Nawigacja

Zerówka

Informacje

ROK  2021/2022

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU

 

ROZPOCZĘCIE ROKU 2021/2022

1 września 2021 roku na boisku Szkoły Podstawowej  nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie przy ulicy Wielkiej Poznańskiej 36 rozpoczęto ceremonię otwarcia roku szkolnego 2021/2022. Podczas uroczystości pani dyrektor Danuta Karolak dokonała pasowania na przedszkolaka. Każde dziecko zostało oficjalnie przywitane, otrzymało pamiątkowy dyplom i słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Tego dnia wychowawczyni oddziału “O” miała okazję poznać dzieci i ich rodziców, porozmawiać z nimi, pokazać przydzieloną salę do nauki i zabawy.  W oddziale przedszkolnym naukę rozpoczęło 23  przedszkolaków - 10 dziewczynek i 13 chłopców. Wychowawcą dzieci jest Olga Kalota. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rok szkolny 2020/2021

 

1 września 2020 roku w Szkole Podstawowej  nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie rok szkolny w oddziale przedszkolnym rozpoczęło 22  przedszkolaków.  Do oddziału uczęszczać będzie 17 dziewczynek i 7 chłopców. Wychowawcą dzieci  jest Dorota Nowacka. Dzieci będą bawić się i uczyć w pięknie wyremontowanej sali zajęć, choć w reżimie sanitarnym. Informacje dotyczące realizacji uroczystości przedszkolnych oraz ciekawych zajęć przedszkolnych będą umieszczane na stronie internetowej szkoły w zakładce ,,zerówka” (właśnie w tym miejscu). Serdecznie zapraszam do odwiedzania naszej strony.

Dorota Nowacka 

 

 

Dzień  Dziecka

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany. Od rana dzieci uczestniczyły w zabawach i pląsach. Bawiliśmy się przy piosenkach z przedszkolnej płytoteki. Indywidualnie i, w małych grupach oraz  całą grupą tańczyliśmy zumbe .Dzieci otrzymały słodką niespodziankę przygotowaną przez rodziców. To oczywiście nie była jedyna atrakcja tego dnia. Z życzeniami do dzieci przyszła Pani dyrektor Danuta Karolak składając życzenia dzieciom przekazała nowe klocki i gry dydaktyczne oraz przekazała słodkości od Rady Rodziców. Słoneczko za oknem zaprosiło nas na boisko szkolne-a tam…… Czekała na dzieci przedszkolne kolejna niespodzianka. Pani Marta Strzykała mama naszego przedszkolaka przebrana za serialową Pipi Lansztrungu ,która rozbawiała dzieci i wręczając im kolorowe balony zapraszała do wspólnej zabawy .Towarzyszące temu okrzyki radości na pewno świadczyły o dobrej zabawie. Zabawna Pipi  częstowała cukierkami nie tylko dzieci przedszkolne ,ale także starszych kolegów. Po powrocie do sali dzieci zasiadły do stolików, gdzie uczestniczyły w nowych grach dydaktycznych. Mam nadzieję, że ten dzień nasze przedszkolaki zapamiętają jako radosny i pełen miłych wrażeń .Przed odejściem do domu wychowawczyni wręczyła wszystkim zabawne dyplomy.

Dorota Nowacka

 
Galeria

 

Na wiosennej łące.

Maj to miesiąc pełnego rozkwitu w przyrodzie. Realizując  temat ,,Łąka w maju” oddział przedszkolny wybrał się na wiosenny spacer na łąkę znajdująca się pobliżu naszej szkoły. Słoneczna pogoda, urokliwy krajobraz i piękno natury wywołały w uczestnikach wycieczki wspaniały i radosny nastrój. Dzieci miały okazję do obserwowania roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku życia, a także do wspaniałej, wesołej zabawy.  Z niezwykłą uwagą badały otaczającą je przyrodę używając lupy. Mali przyjaciele natury „wytropili” i zobaczyli: ślimaki winniczki, mrówki, biedronki, trzmiele, komary, pszczoły i motyle. Usłyszeli także śpiew skowronków i kukanie kukułki. Majowa łąka wyglądała niczym żółty kobierzec. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska kwitnące mniszki lekarskie i różne gatunki traw, a także otaczających łąkę drzew i krzewów. W trakcie realizowanych zajęć dzieci nie tylko dowiedziały się wielu interesujących rzeczy na temat roślin i owadów ale również nabyły umiejętności zadawania pytań, rozbudziły dziecięcą dociekliwość, rozwinęły kompetencje językowe, stały się bardziej dociekliwe i otwarte na otaczający świat.

