Wyzwanie czytelnicze

HARMONOGRAM AKCJI „CZYTAM, BO LUBIĘ!”

WYZWANIE CZYTELNICZE NA ROK SZKOLNY 2023/2024

DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII

ZAPOZNANIE Z WYZWANIEM

Październik 2023

Wychowawcy zapoznają uczniów z regulaminem i zasadami wyzwania czytelniczego. Uczniowie deklarują swój udział.

I ETAP

Odbiór pierwszej zagadki w bibliotece szkolnej.

Wizyta w bibliotece szkolnej: podanie rozwiązania pierwszej zagadki oraz wybór książki do przeczytania z listy lektur.

Czas na przeczytanie wybranej książki. Zwrot książki w bibliotece. Podanie odpowiedzi na pytanie eliminacyjne do II etapu.

II ETAP

Grudzień-styczeń 2024r.

Odbiór drugiej zagadki w bibliotece szkolnej.

Wizyta w bibliotece szkolnej: podanie rozwiązania drugiej zagadki oraz wybór drugiej książki do przeczytania z listy lektur.

Czas na przeczytanie wybranej książki. Zwrot książki w bibliotece. Podanie odpowiedzi na pytanie eliminacyjne do III etapu.

III ETAP

Luty-marzec 2024r.

Odbiór trzeciej zagadki w bibliotece szkolnej.

Wizyta w bibliotece szkolnej: podanie rozwiązania trzeciej zagadki oraz wybór trzeciej książki do przeczytania z listy lektur.

Czas na przeczytanie wybranej książki. Zwrot książki w bibliotece. Podanie odpowiedzi na pytanie eliminacyjne do IV etapu.

IV ETAP

Kwiecień-maj 2024r.

Odbiór czwartej zagadki w bibliotece szkolnej.

Wizyta w bibliotece szkolnej: podanie rozwiązania czwartej zagadki oraz wybór czwartej książki do przeczytania z listy lektur.

Czas na przeczytanie wybranej książki. Zwrot książki w bibliotece. Podanie odpowiedzi na pytanie eliminacyjne do finału.

FINAŁ

Do 31 maja 2024r. (termin zostanie podany po zakończeniu IV etapu).

WIELKI FINAŁ. Uczestnicy wyzwania czytelniczego, którzy wytrwali do końca i przeszli bezbłędnie wszystkie etapy spotykają się w bibliotece szkolnym na Wielkim Finale, w którym należy rozwiązać i podać poprawne hasło krzyżówki.

WYZWANIE CZYTELNICZE NA ROK SZKOLNY 2023/2024

„CZYTAM, BO LUBIĘ!”

Organizatorzy:

Anna Kalupa – nauczyciel języka polskiego i bibliotekarz

Cele Wyzwania Czytelniczego na rok szkolny 2023/2024 „Czytam, bo lubię!”:

1. Popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie.
  2. Promowanie czytelnictwa jako wartościowej formy spędzania wolnego czasu.
  3. Rozwijanie kreatywności dzieci i młodzieży.
  4. Poszerzanie wiedzy o wartościowych książkach.
  5. Rozbudzanie aktywności czytelniczej.
  6. Zachęcanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i jej zasobów.

Regulamin:

1. Wyzwanie czytelnicze rozpoczyna się w październiku 2023 r. a kończy się w maju 2024 r.
  2. Udział w wyzwaniu czytelniczym jest dobrowolny.
  3. W Wyzwaniu Czytelniczym mogą wziąć udział uczniowie klas IV-VIII po wcześniejszym złożeniu deklaracji udziału (załącznik nr 1). Deklaracja do odbioru w bibliotece szkolnej.
  4. Terminarz i poszczególne etapy Wyzwania Czytelniczego określa harmonogram (załącznik nr 2).
  5. Akcja polega na przeczytaniu dowolnych książek z zasobów biblioteki szkolnej.
  6. W celu rozpoczęcia I etapu wyzwania, i przejścia do kolejnych, konieczne jest rozwiązanie zagadki czytelniczej.
  7. Odbiór zagadki czytelniczej możliwy jest w bibliotece szkolnej (wg harmonogramu).
  8. Harmonogram określa czas przeznaczony na rozwiązanie zagadki czytelniczej.
  9. Po podaniu poprawnego rozwiązania zagadki czytelniczej istnieje możliwość wyboru i wypożyczenia z biblioteki szkolnej wybranej książki.
  10. Harmonogram określa czas przeznaczony na przeczytanie książek.
  11. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu jest przeczytanie wybranej książki i odpowiedź na pytanie eliminacyjne zadawane przez nauczyciela bibliotekarza w momencie zwrotu książki.
  12. Po przeczytaniu czterech książek i odgadnięciu finałowego pytania eliminacyjnego uczestnik bierze udział w Wielkim Finale.
  13. Wielki Finał będzie miał miejsce w drugiej połowie maja 2024r. w bibliotece szkolnej.
  14. W Wielkim Finale uczestnicy będą rozwiązywać krzyżówkę czytelniczą. Uczestnik, który najszybciej udzieli poprawnych odpowiedzi na wszystkie pytania i poda hasło zostaje zwycięzcą.
  15. Nagrodzeni zostaną trzej uczestniczy, którzy rozwiążą finałową krzyżówkę w najkrótszym czasie. Przewidywane są upominki dla wszystkich uczestników, którzy dotrą do finału i wezmą w nim udział.
  16. W dowolnym momencie można zrezygnować z udziału w akcji.

DEKLARACJA UDZIAŁU

W WYZWANIU CZYTELNICZYM NA ROK SZKOLNY 2022/2023

„CZYTAM, BO LUBIĘ!”

Oświadczam, że po zapoznaniu się z regulaminem i harmonogramem Wyzwania Czytelniczego na rok szkolny 2022/2023 „Czytam, bo lubię” wyrażam chęć udziału w akcji.

…………………………………………………………………………………………………

(imię i nazwisko ucznia; klasa)

………………………       ……………………………………..    …………………………..

(data)                                                                       (podpis ucznia)                                                 (podpis rodzica)