Nawigacja

  • Przemocy – mówimy NIE!

                Na zaproszenie pedagoga szkolnego oraz wychowawcy i uczniów w klasie 5b odbyła się lekcja profilaktyczna z funkcjonariuszami Policji KP w Rogoźnie, którzy przybliżyli  uczniom  temat przemocy – agresji i jej  rodzajów  występujących w środowisku szkolnym, Internecie oraz ich konsekwencji prawnych.    

    Uczniowie dowiedzieli się, czym jest przemoc i agresja oraz jak należy postępować, gdy jesteśmy ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm społecznych.

                Zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie mogą je spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz zapoznali uczniów z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy.

                Policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu:

    - stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować),

    - rejestrować filmów i zdjęć bez zgody osoby nagrywanej czy fotografowanej,

    - publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji,

    - tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

    Dzieci podczas spotkania dowiedziały się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu:

    - kontakt z niebezpiecznymi treściami,

    - kontakt z niebezpiecznymi osobami,

    - z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc),

    - z uzależnieniem od Internetu.

    Zajęcia przeprowadzone przez specjalistów przyczynią się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz pozytywnie wpłyną na zachowanie dzieci w szkole i poza nią. Dziękujemy za wsparcie w tej kwestii i już czekamy na kolejne takie spotkania w szkole.

                                       Pedagog szkolny - Julia Krug, Wychowawca klasy 5b  - Anna Nowak

  • Ferie zimowe – po pierwsze BEPZIECZNE !!!

       Już wkrótce czeka uczniów wyczekany wypoczynek podczas ferii zimowych. Cieszy wszystkich każdy jego rodzaj zarówno ten spędzony w domu jak i podczas różnorodnych wyjazdów                           i aktywności głównie na świeżym powietrzu. Dobrze jest pamiętać, iż odpowiednia ostrożność                       i przestrzeganie prostych zasad pomogą w utrzymaniu radosnej atmosfery i uniknięciu zagrożeń,                   a jeśli one wystąpią to umiejętność  odpowiedniej reakcji i działań w odpowiedzi na nie, czy w celu ich uniknięcia. To właśnie posiadanie takiej wiedzy pozwala uchronić zdrowie, a bywa, że życie ludzkie. O tym dobrze wiedzą ludzie, którzy swoją służbą, na co dzień dbają o bezpieczeństwo wszystkich i tą wiedzą mogą i chcą się dzielić z innymi. 

    We wtorek 6 lutego ten cenny czas ich służby przeznaczony został dla  całej  społeczności naszej szkoły. W tym celu z uczniami naszej szkoły spotkali się strażacy z OSP w Rogoźnie, policjanci KP w Rogoźnie oraz ratownicy WOPR w Rogoźnie, aby razem i  wspólnie przybliżyć wszystkim uczniom informację o bezpieczeństwie oraz zadbać o przygotowanie naszych uczniów do bezpiecznego spędzenia czasu wypoczynku zimowego. Wierzymy również, iż jak powiedzieli ,, dzięki takim działaniom dzieci spotykać będą te służby tylko w celach edukacyjnych                                    i rozwijających wiedzę i świadomość” , a w czasie kiedy staną przed zagrożenie będą mieli odwagę, chęć i wiedzę jak nieść pomoc innym. Podczas spotkania odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, przekazanie zasad zachowania na lodowiskach, stokach narciarskich i w okolicach akwenów wodnych, a także podczas pobytu w domu np. w sytuacji próby odwiedzin osób obcych, zakrztuszenia się, czy podczas poruszania się samodzielnego np. przed przejściami dla pieszych. Dziękujemy za poświęcony czas, przekazanie tak ważnych informacji oraz wspaniałą współpracę wszystkich naszych służb w jednym tak słusznym celu. Czekamy z pewnością na kolejne takie spotkania.

                Życzymy wszystkim, aby te ferie były tak jak wyczekane tak szczęśliwe i przede wszystkim bezpieczne. Już wiemy jak o to zadbać!

                                                                                                                          Pedagog – Julia Krug

  • Akcja "Książka-niespodzianka. Zabierz książkę na ferie!"

    Akcja "Książka-niespodzianka. Zabierz książkę na ferie!"

    „Zamykanie przeczytanej książki

    to jak składanie skrzydeł – koniec lotu.”