Dorota Nowacka

 
Galeria

Podsumowanie Programu ,,Mamo, tato-co Wy na to?”

W ramach zakończenia realizacji Programu ,,Mamo, tato-co Wy na to?” dzieci  wykonały już ostatnie zadania książeczkach. Podczas zajęć  zostały omówione tematy dotyczące żywienia dzieci w wieku przedszkolnym, prawidłowego rozwoju mowy, szczepień ochronnych oraz wszawicy. Celem głównym programu było zwrócenie uwagi rodziców dzieci 5-6 letnich na specyfikę ich rozwoju, istotę zmian fizycznych i psychicznych, których doświadczają, ze szczególnym naciskiem na ich potrzeby ,słabości i  kryzysy. Otrzymane przez dzieci broszurki skierowane były także do rodziców. Zadania wykonywały dzieci częściowo w oddziale przedszkolnym , a także w domu z rodzicami. Zadania realizowaliśmy poprzez  słuchanie opowiadań na temat zdrowego stylu życia, piosenek, wierszy. Dzieci wykonywały prace plastyczne, planowały zdrowy jadłospis. Poznały  zasady prawidłowej higieny jamy ustnej .Chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, ćwiczeniach gimnastycznych, spacerach i zabawach na świeżym  powietrzu. Wiedzą, że ruch to zdrowie. Rozmawialiśmy o emocjach i poznaliśmy sposoby radzenia sobie z nimi.

Dorota Nowacka


Galeria

 

POZNAJEMY SYMBOLE NARODOWE

Zbliżające się Święto Konstytucji 3 Maja było okazją do zorganizowania w  oddziale przedszkolnym, zajęć edukacyjnych o tematyce patriotycznej zatytułowanych „Znam barwy i symbole narodowe”. Głównym celem było wzbudzenie szacunku i przywiązania patriotycznego oraz zrozumienie znaczenia symboli narodowych w naszym życiu. Dzieci dowiedziały się jak zmieniał się przez lata hymn Polski, godło – orzeł biały, a także jak wygląda nasza flaga narodowa. Wysłuchaliśmy również legendy o powstaniu państwa polskiego „O Lechu, Czechu i Rusie”, wyrecytowaliśmy wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały”, zaśpiewaliśmy hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego”, piosenkę „Polska flaga”. Następnie przedszkolaki wykonały przepiękne prace plastyczne o Polsce. Każdy przedszkolak wykonał Godło Polski  oraz biało – czerwoną flagę.

Dorota Nowacka


Galeria

Szukamy zajaczka

 

Każdego roku w okresie nadchodzących świąt wielkanocnych dzieci przedszkolne wykonują wiele prac plastycznych związanych z tradycjami wielkanocnymi. Tegoroczne zajęcia dotyczące świąt odbywały się online  ze względu na przejście na nauczanie zdalne. Sytuacja pandemiczna  uniemożliwiła w tym roku tradycyjne szukanie Zajączka  .Po powrocie do zajęć stacjonarnych rodzice przygotowali dla najmłodszych ,,spóźnionego zajączka”. Dzieci wykonywały różne zadania uczestniczyły w zabawach ruchowych, oraz rozwiązywały zagadki. Dzień mijał nam szybko. Zajączka nie było widać ,choć dzieci  wyglądały go już z coraz większą niecierpliwością. Całą grupą szukaliśmy ukrytych upominków na  boisku szkolnym.   Szukając ich dzieci  miały mnóstwo frajdy. Po odnalezieniu radość  była ogromna, a dzieci do końca pobytu w przedszkolu wspominały wizytę  Tajemniczego Zajączka.

