Nawigacja

PEDAGOG - Julia Krug STREFA DLA UCZNIA  STREFA DLA RODZICA STREFA NAUCZYCIELA Bezpieczeństwo w sieci Grupa warsztatowa ,,W KRĘGU PEDAGOGA" Akcja ,,TYDZIEŃ DOBREGO SŁOWA" KARTKA DLA MEDYKA AKCJA #RAZEMDLAAUTYZMU 2020 AKCJA  ,,Nie o smsie ale o kartce pamiętaj"2019 PRAWA - OBOWIĄZKI DZIECKA  CYKL - KARTKA Z KALENDARZA  Tydzień Życzliwości - DOBREGO SŁOWA 2020 PROJEKT ,,Wołanie o pokój" 2022 PROJEKT  - ,,Emp@tyczna klasa" - 2022 Wsparcie psychologiczne - gdzie szukać pomocy? 

.

Bezpieczeństwo w sieci

 

 

 

 

PAMIĘTAJMY !!!

 

 

Czym jest CYBERPRZEMOC?

 

Zjawisko cyberprzemocy najkrócej definiuje się jako

 

przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

 

Technologie te to głównie Internet oraz telefony komórkowe.

Część definicji ogranicza stosowanie terminu cyberbullying czy cyberprzemoc wyłącznie do przemocy rówieśniczej, inne nie stawiają ograniczeń wiekowych, niewątpliwie jednak najczęściej terminów tych używa się właśnie w kontekście przemocy wśród najmłodszych.

 

Podstawowe formy zjawiska to nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.

 

Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są głównie:

poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, serwisy SMS i MMS.

 

W odróżnieniu od „tradycyjnej” przemocy (ang. bullying) zjawisko cyberprzemocy charakteryzuje wysoki poziom anonimowości sprawcy.

 

Ponadto na znaczeniu traci klasycznie rozumiana „siła”, mierzona cechami fizycznymi czy społecznymi, a atutem sprawcy staje się umiejętność wykorzystywania możliwości, jakie dają media elektroniczne.

 

 

 

ZAWSZE ZGŁOŚ !!!!!

 

jeśli doznałeś/doznałaś lub jesteś/ byłaś/byłeś świadkiem cyberprzemocy

wobec swojej lub innej osoby

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak możesz zarejestrować dowody cyberprzemocy?

 

 

• Telefon komórkowy Nie kasuj wiadomości. Zapisuj wszystkie zarówno tekstowe, jak i nagrane na pocztę głosową w pamięci telefonu.

• Komunikatory Niektóre serwisy pozwalają na zapisywanie rozmów. Możesz również np. skopiować rozmowę, wkleić do dokumentu Word (lub innego edytora tekstu), za-pisać i wydrukować.

• Strony serwisów społecznościowych, WWW Aby zachować kopię materiału, który widzisz na ekranie, wciśnij jednocześnie klawisze Control i Print Screen, a następnie wykonaj operację „Wklej” w dokumencie Word.

• Czat Podobnie jak w przypadku stron www, jeśli chcesz zachować kopię materiału, który widzisz na ekranie, wciśnij klawisze Control i Print Screen, a następnie wykonaj operację „Wklej” w dokumencie Word. Możesz też po prostu wydrukować interesującą cię stronę.

• E-mail Wydrukuj wiadomość, prześlij ją do nauczyciela lub pedagoga, który zajmuje się ustaleniem okoliczności zajścia. Zachowanie całości wiadomości, a nie tylko samego tekstu jest bardziej pomocne, ponieważ zawiera informacje o jej pochodzeniu.

 

 

 

WAŻNE !!!!

 

Poważne przypadki cyberprzemocy

 

przebiegające z naruszeniem prawa

(np. groźby karalne, pro-pozycje seksualne, publikowanie nielegalnych treści itp.)

 

powinny zostać

 

bezwzględnie zgłoszone na policję.

 

Zgłoszenia dokonuje dyrektor szkoły.

W placówkach oświatowych wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. bezpieczeństwa, którzy integrują działania wszystkich podmiotów szkolnych i współpracują również, obok dyrektora placówki, z Policją

(Uchwała Rady Ministrów nr 186/2006 w sprawie działalności administracji rządowej przeciw-ko przemocy w szkołach i placówkach).

