygotowano premierowe słuchowisko na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek. Filmy„Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 oraz "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic najstarszych klas.

  Pomimo pandemii i zamknięcia szkół uczniowie chętnie wzięli udział w akcji Żonkile, dzięki której poznali tragiczne losy żydowskiej społeczności, niegdyś tak licznej w Polsce.

  Fotografie wybranych żonkili przygotowanych przez uczniów klas: 6c, 7a i 7c można podziwiać w zamieszczonej galerii.

  Przygotowała: Anna Kalupa

 • 23.04. - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.

  Henryk Sienkiewicz

  Książki towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Są one nie tylko skarbnicą wiedzy i źródłem informacji o przeszłości, ale także świadectwem nieograniczoności ludzkiej wyobraźni i możliwością poznawania świata bez konieczności wychodzenia z domu. Książki - tak ważny i nieodzowny element naszego życia - znalazł uznanie i doczekał się swojego święta. Od dwudziestu sześciu lat, 23 kwietnia, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

  Geneza tego święta ma swe korzenie jednak w odleglejszych czasach. Od 1926 roku w Katalonii, w dzień któremu patronuje święty Jerzy, księgarze, wydawcy i miłośnicy czytelnictwa wychodzą na ulice miast tworząc swoiste targi książki. Każdemu czytelnikowi, który tego dnia powiększył swój księgozbiór, wręczane są czerwone róże.

  Wybór dnia, w którym książki mają swe święto nie jest przypadkowy. Jest to bowiem symboliczna data dla wszystkich miłośników literatury. 23 kwietnia 1616 roku zmarli dwaj wielcy pisarze: Miguel de Cervantes i William Szekspir.

  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i przypomina nam jak wiele zawdzięczamy wszystkim twórcom potrafiącym ubrać swe myśli w słowa i przelać je na papier.

  Przygotowała: Anna Kalupa

  Zapraszamy także do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w zakładce: "Biblioteka"

 • 22.04. - Światowy Dzień Ziemi 2021

  Dbajmy o Naszą Planetę, bo mamy ją tylko jedną...!!!

  Najważniejsza idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku. To nasz wspólny dom, o którego musimy dbać, by żyła długo i służyła nam przez kolejne milony lat. Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób.

  Mamy dwie propozycje:

  Pierwsza zakodowana w kodzie QR który można odczytać za pomocą aplikacji KOD QR

  eduresized_obraz_2021-04-21_142337.png

  Druga równie przyjemna to:

  Zachęta,  żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Poświęćcie czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa.

  Przygotowała: Patrycja Nowak-Łuczak  

 • Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci, Drodzy Uczniowie

  Rogozińskie Centrum Kultury zaprasza na nowe produkcje zamieszczone na YouTube. Zostały zamieszczone dwa odcinki POKUSY LITERACKIEJ, W Zaczarowanym Świecie Rogozińskich Legend- „Skrzat Boruta ze Starego” .

  Link do kanału:

  KANAŁ

 • „Piramida Zdrowia” dla naszych dzieci i uczniów

  Nasza szkoła otrzymała zestawy gier planszowych „Piramida Zdrowia”, otrzymane od Wielkopolskiego Kuratora Oświaty zostały szkole przekazane przez Burmistrza Rogoźna Romana Szuberskiego i Kierownika, pełnomocnika do spraw społecznych Renatę Tomaszewską. Zestawy zostaną przekazane bibliotece szkolnej. Nauczyciele, którzy będą   realizować zajęcia o zdrowiu np. w ramach godzin wychowawczych, przyrody, biologii czy wychowania fizycznego będą mogli wypożyczyć zestawy z biblioteki i w ten sposób wszyscy uczniowie szkoły będą pracować na materiałach: grach i filmach dydaktycznych, które powstały w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej przy współpracy Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Edukacja prozdrowotna dzieci i młodzieży jest ważnym procesem dydaktyczno-wychowawczym, w którym uczniowie mają uczyć się jak żyć, aby: zachować i doskonalić zdrowie własne i innych ludzi.  Celem edukacji zdrowotnej jest umiejętność tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu, a w przypadku choroby lub niepełnosprawności aktywne  uczestniczenie w jej leczeniu, radzeniu sobie i zmniejszaniu jej negatywnych skutków na początku wśród dzieci i młodzieży a następnie w życiu dorosłym. Zatem „Piramida Zdrowia” znajdzie swoje miejsce w przyszłorocznym programie profilaktyczno-wychowawczym.

  W imieniu Całej Społeczności Szkolnej dziękuję.