    Marian Piechał

    Już po raz trzeci biblioteka szkolna tuż przed zimowym wypoczynkiem prowadziła akcję "Książka-niespodzianka. Zabierz książkę na ferie", która polega na wypożyczeniu szczelnie zapakowanej książki, nie wiedząc jaki tytuł kryje się we wnętrzu paczki. Jest to przedsięwzięcie, w którym książka wybiera czytelnika, a nie czytelnik książkę. Nigdy bowiem nie wiadomo na co się trafi.

    W tym roku do akcji zostali zaproszeni uczniowie klasy 2a i 2b, którzy oprócz wypożyczenia niespodzianki wzięli udział w lekcji bibliotecznej poświęconej Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego, którego święto przypada w czasie ferii zimowych, 21 lutego. Drugoklasiści dowiedzieli się, że jest to święto ustanowione przez UNESCO przed blisko 30 laty, w celu uhonorowania wymarłych, martwych bądź rzadkich języków. Ponadto jest to dzień, w którym celebruje się własny język narodowy. W czasie zajęć trwała dyskusja o bogactwie mowy polskiej, a także pochodzeniu naszego języka. Rozmawialiśmy o tym dlaczego warto czytać książki i jaki mają one wpływ na naszą codzienną komunikację językową. Drugoklasiści w czasie zajęć wykazali się niezwykłą kreatywnością i wiedzą.

    Po części teoretycznej uczniowie zaczęli losować książki-niespodzianki, które opatrzone były cytatem na temat wartości czytania i roli literatury w naszym życiu, a także ciekawostką o języku i informacjami o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.

    Wszyscy uczniowie biorący udział w akcji byli bardzo ciekawi jaka książka ich wybrała i nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli rozpakować swój książkowy prezent. Czuć było atmosferę oczekiwania i radości.

    Serdeczne podziękowania składamy dziewczętom z klasy 6b, Julii, Jagodzie i Patrycji, które pomagały przy pakowaniu książek-niespodzianek!

    Zapraszamy do udziału w akcji w przyszłym roku!

  • DBI 2024

  • Akcja – Zbiórka na schronisko Azorek

      W naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla podopiecznych Obornickiego Schroniska Azorek. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, oraz wdrażanie dzieci, młodzieży i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Organizatorem i koordynatorem akcji była Pani Agata Grzesiak, Magdalena Łukowska i Patrycja Nowak-Łuczak. Cieszymy się, że tak wielu uczniów odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w naszej akcji .

    Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest nam obojętny. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom za aktywne włączenie się w zorganizowaną w szkole akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!

    Podsumowując zebraliśmy RAZEM 110.1 kg karmy suchej, 72 sztuki puszek z pokarmem mokrym, 53 sztuki przysmaczków w saszetkach zarówno dla kotów i psów oraz cały karton zabawek dla podopiecznych schroniska Azorek.

  • Świetna zabawa na Dyskotece Karnawałowej.

       Karnawałowo w naszej szkole zrobiło się za sprawą Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu, który to 25 stycznia zorganizował na holu naszej szkoły zabawę taneczno-muzyczną dla uczniów klas IV-VIII.

    Wszyscy świetnie się bawili, czego przykładem są zdjęcia z tej imprezy. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17:00 i trwała do 19:30. Impreza przyciągnęła wszystkich, którzy oczekiwali „tanecznych pląsów” na parkiecie. Dyskoteka pozwoliła na zintegrowanie się młodzieży naszej szkoły. Muzyka przyciągnęła na parkiet nie tylko uczniów, ale także nauczycielii pracowników szkoły, którzy nie pozostali obojętni na dźwięki muzyki w małym pokazie tanecznym. Uczniowie sami zadbali o repertuar muzyczny. Rolę didżeja pełnili uczniowie klasy VIII A i VII A w składzie Szymon Tyma, Antonina Burda, Wojciech Wahlich, Jan Michalski, Wojciech Sulka i Nikodem Szrejter. To było iście muzyczne, rozpoczęcie KARNAWAŁU! Dobry humor towarzyszył wszystkim uczestnikom od początku do końca dyskoteki. Samorząd i Wolontariat serdecznie dziękuje za udział wszystkim przybyłym oraz opiekunom , którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem; Pani Marlenie Rucińskiej, Ewie Jóźwiak, Alicji Nowak, Panu Krzysztofowi Grewlingowi, Hubertowi Kuszakowi, Sebastianowi Kupidurze i Pani Patrycji Nowak- Łuczaki i oczywiście Pani Dyrektor.