Dorota Nowacka


Galeria

Pierwsza pomoc przedmedyczna w oddziale przedszkolnym 

Dnia 05.02.2021 w oddziale przedszkolnym 0a odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje  pomocy. Wiemy jak ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i
oswajanie z nią najmłodszych. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu. Działają instynktownie, dlatego zajęcia takie poprowadziła pani Lidia Krenz –koordynator do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w naszej szkole. Dzieci dowiedziały się
  w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Mali ratownicy z zainteresowaniem słuchali wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Utrwaliliśmy numery  alarmowe oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym prowadząca zaprezentowała czynność resuscytacji. Na zakończenie spotkania dzieci utrwaliły kolejność wykonywania czynności ratujących ludzkie życie do momentu pojawienia się ratowników medycznych.

Dorota Nowacka

 

Spotkanie z Gwiazdorem

22 grudnia 2020 roku dzieci z oddziału 0a z wychowawczynią Dorotą Nowacką zaprosiły Panią Dyrektor Danutę Karolak  na spotkanie przy choince i przedświąteczne kolędowanie. Spotkaliśmy się przy choince, aby razem przeżywać narodziny Dzieciątka Jezus. Głównym celem tego spotkania było wprowadzenie dzieci w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kolędowanie przy choince kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas śpiewania kolęd i pastorałek. Niespodziankę zrobił  dzieciom Gwiazdor, który znalazł dla naszych przedszkolaków czas i odwiedził nasze przedszkole. Mając ogromny worek z prezentami rozdał upominki dzieciom oraz  zabawki i pomoce dydaktyczne dla oddziału przedszkolnego zakupione przez panią Dyrektor. Po emocjach, które towarzyszyły spotkaniu z miłym gościem  przyszedł czas na ciepłe słowa Pani dyrektor skierowane do dzieci i pań, w których przekazała życzenia na zbliżające się święta i nadchodzący Nowy Rok 2021.

Dorota Nowacka

 

Piernikowa przygoda

W czwartek 13 grudnia 2020 r. w przedszkolnej sali zapachniało piernikiem. Tego dnia dzieci z oddziału 0a zapoznały się z tradycją i historią wypiekania pierników w okresie świat Bożego Narodzenia. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne oraz zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko zostało przygotowane przedszkolaki z zapałem i zaangażowaniem przy dźwiękach kolęd zabrały się do pracy. Każde dziecko korzystało z przyniesionych przez siebie potrzebnych materiałów. Najpierw wałkowały ciasto, wykrawały pierniki. Pełne blaszki pierników zanoszone były do dużego piekarnika. Pod czujnym okiem pań dzieci mogły zaobserwować w kuchni wypiek pierników.  Gotowe pierniki ozdabialiśmy kolorowym lukrem i różnorodnymi ozdobami i posypkami. Do domów  wróciły dzieci w znakomitych humorach i pysznymi piernikami. Dla dzieci były to niezapomniane chwile.

Dorota Nowacka

 

Mikołajki 2020

Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. 6 grudnia nadszedł wreszcie ten dzień. Dzieci z oddziału 0a znalazły w szatni  list, w którym Mikołaj przekazał dzieciom informację na temat mikołajkowego święta. Wszystkie dzieci szukały według podanej instrukcji pozostawionych niespodzianek. Zwiedzały szkołę szukając zadań od świętego Mikołaja. Strzałki zaprowadziły dzieci do stołówki , gdzie pod choinką zalazły pozostawione dla wszystkich  mikołajkowe czapeczki. W jednej chwili pojawili się pomocnicy Świętego Mikołaja. Znaleźliśmy także kopertę z zadaniami do wykonania. Wszystkie dzieci po powrocie do przedszkolnej sali zabrały się do wykonania różnorodnych prac plastycznych. Każda praca była oryginalna i ciekawa. Dzieci uwielbiają takie przygotowania i zabawy. Kiedy szatnia zapełniła się pracami dzieci wyruszyliśmy z piosenką  o Mikołaju w poszukiwaniu prezentów. Dźwięk dzwonka zaprowadził nas do przedszkolnej choinki, gdzie w swoich butach dzieci znalazły prezenty. Ten dzień dostarczył dzieciom mnóstwo radości i uśmiechu.