  Z poważaniem Danuta Karolak

 • Szanowni Rodzice,

  dnia 20 kwietnia br. odbędą się spotkania z Rodzicami w posczególnych oddziałach. Spotkania będą odbywały się na platformie MSTeams. 

  Harmonogram spotkań:

  Godzina 17.00
  Klasa 0a, 1a, 2b, 3a, 3b, 4b, 6a, 6c, 7a, 7b, 8c


  Godzina 18.00
  Klasa 1b, 2a, 4a, 5a, 6b, 6d, 7c, 7d, 8a, 8b

  Z poważaniem 

  Danuta Karolak

 • 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

  19 kwietnia będziemy przeżywać 78 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie.

  Był to pierwszy i zarazem największy zryw Żydów w czasie II wojny światowej, a także pierwsze miejskie powstanie przeciwko hitlerowcom. Powstanie wybuchło w wigilię żydowskiego święta Pesach i trwało do 16 maja 1943 roku. Nierówna walka była dla walczących Żydów wielką manifestacją ich niezgody na okrutne, nieludzkie traktowanie społeczności żydowskiej przez okupanta, który dążył do całkowitej zagłady wyznawców Dawida. Powstańcy skupieni wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej na czele z Mordechajem Anielewiczem i Markiem Edelmanem, na wieść o planowanej likwidacji getta i przewiezieniu wszystkich jego mieszkańców do obozów zagłady postanowili stanąć do nierównej walki z okupantem. W powstaniu walczyli głównie młodzi mężczyźni. Najmłodszy z nich, Lusiek Błones, ruszając w bój miał zaledwie 13 lat. Marek Edelman, któremu udało się przeżyć powstanie ratując się, po jego upadku, ucieczką na aryjską stronę, po latach w rozmowie z Hanną Krall mówił o nim tak: „Czy to w ogóle można nazwać powstaniem? Chodziło przecież o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas przyszli.Chodziło tylko o wybór sposobu umierania”. Parafrazując jego słowa można dojść do wniosku, że Żydzi mieli już dość nieludzkiego traktowania. Choroby, które dziesiątkowały ludność stłoczoną za murami getta na warszawskim Muranowie, masowe mordy, terror i wywózki do obozów sprawiły, że narósł w nich gniew, który mógł znaleźć ujście tylko w walce. Powstańcy, od początku skazani na klęskę, postanowili sięgnąć po broń mimo że przymierali głodem, nie mieli zapasów amunicji i zaopatrzenia, ale za to posiadali coś czego brakowało ich oprawcom: odwagę i wsparcie ludności polskiej. Ostatni przywódca ŻOB, Marek Edelman, aż do swojej śmierci, w każdą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, odwiedzał Pomnik Bohaterów Getta. Wraz z nim, walczącym Żydom hołd oddawali warszawiacy kultywujący pamięć o bohaterach. Przynosili ze sobą kwitnące w tym czasie żonkile – jedne z najbardziej charakterystycznych wiosennych kwiatów – kojarzących się nam z świętami wielkanocnymi, w czasie których wspominamy zmartwychwstanie Jezusa, a więc triumf życia nad śmiercią. Żonkile urosły zatem do rangi symbolu nieodmiennie kojarzącego się nam z powstańcami, którzy walczyli o najwyższą wartość: godność.

  I my upamiętnijmy powstańców biorąc udział w akcji „Żonkile”zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Więcej informacji o akcji i instrukcja przygotowania papierowego żonkila pod linkiem https://www.polin.pl/pl/zonkile

  Przygotowała: Anna Kalupa

 • Komunikat z dnia 15.04.2021

  Szanowni Rodzice,

  zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19 od 19 kwietnia wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego wracają do pracy stacjonarnej. Uczniowie klas I-VIII pracują nadal zdalnie za pomocą platformy MS Teams.

  Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa chroni życie i zdrowie nas i naszych najbliższych

  Z poważaniem

  Danuta Karolak

 • 14 kwietnia - Święto Chrztu Polski

  1055. rocznica Chrztu Polski

  Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, a jednocześnie dotyczy najbardziej odległej historii naszego narodu. Święto to upamiętnia chrzest Polski w 966 roku księcia Mieszka I. Książę Mieszko I został ochrzczony według źródeł historycznych w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r., zgodnie z ówczesnym zwyczajem w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł się odbyć na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego.

  Więcej: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/1055-rocznica-chrztu-polski 

   

Aktualności

Kontakt - administrator strony Hubert Kuszak

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie
  64-610 Rogoźno
  ul. Mała Poznańska 1
  NIP 766-17-74-104
 • 67-26-17-005
  67-26-17-059

Galeria zdjęć