    W stronę uczniów również kierujemy podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie cudownych pokazów klasowych, które uświetniły naszą imprezę.  Było naprawdę fajnie. Do zobaczenia na kolejnej Dyskotece Szkolnej.

  • Liga U11 turniej w Rogoźnie

     

    Dziś podejmowaliśmy w "naszej" sali Agro drużyny MUKS Poznań i Byczą Akademie Gniezno. Wszystkie mecze bardzo wyrównane. Poziom gry bardzo się podniósł w stosunku do ostatniego turnieju. Wygrywamy minimalnie z MUKS Poznań i trochę wyżej z Byczą Akademią Gniezno. W ten sposób Tribecco Dwójka Rogoźno zajmuje pierwsze miejsce w grupie i awansuje do następnej rundy. Tam spotka się z zespołami, które również wygrały swoją grupę. W czasie turnieju zawodniczki mogły posilić się w słodkim kąciku przygotowanym przez rodziców. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju i wszystkim rodzicom za kulturalny doping.

  • Pierwsza Pomoc Przedmedyczna w 7A

      W dniu 19 stycznia br uczniowie klasy 7a uczestniczyli w spotkaniu z Panem Damianem Nowackim – zawodowym strażakiem.

    Spotkanie miało charakter teoretyczno – praktyczny.

    Na początku Pan Damian przedstawił ogólne informacje dotyczące funkcjonowania Straży Pożarnej, w kontekście pracy strażaka a także doradztwa zawodowego.

    W drugiej części praktycznej uczniowie dowiedzieli się o prostych czynnościach wykonywanych przed przybyciem ratowników oraz czym jest RKO czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Ćwicząc na manekinach poznali jak ją prawidłowo przeprowadzać oraz jak w prosty sposób sprawdzać podstawowe funkcje życiowe osoby poszkodowanej.

    Spotkanie zorganizował wychowawca klasy Hubert Kuszak.

  • Grunt to dobre wychowanie klasy 1 - 3

       W ramach realizacji kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024 jednym z celów, który przyjęliśmy,  jest kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno w domu, klasie, szkole i społeczności lokalnej. . 

     Od września 2023 roku – do stycznia 2024 roku uczniowie naszej szkoły wykonują zadania pod hasłem Grunt to dobre wychowanie. W październiku tematem przewodnim było Dobre wychowanie w domu. Wychowawcy klas zapoznali uczniów z normami dobrego wychowania, które uczniowie powinni stosować względem swoich najbliższych, a następnie uczniowie klas I-III pod opieką swoich wychowawców rozpoczęli realizację zadania Uczymy się od najbliższych przez zabawę i pracę.  

    Klasy pierwsze rozpoczęły wykonanie tego zadania od Kalendarza adwentowego, wykonywały własnoręcznie przeróżne ozdoby choinkowe, które później powiesiły na choince klasowej. Z pomocą rodziców na warsztatach klasowych dekorowały pierniczki świąteczne oraz opowiadały o rodzinnych tradycjach bożonarodzeniowych, śpiewały również kolędy.

    Klasa IIb realizując powyższe zadanie uczestniczyła w dwóch zajęciach warsztatowych z udziałem rodziców.

    Pierwsze spotkanie odbyło się 6 grudnia w mikołajki. Tego dnia, przy wsparciu mamy Piotrka i Mileny, pani Magdaleny i pani Moniki dzieci uczyły  się dekorować pierniczki i ciasteczka korzenne. Poznały legendę ,,O piernikarzu i jego córce Katarzynie” oraz dowiedziały się, skąd wziął się zwyczaj wypiekania pierników przed świętami Bożego Narodzenia. W całej klasie roznosił się niesamowity aromat piernikowych przypraw. W tak miłej atmosferze, wspólne ozdabianie ciasteczek kolorowymi lukrami i posypkami było świetną zabawą i niesamowitym przeżyciem.

    13 grudnia – podczas drugiego spotkania - uczniów klasy 2b odwiedził młodszy kapitan Damian Nowacki – pracownik Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Bolechowie, prywatnie tata Marcela – ucznia klasy IIb. Pan Damian przeprowadził dla uczniów zajęcia pod hasłem: Bezpieczni nie tylko ,,od święta". Drugoklasiści poznali  szereg zasad związanych z przestrzeganiem bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach. Poznały  numery alarmowe, zasady ewakuacji, zasady postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Jednak najbardziej podobały im się ćwiczenia praktyczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantomu. Było super! Tak zdobyta wiedza pozostanie z uczniami na całe życie.