 

 

 

 

Gdzie szukać pomocy?

 

Warto pamiętać,

że ofiary cyberataków mogą skorzystać ze specjalistycznej pomocy,

udzielanej m.in. przez ekspertów telefonicznych linii wsparcia:

116 11

(telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę)

czy 800 12 12 12

(telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka).

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

WARTO SIĘ ZAPOZNAĆ !!!

 

 

Cała publikacja :

 

 

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY ONLINE

 

 

https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/kompendium2019.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci ?

 

 

 

 

Bezpieczeństwo dziecka w sieci jest bardzo istotna w dobie Internetu. Internet i social media to obecnie najbardziej wykorzystywane medium a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane do pracy i nauki, jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń czyhających na dziecko w sieci. Przede wszystkim nauczyć dziecko samodzielnego poruszania się online.

 

  1. Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj z dzieckiem. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem z dzieckiem.

  2. Ustal jasne zasady – jasno komunikuj czego dziecko nie może robić w Internecie. Wskaż rzeczy zakazane, takie jak: podawanie numeru telefonu czy publikowanie rodzinnych zdjęć. Ważne by każdy z członków rodziny został poinformowany o wprowadzonych ustaleniach.

  3.  Nie odcinaj dziecka od Internetu, ucz mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem od którego nie da się uciec. Całkowity zakaz korzystania z sieci nie jest rozwiązaniem. Taka izolacja może mieć negatywnie skutki i utrudnić dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.

  4. Naucz zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki konsumowanych treści. Warto uczulić dziecko, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa, a zdjęcia oglądane w zmanipulowanie graficzne.

  5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.

  6. Bądź wyrozumiały – nie chcesz dopuścić do sytuacji w której działania w Internecie będą tematem tabu. Rozmawiaj bez oceniania i złości. W obawie przed karą dziecko może się nie przyznać do pewnych zachowań, lepiej, że poinformuje Cię o czymś i wspólnie ustalicie dalsze działania.

  7. Ustal zasady komunikacji – naucz dziecka wszystkich funkcjonalności mediów społecznościowych i tego jak zarządzać informacjami na własny temat.

  8. Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internetach.

  9. Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą. Ponad 83% dzieci w Polsce posiada własny telefon.

  10. Nie zapominaj o plusach korzystania z Internetu.

 

Najważniejsze aby mówić dzieciom prawdę o Internecie. Nie chodzi o budowanie siatki zakazów, ale o obustronne zrozumienie tematu. Pamiętajmy by nauczyć dziecko właściwej reakcji na szkodliwe treści. A także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań.

 

Zachęcam również państwa do zapoznania się z bezpłatnymi programami oferujących kontrole rodzicielską które pozwolą w zabezpieczeniu komputera przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi:

 

Kaspersky Safe Kids Free to darmowy program przeznaczony do kontroli rodzicielskiej. Aplikacja umożliwia rodzicom ochronę swoich pociech przed niebezpiecznymi treściami znajdującymi się w różnych zakątkach internetu. W wersji bezpłatnej oprogramowania użytkownik ma możliwość zarządzania aktywnością internetową, korzystaniem z aplikacji oraz urządzeń. Dzięki tym prostym funkcjom rodzic ma może ograniczyć dostęp do wielu nieodpowiednich według niego treści.

 

Link do pobrania programu:

 

https://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-Safe-Kids,Program,Windows,87604.html

 

K9 Web Protection bezpłatny program do kontroli rodzicielskiej, oferujący ścisłą ochronę podczas korzystania z Internetu. Dzięki tej aplikacji możemy kontrolować i monitorować aktywność użytkowników w sieci oraz blokować dostęp do niechcianych stron internetowych. Za pomocą tej aplikacji, rodzice mogą dowolnie skonfigurować jego poszczególne opcje, by blokował dostęp do niektórych stron lub zakładał specjalne filtry ochraniające użytkownika przed różnymi niebezpieczeństwami z sieci. Program został wyposażony w nowoczesne filtry, które chronią i zabezpieczając przed niebezpiecznymi witrynami internetowymi.