Scenariusz mikołajkowego święta przygotowała:  Dorota Nowacka

 

 

Spotkanie z choinką

 

,,Wczoraj rosłaś na polanie a dziś przyszłaś do nas jakie miłe to spotkanie choinko zielona”… 

 

Choinka jest chyba jednym  z najbardziej charakterystycznych elementów Świąt Bożego Narodzenia. W oddziale przedszkolnym  pojawiła się choinka zielona, pachnąca lasem. Kiedy myślimy o Bożym Narodzeniu, zazwyczaj mamy przed oczami zielone drzewko z kolorowymi bombkami i światełkami. Dzieci zapoznały się z najdawniejszymi sposobami ozdabiania choinki. Wszystkie dzieci z zapałem zabrały się do wykonywania ozdób choinkowych. Wykonane bombki i łańcuszki dzieci zawieszały na choince. Dużo radości sprawiło dzieciom zawieszanie na zielonych  gałązkach słodkości. W tym dniu w oddziale 0a zrobiło się świątecznie i bajkowo. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę ,,Słodka choinka”.

Dorota Nowacka

 

Andrzejki  2020 w oddziale 0a

Andrzejki i Katarzynki są okazją do zapoznania dzieci z najstarszymi tradycjami i wierzeniami  ludowymi związanymi  z wigilią świętego Andrzeja. 27 listopada nastrojowa muzyka i czarodziejskie dekoracje wprowadziły dzieci z oddziału 0a w  świat magii. Na wstępie  wszyscy wysłuchali wiersza J. Kryńskiej ,,Andrzejki” oraz przysłów związanych z tym świętem. Dzieci poznały wróżby znane naszym rodzicom i dziadkom. W tym dniu pełnym magii, przedszkolaki  wróżyły sobie z serduszek z imionami, losowały przedmioty, które przepowiadały przyszłość oraz zakręcały magicznym kołem. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój.  Andrzejki przebiegały w atmosferze radości, przeplatając się zabawami ruchowymi.

Scenariusz uroczystości  opracowała: Dorota Nowacka

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2020r. przedszkolaki z grupy 0a  uczestniczyły w obchodach  Światowego Święta Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych zabawek moda na misie nie przemija.  Kolorowe, miękkie, puchate małe, średnie, bardzo duże ,białe, brunatne i kolorowe - każde piękne i wyjątkowe towarzyszą dzieciom we wspólnych zabawach od najmłodszych lat. Tego dnia dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia oraz wyglądem i życiem niedźwiedzi. Po zapoznaniu się z historią tego święta dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach ruchowych, plastycznych, zagadkach, śpiewaniu piosenek i misiowych tańcach. Dzieci otrzymały tematyczny obrazek do kolorowania oraz inne upominki. Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy mimo tego, że ukochane misie tego dnia zostały w domu ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną. Dzień Pluszowego Misia  przyjął w tym roku nieco inny kształt lecz to przeżyliśmy go w milej i serdecznej atmosferze a zabawy i pląsy  wywołały uśmiech na twarzach dzieci.

Scenariusz uroczystości przygotowała: Dorota Nowacka

 

 

 

Rok szkolny 2019/2020

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY 0a

28 listopada w grupie 0a odbyły się ANDRZEJKI. Na tę okoliczność  dzieci tego dnia przyszły do przedszkola przebrane za czarownice, wróżki oraz czarodziejów. Przygotowaliśmy odpowiednie dekoracje sali, śmieszne i pouczające zabawy, konkursy i wróżby oraz słodki poczęstunek. Wspólne wesołe zabawy były przeplatane muzyką. Nasze Andrzejki były pełne radości i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni.