  • „Hejter” – spektakl profilaktyczny dla kl.4-8

       Każdy, odkąd wszyscy mamy Internet, a zwłaszcza czaty, fora dyskusyjne i możliwość zostawiania komentarzy pod tekstem, zna to słowo - HEJT. Tak! Hejtowanie to zjawisko niestety już bardzo powszechne, a przy tym szkodliwe i groźne.

    W poniedziałek, 22 stycznia uczniowie klas 4-8 naszej szkoły, obejrzeli w Sali Rogozińskiego Centrum Kultury przedstawienie o tematyce profilaktycznej pt. „Hejter”.

    Spektakl przedstawili aktorzy Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia.

    Kradzież tożsamości i obrażanie w Internecie to problemy, z którymi każdy może się spotkać i będzie musiał sobie z nimi radzić. Spektakl w bardzo emocjonalnym przedstawieniu informował  i pobudzał do dialogu, opowiadał o aktualnych problemach i skłaniał do szukania rozwiązań. To właśnie podstawowe zadanie spektaklu o charakterze profilaktycznym. Po przedstawieniu uczniowie dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy i w jaki sposób chronić się przed takimi atakami.

    Obejrzenie spektaklu doskonale wpisało się w realizację zadań wychowawczo-profilaktycznych w naszej szkole oraz sprzyja systematycznemu zapoznaniu uczniów ze standardami ochrony nieletnich przed krzywdzeniem.

    Opiekę na uczniami w trakcie przedstawienia sprawowali wychowawcy klas starszych.

  • Pierwszy Turniej r. 2014 i młodsze 

    Święto Trzech Króli spędzamy bardzo aktywnie. Organizujemy turniej dla koszykarek z r. 2014. Pierwszy mecz rozgrywamy z „Golnicą” Ryczywół , drugi z „Byczą” Akademią Gniezno. W obu meczach prezentujemy koszykówkę na dobrym poziomie. Na duży plus szybkie wyprowadzanie akcji i dobry przegląd pola gry. W obronie zbyt często zapominamy o kryciu przeciwnika. Turniej wygrały wszystkie trzy zespoły, ponieważ spędziliśmy aktywnie czas w miłej atmosferze. W turnieju wystąpiło łącznie 45 dziewczynek! W przerwie między meczami mogliśmy posilić się pysznymi słodkościami przygotowanymi przez rodziców za co dziękujemy.Dziękujemy zarówno naszym absolwentkom jak i obecnym zawodniczkom za pomoc w organizacji zawodów. Kolejny raz udowadniamy, że Rogoźno koszykówką stoi.

  • Radosny czas kolędowania

       W niedzielę święta Chrztu Pańskiego, dnia 7.01.2024 r. dla społeczności lokalnej w kościele Ducha Św. w Rogoźnie,odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe pt. Oto zwiastuję wam radość wielką (Łk 2, 10b). Z programem artystycznym wystąpili uczniowie klas 4-7 naszej szkoły pod opieką pań: Olgi Michalskiej i Ewy Jóźwiak. Tym miłym akcentem zakończyliśmy w kościele radosny okres Bożego Narodzenia, by wejść w kolejny czas, jakim jest okres zwykły w kalendarzu liturgicznym.

    Na zakończenie spotkania głos zabrał Ksiądz Proboszcz Adam Czechorowski, który do młodych artystów oraz nauczycieli skierował słowa uznania i podziękowania.

  • Jest taki wieczór…

       Jest taki wieczór raz w roku, kiedy niebo pochyla się ciekawie nad ziemią, chłonie woń cynamonu  i kadzideł, zapach piernika i suszonych grzybów(...).
    Jest taki wieczór raz w roku, kiedy ziemia w dobroci paruje ciepłem niepowtarzalności, zbiera okruchy wzruszeń z oświetlonych okien.