 

Link do pobrania programu :

 

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/kontrola_rodzicielska/K9_Web_Protection.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A TUTAJ CIEKAWA PREZENTACJA SLAJDÓW

 

 

 

DO OBEJRZENIA !

 

 

 

Bezpieczny_w_sieci_canva_(1)_-_slajdy_.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CO RÓWNIE WAŻNE 

 

 

NETYKIETA !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLECANE !!!

 

 

 

SAFENETKIDS - Bezpieczne dzieci w sieci 

 

 

seria filmów na You Tube

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=fvAmt9IZf2c

 

 

Pierwszy z serii czterech filmików opowiadających o bezpieczeństwie w sieci najmłodszych (ale nie tylko!).

 

W tym odcinku skupimy się na temacie wszechobecnej Cyberprzemocy - opowiemy czym ona jest, jak się przed nią chronić i co zrobić, jeśli już zostaniemy nią dotknięci.
 

 

 

 

 

 

Zachęcam do zapoznania się z materiałami

 

Fundacji

Dbam o Mój Z@sięg,

 

z którą nawiązaliśmy kontakt i współpracę

przy m.in. kampanii ,,Nie o smsie ale o kartce pamiętaj",

którą przeprowadzono w naszej szkole w grudniu 2019 r .

 

 

FUNDACJA

DBAM O MÓJ Z@SIĘG 

 

 

https://dbamomojzasieg.com

 

 

 

 

NIE BÓJ SIE PROSIĆ O POMOC !!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie jesteś sam!

Zadzwoń pod numer 800 12 12 12.

To telefon zaufania

Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

 

 

 

 

Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu?

 

Stałeś się celem ataku w internecie,

jest hejt na Ciebie,

ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie?

 

Zostałeś sam,

pogubiłeś się w życiu,

straciłeś przyjaciela,

nie masz z kim pogadać?

 

Nie jesteś sam!

Zadzwoń pod numer 800 12 12 12.

To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Możesz też napisać do ekspertów na czacie,

który znajdziesz na stronie Rzecznika:

 

www.brpd.gov.pl

 

Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą.

Za darmo.

Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy.

Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi.

Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.

 

Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie

– zadzwoń 800 12 12 12.

 

Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

 

Uwaga! Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

 

Do dziecięcego telefonu zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania.

Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne.

Umiejscowienie Dziecięcego Telefonu Zaufania w strukturach Biura Rzecznika Praw Dziecka umożliwia jego konsultantom możliwość  zajmowania się problemem, monitorowanie sytuacji oraz organizowanie dalszej pomocy  w oparciu o współpracę z wieloma instytucjami.

W dni powszednie w godzinach 9-14 dyżurują także następujący specjaliści:

 

 

Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania

nie ponoszą żadnych kosztów.

Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych.

Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

 

 

OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI  - ,,ORE"  poleca :

 

 Publikacja

 

Cyberprzemoc w szkole. Poradnik dla nauczycieli

 

 

CYBERPRZEMOC W SZKOLE

 

autorstwa Anny Borkowskiej, wydaną przez NASK Państwowy Instytut Badawczy

w ramach cyklu edukacyjnego „Bezpieczni w sieci z OSE”.

Jest w nim mowa o efektywnym zapobieganiu cyberprzemocy,

które powinno skupiać się zarówno na zwiększaniu świadomości problemu w szkole, jak i na pracy z prześladowcami i ich ofiarami, a także na tworzeniu środowiska szkolnego sprzyjającego ograniczaniu destrukcyjnych zachowań.

Zaangażowanie dorosłych – nauczycieli i rodziców − jest podstawowym warunkiem wdrożenia skutecznego systemu zapobiegania przemocy w szkole.

Czytelnik znajdzie w poradniku: 

przydatne porady i wskazówki, jak radzić sobie z cyberprzemocą;

w jaki sposób chronić dzieci i młodzież przed agresją w sieci

i jak pomóc, gdy jej doświadczą.

 

 

 

WARTO RÓWNIEŻ ZERKNĄĆ : 

 

kliknij w poniższy link: 

 

 

 

CYBERPRZEMOC W LICZBACH

 

 

FRAGMENT PREZENTACJI : 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie
    ul. Mała Poznańska 1
  • 67-26-17-005
    67-26-17-059

Galeria zdjęć