Lidia Krenz


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w oddziale 0a odbyło się Święto Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoich pluszowych przyjaciół. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest dbanie o swoje zabawki – słuchając wiersza Cz. Janczarskiego oraz  poznały historię pluszowego misia, odśpiewały misiom „Sto lat”, a także wzięły udział w misiowych konkursach. Zabawa była udana, a misie nie mogą się doczekać, kiedy znów odwiedzą nasze przedszkole.

 

 


 

 

POZNAJEMY SYMBOLE NARODOWE 0a


WARSZTATY RECYTATORSKIE

5 listopada w ramach projektu Przedszkole z Ercikiem, wybraliśmy się do RCK na warsztaty recytatorskie "POLAK MAŁY. Podczas spotkania recytowaliśmy wiersz "Kto Ty jesteś..." oraz utrwalaliśmy symbole narodowe.

 


 

PAMIĘTAMY....


Z WIZYTĄ W PIEKARNI

18 października dzieci z oddziału przedszkolnego 0a wybrały się do piekarni Pana Huberta Miężalskiego. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza oraz cukiernika. Dzieci pod okiem cukiernika mogły samodzielne przygotować ciasteczka. Na koniec dzieci zostały obdarowane pysznymi ciastkami. Dziękujemy właścicielom i pracownikom piekarni, dzięki którym możliwa była realizacja tej wycieczki.

Lidia Krenz 


 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 0a

Pasowanie to bardzo ważna uroczystość w życiu każdego przedszkolaka, 14 października dzieci z oddziału przedszkolnego 0a zostały "prawdziwymi" przedszkolakami. Jednocześnie był to pierwszy publiczny występ dzieci przed zaproszonymi gośćmi. Dzieci wyglądały i zaprezentowały się świetnie. Przedszkolaki śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły i złożyły uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor Danuta Karolak dokonała uroczystego pasowania „zaczarowanym” ołówkiem i od tego momentu wszystkie dzieci wstąpiły w szereg prawdziwych przedszkolaków. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, słodki upominek, długopisy oraz klocki. 

Lidia Krenz 

 

 

 


 

Zajęcia adaptacyjno- integracyjne w oddziale 0a. 

 

27 września 2019r, odbyły się w naszej grupie zajęcia adaptacyjno- integracyjne z udziałem rodziców. Zajęć zostały poprowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne oraz metodą pedagogiki zabawy. Początkowo spięta atmosfera przerodziła się w zajęcia pełne uśmiechu i dobrej zabawy. Witaliśmy się różnymi częściami ciała, wykonywaliśmy ćwiczenia przy muzyce relaksacyjnej, rysowaliśmy oraz bawiliśmy się w zabawy z dzieciństwa naszych rodziców. Zajęcia miały na celu zacieśnienie relacji rodzic- dziecko, a w przyszłości umożliwienie łatwiejszego nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

Mam nadzieję, że dzięki spotkaniu integracyjno- adaptacyjnemu zarówno rodzice jak i dzieci nabrali przekonania, że czas spędzony w oddziale przedszkolnym jest bezpieczny, miły i radosny.

Lidia Krenz

 


SPOTKANIE Z SIERŻANTEM PYRKIEM

 

   W środę 18 września na zaproszenie pani policjantki Anety Stróżewskiej dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do RCK. Pani Aneta przypomniała dzieciom ważne zasady ruchu drogowego, sprawdziła ich wiedzę z zasad przechodzenia przez jezdnię, znaczenia sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych oraz zachowania ostrożności w spotkaniach z nieznajomymi. Następnie wszedł na salę gość specjalny- Sierżant Pyrek. Dzieci przyjęły go z otwartością. Każdy mógł przybić „piątkę” Pyrkowi i zrobić sobie z nim zdjęcie.

Bardzo dziękujemy za cenne wiadomości i spotkanie.

Aktualności

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie
    64-610 Rogoźno
    ul. Mała Poznańska 1
    NIP 766-17-74-104
  • 67-26-17-005
    67-26-17-059

Galeria zdjęć