    Każdy każdemu daje trochę serca, trochę ciepła, miły uśmiech i przyjazne słowo (…).
    Jest taki wieczór raz w roku, kiedy magia serca ogarnia wszystko wokół, kiedy całym światem rządzi wszechobecna siła dobra i miłości. 
    Tymi oto słowami w piątkowy poranek 22 grudnia rozpoczęliśmy w naszej szkole świętowanie Bożego Narodzenia. Uczniowie klas IV-VII zaprezentowali program artystyczny, który wprowadził nas w niezwykły, świąteczny nastrój. Usłyszeliśmy recytację poezji o tematyce bożonarodzeniowej oraz śpiew pięknych polskich kolęd i pastorałek. 
    Na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół grający. Soliści: Ania Obecna (klasa 7a), która zagrała na ukulele oraz Krzysztof Juskowiak (klasa 6a) grający na trąbce. Natomiast zespołowo wystąpili fleciści: Amelia Jeska, Aniela Lichota, Wojciech Szewczak i Viktor Neimet. To dzięki tym uczniom tak uroczyście wybrzmiały kolędy „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”.
    Ostatnim punktem przedstawienia było złożenie życzeń i przełamanie się opłatkiem z Dyrekcją Szkoły, co uczyniła w imieniu występujących Amelia Gil:
    W ten szczególny wieczór, pełen refleksji i wzruszeń, wieczór miłości i przebaczenia, gdy sam Bóg, będąc Miłością i Pokojem, przychodzi do nas,
    życzymy Pani Dyrektor, Panu Dyrektorowi, Drogim Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi, Kochanym Rodzicom oraz Wam Koleżanki i Koledzy, by tajemnica Wigilijnej Nocy wciąż napełniała mocą, pokojem i radością.
    Niespodzianką okazał się słodki upominek – paczuszka z domowymi piernikami i suszonymi pomarańczami, które uczniowie wręczyli Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom Szkoły. 
    Na zakończenie Pani Dyrektor Renata Bolczyk oraz Pan Dyrektor Przemysław Kabat podziękowali młodym artystom „za piękny i wzruszający” występ, a wszystkim zebranym złożyli życzenia spokojnych, szczęśliwych, wypełnionych nadzieją Świąt Bożego Narodzenia. Całość zakończyło wspólne kolędowanie.
    Uroczystość przygotowały Panie: Ewelina Citar, Ewa Jóźwiak, Olga Michalska. 

  • Oto zwiastuję wam radość wielką (Łk 2, 10b)

          Dnia 20.12.2023 r. dla Społeczności Środowiskowego Domu Samopomocy w Rogoźnie odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe. Z programem artystycznym wystąpili uczniowie klas IV – VII pod opieką Pań: Eweliny Citar, Ewy Jóźwiak i Olgi Michalskiej. W imieniu społeczności naszej szkoły Amelia złożyła wszystkim, by tajemnica Wigilijnej Nocy wciąż napełniała mocą, pokojem i radością. Uczennica na ręce Pani Kierownik przekazała kosz wypełniony przepięknie zdobionymi piernikami świątecznymi wraz z życzeniami. Część artystyczną zakończyło wspólne kolędowanie. Miłym akcentem były słowa uznania i podziękowania, jakie Pani Kierownik skierowała do występujących oraz ich opiekunów. Na koniec zostaliśmy podjęci słodkim poczęstunkiem i szklanką dobrej lemoniady.
    Czas spędzony wśród podopiecznych ośrodka to niezapomniane chwile w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości.                                               

  • W drogę ZA JEZUSEM - krok po kroku z MARYJĄ u boku

       Dnia 21 grudnia społeczność naszej szkoły uczestniczyła w Adwentowym Dniu Skupienia. Pierwsza część spotkania miała miejsce w sali gimnastycznej, a poprowadzili ją katecheci ks. Tomasz Rogaliński i p. Ewa Jóźwiak.

    Przy niezwykle klimatycznej, świątecznej scenerii spotkali się z uczniami oraz ich opiekunami. Bohaterką wydarzenia była Ta, która jest najpiękniejszą spośród kobiet – Maryja.Całość otworzył utwór pt. Mario czy już wiesz?  w pięknym wykonaniu Ani Obecnej - uczennicy klasy siódmej. Po czym wysłuchaliśmy kolejno fragmentu wiersza Powitanie Niepokalanej Panienki, tekstu o Zwiastowaniu Maryi (Łk1, 26-38) oraz fragment z Dzienniczka s. Faustyny. W następnym punkcie spotkania Ks. Tomasz w niezwykle ciekawy i oryginalny sposób - z kuferkiem pełnym niespodzianek, przypomniał młodszym oraz starszym dzieciom prawdy naszej wiary. A wszystko urozmaicał wspólny, radosny śpiew piosenek adwentowych.

    Na drugą część dnia rekolekcyjnego udaliśmy się do kościoła pw. Ducha Świętego. Tutaj wszyscy spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie, by uwielbić Pana Boga za dar Maryi. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Adam Czechorowski, który na zakończenie życzył wszystkim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz wiele dobra. I tym miłym akcentem zakończyliśmy Adwentowy Dzień Skupienia. 

  • Szlachetna paczka Paczuszka dla Maluszka – dobrze jest pomagać!

    Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz /autor nieznany/

    O tym, jak ważne jest pomaganie zapewne mogliśmy przekonać się już nie raz. Jakie uczucia towarzyszyły Ci, kiedy pomagałeś? Czy dając coś lub poświęcając się, stawałeś się jedynie uboższy? Nam doświadczenie podpowiada, że bycie dobrym zawsze procentuje. Pomagając wygrywasz! Dzieląc się sobą, bądź tym, co masz, mnożysz szczęście i przyczyniasz się do polepszenia otaczającego świata.

    Dlaczego zatem warto pomagać innym i co z pomagania ma darczyńca? Kiedy pomagamy to:

    • dystansujemy się do własnych problemów,
    • możemy poczuć się potrzebni, ważni,
    • doświadczamy własnej zaradności, sprawczości, zyskujemy poczucie wpływu na rzeczywistość,
    • ładujemy swój emocjonalny akumulator; radość, ulga, zadowolenie odczuwane przez osobę, której pomagamy jest również naszym udziałem,
    • zmienia się nasze wyobrażenie o świecie, który staje się bardziej przyjazny i bezpieczny.

    Jeżeli też tak masz, to warto tak piękną aurę przywoływać jak najczęściej i sprawić, że dzielenie się będzie dla nas naturalne jak oddychanie. Tym bardziej jeżeli celem pomagania jest polepszenie jakości życia innych ludzi.

    A ty, kiedy ostatnio komuś pomogłeś?

    Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w świąteczne akcje charytatywne podjęte w naszej szkole

    DZIĘKUJEMY😊

  • Ciekawa lekcja – klasa 2b

       W piątek – na zajęciach rozwijających kreatywność - uczniowie klasy 2 b poznawali zwyczaje i tradycje związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Jednym z takich zwyczajów jest dekorowanie choinki i przygotowywanie ozdób choinkowych.

    Dawno temu nie było pięknych błyszczących bombek, choinkę ozdabiano pierniczkami, orzechami, suszonymi owocami głogu, jarzębiny czy derenia. Przystrajano łańcuchami wykonanymi z bibułki i słomy. 

    Teraz różnorodne ozdoby można kupić w sklepie, ale my postanowiliśmy własnoręcznie przygotować piękne i kolorowe bombki z których zrobimy świąteczne upominki dla rodziców. Zabawa była przednia. Każda bombka inna. Małe, duże i niepowtarzalne. Takie nasze.

  • Szukaj więc swoich marzeń i nie bój się podejmować trudnych wyzwań Z życia klasy 6a

        Ostatnie tygodnie upłynęły nam bardzo pracowicie. Włączyliśmy się do dwóch ogólnopolskich świątecznych akcji charytatywnych: Szlachetna Paczka i Paczuszka dla Maluszka. Jednocześnie współuczestniczymy w organizacji Szkolnych Rekolekcji Adwentowych oraz przygotowujemy się do występu w przedstawieniu z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

    Angażując się w życie społeczności lokalnej zaprezentujemy montaż słowno – muzyczny z okazji świąt Oto zwiastuję wam radość wielką (Łk 2,10b)w  Środowiskowym Domu Samopomocy Społecznej w Rogoźnie (20 XII), następnie przedstawimy go społeczności szkolnej (22 XII), by po raz trzeci wystąpić w kościele Ducha Św. w Rogoźnie (7 I 2024).

    Również w środę 20 XII będziemy przeżywali Wigilię klasową z udziałem rodziców i dostojnego Gościa😉. Doszły nas słuchy, że koledzy i koleżanki z klasy zaprezentują swoje umiejętności recytatorskie oraz umilą nam czas grą kolęd na instrumentach (trąbka, flety).

    Kontynuując realizację projektu „Grunt to dobre wychowanie” na zajęciach z wychowawcą podjęliśmy między innymi tematy: Żyjemy wśród osób niepełnosprawnych - o tolerancji na co dzień., Dzielmy się dobrem..., Zwyczaje i tradycje rodzinne - Święta Bożego Narodzenia, W kręgu rodziny - moje wyobrażenie świąt Bożego Narodzenia.

    Od października wraz z klasą 4b uczestniczymy w ogólnopolskim Projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W ramach tego wydarzenia raz w miesiącu (do kwietnia 2024 włącznie) wyjeżdżamy do kina w Wągrowcu na film, który zawsze poprzedza ciekawa prelekcja. Zdążyliśmy już zauważyć, że każdy seans jest wspaniałą okazją do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami. Dodatkowo rozmowy o kinie rozwijają nasze kompetencje społeczne i emocjonalne.

    Wszystkie działania podejmujemy i realizujemy pod czujnym okiem naszej wychowawczyni – p. Ewy Jóźwiak

    W załączniku przesyłamy kilka zdjęć.

  • Bezpieczni nie tylko ,,od święta" – klasa 2 b

       W środę - 13 grudnia - uczniów klasy 2b odwiedził niecodzienny gość - młodszy kapitan Damian Nowacki - pracownik Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 8 Państwowej Straży Pożarnej w Bolechowie, prywatnie tata naszego kolegi Marcela. W związku ze zbliżającym się okresem zimowo – świątecznym, pan Damian przeprowadził dla nas zajęcia pod hasłem:

    Bezpieczni nie tylko ,,od święta" - ,,Uczymy się od najbliższych przez zabawę i pracę”. Na samym początku tata Marcela przedstawił nam tajniki pracy strażaka i wyjaśnił, co trzeba zrobić, by w przyszłości móc wykonywać ten trudny i odpowiedzialny zawód. Następnie przypomnieliśmy sobie najważniejsze numery alarmowe, sposoby informowania o wypadkach oraz zasady ewakuacji na wypadek pożaru w różnych miejscach i okolicznościach. Numer 112 to numer, którego nie można nie znać! Poznaliśmy warunki rozprzestrzeniania się pożarów oraz sposoby i metody ich gaszenia. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje gaśnic i do gaszenia jakich materiałów one służą. Tata Marcela opowiadał nam o występujących często, w okresie grzewczym, przypadkach zatrucia czadem. Wiemy już, że tego ,,podstępnego zabójcy” nie widać i nie czuć, że trudno rozpoznać objawy zatrucia. Pan Damian zwrócił nam uwagę, jak ważne jest częste i systematyczne wietrzenie pomieszczeń oraz sprawdzanie i udrażnianie przewodów wentylacyjnych.

    Zima to też okazja do zabaw na śniegu i lodzie. Wiemy już, że pod żadnym pozorem nie wolno nam wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Nie ma bezpiecznej grubości pokrywy lodowej. Pamiętajmy: ,,Czas ferii zimowych to fajna zabawa. Kto bezpiecznie się bawi w kłopoty nie wpada!”.

    Ostatnim, wzbudzającym najwięcej emocji, punktem naszego spotkania były ćwiczenia na fantomie - zajęcia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dowiedzieliśmy się, jakie są zasady prowadzenia resuscytacji u dzieci i dorosłych oraz jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Na zakończenie nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia i oczywiście przymierzania strażackiego hełmu. Wszystkim było ,,do twarzy”. Zajęcia były SUPER! Wiedza zdobyta w trakcie praktycznych ćwiczeń i doświadczeń na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy panie Damianie!

  • Trzeba uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość ojczyzny /św. Jan Paweł II, grudzień 1981/

       Pamiętamy o tych wydarzeniach i oddajemy hołd ich Ofiarom. 13 grudnia br. wzięliśmy udział w uroczystości 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydarzenie miało miejsce pod pomnikiem Ofiar Solidarności i zostało zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rogoźnie z jej przewodniczącym na czele – p. Stanisławem Kozłowskim. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7b, którzy uświetnili obchody recytacją wierszy o tematyce patriotycznej, a następnie złożyli pod pomnikiem wiązankę kwiatów. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Ewa Jóźwiak.

strona:

Aktualności

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie
    ul. Mała Poznańska 1
  • 67-26-17-005
    67-26-17-059

Galeria zdjęć